استرس را به عاملی برای موفقیت تبدیل کنید

به گزارش مجله آزات وب، داشتن استرس امری کاملا طبیعی است ولی زمانی که مزمن می گردد، می تواند فرد را با مسائل مختلفی از جمله بیماری های قلبی، افسردگی، آلزایمر و سرطان روبرو کند. هنر افراد پیروز، کنترل استرس و تبدیل آن به یک فرصت برای پیروزیت است.

استرس را به عاملی برای موفقیت تبدیل کنید

به گزارش خبرنگاران، مسائل مالی، بیماری، مسائل خانوادگی و به طور کلی عوامل استرس زای مختلفی در زندگی روزمره تمام افراد وجود دارند که بر افزایش سطح هورمون استرس و بروز بیماری های مختلف در افراد تاثیر مستقیم می گذارند.

مطالعات محققان دانشکده پزشکی جان هاپکینز در آمریکا نشان می دهد تاثیر استرس بر زنان به ویژه در دوران میانسالی، احتمال بروز اختلالات شناختی را افزایش می دهد.

در این مطالعه آمده است استرس نرمال باعث افزایش موقتی هورمون کورتیزول می شود و هنگامی که استرس از بین می رود، سطح هورمون به حالت طبیعی بازمی شود اما با استرس های مکرر، پاسخ استرسی افزایش یافته و هورمون در سطح بالایی باقی می ماند و این موضوع به هیپوکامپ مغز که مسئول اصلی حافظه است، صدمه وارد می نماید.

این مطالعه نشان می دهد تاثیر استرس بر زنان به ویژه در دوران میانسالی، احتمال بروز اختلالات شناختی را افزایش می دهد ولی چنین ارتباطی در مردان دیده نشده است.

مطالعه دیگری که توسط محققان دانشگاه موناش در استرالیا انجام شده است، نشان می دهد سیستم لنفاوی بر اثر استرس مزمن دستخوش تغییرات فیزیکی می شود که به گسترش سرطان در بدن یاری می نماید.

سرطان از دو طریق خون و سیستم لنف در بدن گسترش می یابد؛ به همین دلیل درک عملکرد سیستم لنفاوی در گسترش سرطان حائز اهمیت است.

علاوه بر سرطان و کاهش حافظه، استرس مزمن در بروز بیماری های قلبی، دیابت، چاقی و اضافه وزن، آسم، سردرد، افسردگی، اختلالات گوارشی، پیری و مرگ زودرس موثر است.

پروفسور یان رابرتسان استاد کالج ترینیتی دوبلین که یکی از برجسته ترین محققان علوم اعصاب اروپا است، راه چارهی چهار مرحله ای برای کنترل استرس و تبدیل آن به فرصتی برای موفقیت ارایه نموده است که می تواند زندگی افراد پراسترس را دگرگون کند.

اولین قدم: به مغز خود با صدای بلند بگویید که این شرایط چقدر هیجان انگیز است

برای تبدیل استرس به یک موقعیت فوق العاده برای پیشرفت، به جای اینکه بگویید شرایط چقدر استرس زاست، با صدای بلند به خود بگویید موقعیت پیش آمده کاملا هیجان انگیز است؛ شاید این واگویی در ظاهر ساده و بی اهمیت باشد؛ ولی به مغز فرمان می دهد که موقعیت را چگونه ارزیابی کند. زمانی که مضطرب یا هیجان زده می شویم، هورمون کوتیزول ترشح می شود.

در این حالت واکنش مغز است که معین می نماید هورمون به یک واکنش مضر یا مفید تبدیل شود و وظیفه ماست که حالت مناسب را در اختیار مغز قرار دهیم تا فرمان لازم را صادر کند. در این شرایط هرگز نمی توان مغز را قانع کرد که شرایط عادی است. فقط می توان به مغز القا کرد که شرایط بسیار هیجان انگیز است.

دومین قدم: دم و بازدم عمیق

در این حالت تنفس عمیق پنج ثانیه ای از راه بینی و بازدم شش ثانیه ای داشته باشید. دم و بازدم عمیق، سبب تغییرات شیمیایی مغز می شود و مانند داروی طبیعی ضد استرس عمل می نماید.

سومین قدم: مانند یک قهرمان بایستید

سومین قدم این است که ژست یک قهرمان را بگیرید؛ یعنی صاف بایستید، قفسه سینه را بیرون داده و سر را کاملا بالا بگیرید. ژست قهرمانانه سبب می شود اعتماد مغز به کارایی خود افزایش یابد.

در واقع این حالت ترفندی برای افزایش قابلیت و توانایی مغز است. نتیجه آزمایش ها نشان می دهد ژست قهرمانانه سبب افزایش هورمون تستوسترون در زنان و مردان می شود.

قدم چهارم: دستان خود را مشت کنید

قدم چهارم این است که دست راست خود را مشت کنید و به مدت 45 ثانیه بسته نگه دارید. سپس آن را برای 15 ثانیه باز کنید و مجددا 45 ثانیه مشت کنید. این عمل سبب می شود نیمکره چپ مغز فعال شده و فرد در یک شرایط چالش ذهنی قرار گیرد تا از استرس برای بهبود عملکرد بدن استفاده کند.

رابرتسان معتقد است استرس یک منبع انرژی بزرگ است؛ بنابراین می توان آن را برداشت کرد و از آن در جهت موفقیت یاری گرفت، در غیر این صورت اهرمی برای جذب پیری، افسردگی و سرطان می شود.

تشخیص نشانگرهای استرس در عرق بدن با استفاده از حسگر پوشیدنی

محققان موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان اخیرا یک حسگر پوشیدنی کوچک ساختند که مستقیما روی پوست شخص قرار می گیرد و قادر است به طور مستمر میزان کورتیزول را که نشانگر اصلی استرس محسوب می شود، در عرق اندازه گیری کند.

این حسگر متشکل از یک ترانزیستور و یک الکترود از جنس گرافین بوده و دارای بار منفی است. این الکترود گرافینی با استفاده از یک دی ان ای یا آر ان ای تک رشته ای کار می نماید. هنگامی که هورمون کورتیزول در مجاورت الکترود قرار می گیرد، بلافاصله توسط آن جذب شده و رشته دی ان ای یا آر ان ای درون خود پیچ می خورد.

به این ترتیب بار منفی به سطح الکترود نزدیک تر شده و دستگاه آن را تشخیص می دهد و میزان تمرکز هورمون کورتیزول در عرق کاربر اندازه گیری می شود.

مهم ترین نوآوری این حسگر در این است که امکان اندازه گیری مستمر هورمون کورتیزول را دارد و امکان جمع آوری داده های کمی درباره بیماری های مرتبط با استرس را فراهم می نماید. راه چاره غیرتهاجمی این حسگر، بسیار دقیق بوده و امکان اندازه گیری لحظه ای هورمون کورتیزول در عرق را در اختیار می گذارد.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1618

به "استرس را به عاملی برای موفقیت تبدیل کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرس را به عاملی برای موفقیت تبدیل کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید