از برنامه ریزی سفر چه می دانید؟

به گزارش مجله آزات وب، برای اینکه سفری فوق العاده داشته باشید، بهتر است یک برنامه عالی برای سفرتان تهیه کنید تا با در نظر گرفتن همه عوامل نظیر مقصد، زمان، هزینه سفر و... با مشکل روبرو نشوید.

از برنامه ریزی سفر چه می دانید؟

برنامه ریزی برای سفر شاید کار دشواری به نظر برسد زیرا نمی دانید از کجا آغاز کنید یا در هر مرحله چه چیزی را برنامه ریزی کنید. اگر هم تا به حال این کار را ننموده باشید ممکن است دچار ترس و دلهره شوید. به همین علت در این مقاله قصد داریم مراحل برنامه ریزی برای سفر را به شما بگوییم تا سفری به یادماندنی برای خود رقم بزنید.

1. مقصد را تعیین کنید

هنگام مسافرت، بسیاری از مردم به مقصد تعیینی فکر نمی نمایند و فقط می خواهند به سفر بروند؛ اما مهم ترین بخش یک سفر، تعیین مقصد سفر است، زیرا سفر را هدفمند می نماید. پس وقتی یک نفر مقصد سفرش را تعیین نموده باشد (به جای اینکه با یک جمله کلی بگوید قصد سفر به اروپا را دارم، به عنوان مثال بگوید می خواهم به پاریس سفر کنم)، نه تنها دید بهتری نسبت به مقصد دارد، بلکه برنامه ریزی برای سفر به شدت راحت تر می گردد.

2. مدت زمان سفر را تعیین کنید

فقط وقتی می توانید هزینه سفر را برآورد نموده و پول پس انداز کنید که مدت زمان سفرتان را بدانید. به عنوان مثال باید بگویید می خواهم برای 10 روز به پاریس سفر کنم. به این ترتیب، با تعیین شدن مدت زمان سفر می توانید برنامه ای حساب شده تهیه کنید.

3. هزینه های سفر را برآورد کنید

حالا که مقصد و مدت زمان سفرتان را می دانید، در مرحله بعدی باید هزینه های سفر را بر اساس شیوه مسافرتان تخمین بزنید. آیا اقامت در هتل های لوکس را ترجیح می دهید یا کوله گردی را انتخاب نموده اید؟ هزینه هتل، مسافرخانه، رستوران و جاذبه ها چقدر می گردد؟ با این تحقیق متوجه می شوید که چه اندازه پول باید برای سفر داشته باشید.

4. پس انداز کنید

همه مخارج فعلی خود را یادداشت کنید تا تعیین گردد می توانید چه اندازه پول پس انداز کنید. مردم پول زیادی را صرف خریدهای کوچک نظیر یک بطری آب، اینک، قهوه و... خود انجام می دهند، با صرفه جویی در همین موارد، می توان هزینه سفر را تامین کرد.

5. کارت اعتباری مسافرتی تهیه کنید

همزمان با پس انداز پول، یک کارت اعتباری مسافرتی تهیه کنید تا علاوه بر دریافت جایزه های ثبت نام، با کسب امتیاز بتوانید برنده پروازها و هتل های مجانی شوید. بیشتر کارت های اعتباری، جایزه هایی تا 50 هزار امتیاز دارند که با پرداخت حداقل هزینه ها (اغلب 1000 دلار در طول سه ماه) می توانید به این امتیاز برسید که به راحتی یک پرواز مجانی به هر جای جهان را در اختیار شما قرار می دهد.

6. انگیزه تان را از دست ندهید

اشتیاق و انگیزه سفر را در دائما در خودتان افزایش دهید. مطمئنا برنامه ریزی برای سفر و صرفه جویی در هزینه ها و... خسته نماینده است و اگر دوستان و خانواده نیز با شما همراهی ننمایند، عملا به خاطر این عدم حمایت ممکن است دلسرد شوید. خوشبختانه می توانید به یاری وبسایت های گردشگری، تمام تمرکز و حواستان را معطوف به برنامه سفرتان کنید.

7. در پی پیشنهادات لحظه آخری باشید

وقتی در پی خرید بلیط هواپیما یا رزرو هتل می روید، حتما سری به پیشنهادات آخر لحظه ای بزنید. با وجودی که تصمیم گرفته اید به پاریس سفر کنید، اما اگر تخفیف های ویژه ای نظیر سفر کشتی با تخفیف 70 درصدی برای شهر برلین وجود دارد یا تخفیف هایی برای تور هاوایی اعلام شده که معادل سفر به پاریس است یا حتی سفر دریایی به یونان با 50 درصد تخفیف دیدید، آن را از دست ندهید. خوب اگر بتوانید با هزینه ای کمتر به جای دیگری از جهان سفر کنید، چرا باید آن را نادیده بگیرید؟ بعضی از وبسایت هایی که این تخفیف ها را ارائه می نمایند عبارتند از Scotts Cheap Flights، The Flight Deal و Holiday Pirates.

8. بلیط پروازتان را رزرو کنید

بعد از ثبت نام برای کارت اعتباری و دریافت جایزه ثبت نام، از مایل های خود (اندازه مسافتی که برای رزرو بلیط با تخفیف احتیاج دارید) برای رزرو پروازتان بهره ببرید. حتما از دو ماه قبل رزرو خود را انجام دهید تا پرواز دلخواه نصیب تان گردد. برای پیدا کردن ارزان ترین بلیط ها می توانید به سایت های Momondo، Skyscanner، Kiwi، AirTreks مراجعه کنید.

9. هتل رزرو کنید

وقتی برای سفر برنامه ریزی نموده باشید، مدت زمان اقامت تان در شهر مقصد، تعیین است و می توانید بر اساس آن هتل خود را رزرو کنید، اما اگر سفر بلند مدتی دارید، برای چند روز اول هتل بگیرید. پس فرصت را از دست ندهید تا برترین گزینه ها نصیب تان گردد. برای پیدا کردن برترین قیمت هتل می توانید از سایت های Hostelworld (بیشترین گزینه های هاستل و هتل و البته ارزان قیمت)، Agoda (برترین گزینه ها برای سفر به آسیا)، Booking.com (برترین پلتفرم برای پیدا کردن هتل ها و مسافرخانه های ارزان) بهره ببرید.

10. فعالیت هایتان را برنامه ریزی کنید

فعالیت هایی که می خواهید در طول سفر انجام داده و از آنها لذت ببرید را تعیین نموده و هزینه آنها را محاسبه کنید. برای روز مبادا و اتفاقات غیرمنتظره نیز پول کافی کنار بگذارید تا با مشکل روبرو نشوید. در این مرحله تعیین می گردد که آیا احتیاجی به رزرو تور یا فعالیت های مورد نظرتان هستید یا خیر.

11. وسایل غیر ضروری را بفروشید

اگر قصد سفر طولانی (6 ماه یا بیشتر) دارید، با فروش وسایل غیرضروری تان، پول بیشتری پس انداز کنید. اگر هم چنین قصدی ندارید، از این مرحله صرفنظر کنید.

12. قبوض خود را الکترونیکی کنید

از شر قبوض کاغذی راحت شوید و به سراغ قبوض الکترونیکی بروید تا در طول سفر بتوانید همه آنها را به راحتی پرداخت کنید. اگر سفرتان یک یا دو هفته طول می کشد، احتیاجی به این کار نیست و با خیال راحت به مرحله بعدی برنامه ریزی سفر بروید.

13. شرکت کارت اعتباری را از سفرتان باخبر کنید

مهم نیست مدت زمان سفرتان چقدر است، ترجیحا بهتر است شرکت کارت اعتباری تان از سفر شما آگاه باشد. به این ترتیب در جریان معاملات و گردش اقتصادی شما هستند و آن را کلاهبرداری قلمداد نمی نمایند و حساب تان را مسدود نخواهند کرد. هیچ چیزی بدتر از آن نیست که به جای لذت بردن از تعطیلات، با یک حساب مسدود شده روبه رو شوید.

14. چمدان خود را ببندید

وقت بستن چمدان ها رسیده است. با اینکه با توجه به مقصد سفرتان باید وسایل خود را جمع کنید، اما به یاد داشته باشید که لزومی به جمع آوری همه وسایل نیست، به خصوص در سفرهای طولانی که باید چمدان یا کوله پشتی خود را چندین ماه به دوش بکشید. پس وسایل سفر را با دقت انتخاب کنید.

15. بیمه مسافرتی خریداری کنید

با اینکه بیشتر مردم فکر می نمایند چون در صحت و سلامتی به سر می برند، پس مریض نخواهند شد و احتیاجی به بیمه مسافرتی ندارند، اما باید بدانید که بیمه مسافرتی فقط به ارائه خدمات بهداشتی و سلامتی نمی پردازد. این بیمه ها، خسارت شکسته شدن دوربین عکاسی، لغو شدن پرواز، فوت یکی از اقوام و برگشت به خانه، دزدیده شدن وسایل تان و غیره را نیز پوشش می دهد.

علاوه براین هیچ گاه نمی دانید در سفر چه اتفاقی خواهد افتاد و هر نوع حادثه ای از شکستن پا تا فوت یکی از خویشاوندان که باعث می گردد سفرتان را لغو کنید و به خانه برگردید، ممکن است در هر سفری رخ دهد، پس بیمه مسافرتی را از قلم نیاندازید. این بیمه فقط چند دلار قیمت دارد و هر انسان عاقلی آن را برای سفر تهیه می نماید.

16. از سفرتان لذت ببرید

به سفر بروید و از آن لذت ببرید! به هر حال برنامه ریزی زیادی برای این سفر نموده اید و حالا وقت آن است که از حاصل دسترنج خود نهایت استفاده را ببرید. اگر کمی عصبی هستید، جای هیچ نگرانی نیست زیرا این موضوع کاملا طبیعی است. به هر حال قرار است یک ماجراجوبی مهیج را آغاز کنید و این می تواند روی اعصاب هر کسی تاثیر بگذارد. به برنامه ریزی تان ایمان داشته باشید و آن را اجرا کنید تا برترین سفر زندگی تان را داشته باشید.

منبع: کجارو / nomadicmatt.com
انتشار: 28 اسفند 1400 بروزرسانی: 28 اسفند 1400 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 2114

به "از برنامه ریزی سفر چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از برنامه ریزی سفر چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید