بانوان از مصرف خودسرانه دارو در ماه مبارک رمضان خودداری کنند

مسئول مرکز اطلاع رسانی دارو ها و سموم دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: مصرف خودسرانه قرص های ضدبارداری ترکیبی که برای قطع قاعدگی درماه مبارک رمضان انجام می شود خطر لخته خون داخل عروق (ترومبوز) مغزی را افزایش می دهد.

بانوان از مصرف خودسرانه دارو در ماه مبارک رمضان خودداری کنند

به گزارش خبرنگار از ، دکتر فاطمه کمکمسئول مرکز اطلاع رسانی دارو ها و سموم دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: مصرف خودسرانه قرص های ضد بارداری ترکیبی مانند LD به صورتی که منجر به قطع چرخه قاعدگی شود علاوه بر اینکه چرخه هورمونی مصرف کننده را مختل می کند عواقب خطرناکی به همراه دارد.

وی ادامه داد: از جمله عوارض خطرناک مصرف این دارو ها اشکالات انعقادی و ایجاد لخته در رگ های اندام تحتانی بدن و حتی عروق مغزی است که این امر با کاهش مصرف مایعات ممکن است تشدید شود.

مسئول مرکز اطلاع رسانی دارو ها و سموم دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: این امر هشداری برای بانوان بالای 35 سال که دارای اضافه وزن و سابقه لخته خون داخل رگ بوده و یا دخانیات مصرف می کنند است.

کمک گفت: در ماه مبارک رمضان به ویژه استفاده از دارو های ضد بارداری ترکیبی مانند LD بدون تجویز پزشک برای قطع خونریزی دوران قاعدگی و به منظور کامل کردن روزه افزایش می یابد.

وی افزود: تمام آداب و شرایط در این ماه مبارک برای کمک به ارتقاء سلامت روزه داری است و اینکه فردی با مصرف دارو سلامت خویش را با چالش روبرو کند صحیح نیست.

کمک به بانوان توصیه کرد: برای حفظ سلامت و ایمنی خود حتما قبل از مصرف دارو با پزشک معالج و یا دکتر داروساز مشورت و از مصرف خودسرانه دارو اجتناب کنند.

ع

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: بروزرسانی: 29 تیر 1398 شناسه مطلب: 222

به "بانوان از مصرف خودسرانه دارو در ماه مبارک رمضان خودداری کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانوان از مصرف خودسرانه دارو در ماه مبارک رمضان خودداری کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید