برگزیت، بلای جان مذاکرات بودجه ای اتحادیه اروپا

به گزارش مجله آزات وب، نشست ویژه سران اتحادیه اروپا درباره بودجه آینده این اتحادیه در بروکسل روز گذشته در سایه اختلافات شدید بودجه ای به دلیل شکاف اقتصادی حاصل از برگزیت بدون نتیجه انتها یافت.

برگزیت، بلای جان مذاکرات بودجه ای اتحادیه اروپا

با ما سفر کنید و با تور ترکیبیی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل مجله آزات وب، روزنامه تاگس اشپیگل در مطلبی به چالش های اقتصادی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا پرداخته و نوشت: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مذاکرات بودجه ای در این تشکل را پیچیده نموده است.

این روزنامه آلمانی در بخش دیگری از این مطلب نوشت: برای بودجه هفت سال آینده اتحادیه اروپا باید پول بیشتری برای کارهای آینده این اتحادیه مانند حفاظت از آب و هوا و یا امنیت مرزهای خارجی این اتحادیه هزینه گردد. اما در عین حال نباید غفلتی درباره هزینه های سابق این اتحادیه از جمله در بخش کشاورزی صورت گیرد. این در حالی است که پول کافی وجود ندارد چرا که انگلیس اتحادیه اروپا را ترک نموده است.

نشست ویژه اتحادیه اروپا درباره بودجه در بروکسل که روز گذشته بدون نتیجه انتها یافت نشان داد که برگزیت همچنین 27 عضو باقی مانده در اتحادیه اروپا را به شدت تحت تاثیر قرار داده و عواقب بدی برای آن ها داشته است. با وقوع برگزیت حدود 75 میلیارد یورو از صندوق بودجه اتحادیه اروپا حذف شده است. با این کمبود حالا تضاد منافع بین پرداخت نمایندگان خالص به بودجه اروپا و یاری گیرندگان اقتصادی از این اتحادیه بیش از پیش تعیین می گردد.

کمیسیون اتحادیه اروپا تمایلی ندارد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به دو گروه پرداخت نماینده و گیرنده پول از اروپا تقسیم کند. مقامات بروکسل معتقدند که این تمایز سنتی دیگر منسوخ شده است چرا که پروژه های آینده اتحادیه اروپا مانند حفاظت از آب و هوا به نفع همه کشورهای عضو این اتحادیه است.

اما نشست اخیر سران اروپایی در بروکسل نشان داد که این تمایز قدیمی همچنان قدرتمندانه وجود دارد. این مسئله با تقسیم شدن کشورهای اروپایی به گروه های مختلف در مذاکرات بودجه ای خود را نشان داد، به گونه ای که کشورهای پرداخت نماینده خالص بودجه به اروپا مانند دانمارک، اتریش، سوئد و هلند خواهان کاهش بودجه و کشورهایی که از بودجه اتحادیه اروپا بهره مند می شدند نظر دیگری داشتند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم در این شرایط سخت در بروکسل از کشورهای پرداخت نماینده بودجه خالص به اروپا حمایت کرد. آلمان در درجه اول علاقمند است که در این شکاف بودجه ای ایجاد شده بعد از برگزیت سرش کلاه نرود. در واقع اگر سهم خالص بودجه برلین به اتحادیه اروپا تا سال 2027 به 26 میلیارد یورو افزایش یابد، انتقال این مسئله به پرداخت نمایندگان اقتصادیاتی آلمان بسیار سخت خواهد بود.

با این حال صدر اعظم آلمان باید در مذاکرات بودجه ای انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد تا دستیابی به موفقیت در این باره در امسال میلادی و احتمالا در دوران ریاست دوره ای آلمان بر اتحادیه اروپا در نیمه دوم امسال میلادی امکان پذیر گردد.

شکست نشست روز گذشته در بروکسل همچنین به این مسئله مربوط می گردد که بر اساس یک قاعده قدیمی اروپایی توافق بر سر بودجه اروپایی در اولین مراحل آن به موفقیت نمی رسد، چرا که سران کشورهای اروپایی باید این توافق را برای رای دهندگان خود در خانه توجیه نمایند.

نشست ویژه اتحادیه اروپا درباره بودجه که روز گذشته در بروکسل برگزار گردید بدون نتیجه انتها یافت.

چارلز میشل، رئیس شورای اروپایی بعد از انتها این نشست علت عدم موفقیت آن را این طور شرح داد که شکل گیری بودجه آینده اتحادیه اروپا برای سال های 2021 تا 2027 به دلیل برگزیت کار بسیار سختی است.

نخست وزیر دانمارک هم که از هواداران سرسخت صرفه جویی در بودجه اروپایی است گفت که توافق مطلوب شورای اروپایی در این باره بسیار دور از دسترس است. وی تاکید نمود: من اعتقاد ندارم که ما بتوانیم کاملا در این باره به توافقی دست یابیم.

احتمالا نشست بعدی بودجه ای اروپا در ماه مارس برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 907

به "برگزیت، بلای جان مذاکرات بودجه ای اتحادیه اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزیت، بلای جان مذاکرات بودجه ای اتحادیه اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید