ترامپ: خجالت می کشم بگویم در چند کشور حضور نظامی داریم

به گزارش مجله آزات وب، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور ایتالیا گفت خجالت می کشد بگوید آمریکا در چند کشور حضور [نظامی] دارد.

ترامپ: خجالت می کشم بگویم در چند کشور حضور نظامی داریم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور ایتالیا با بیان اینکه خجالت می کشد بگوید آمریکا در چند کشور حضور [نظامی] دارد از قصد خود برای خروج نظامیان کشورش از کشورهایی غیر از سوریه اطلاع داد.

رئیس جمهور آمریکا گفت: می خواهم نظامیانمان را از جاهای دیگر [غیر از سوریه] هم خارج کنم. این مسئله از لحاظ قانونی و دیپلماتیک نیازمند زمان است. ما در کشورهای بسیار زیادی حضور داریم. خجالت می کشم بگویم چند کشور. رقم دقیقش را می دانم ولی خجالت می کشم بگویم، چون بسیار احمقانه است.ما در کشورهایی حضور داریم و از آنها حراست می کنیم که حتی از ما خوششان نمی آید. آنها از ما سوءاستفاده می نمایند.

ترامپ درباره تجهیزات و نیروهایی که اخیراً آمریکا به عربستان سعودی اعزام نموده گفت: عربستان سعودی هزینه های استقرار نیروهای ما در این کشور را تقبل نموده است. آنها کشور ثروتمندی هستند باید پول پرداخت نمایند. کشورهای دیگر هم باید پرداخت نمایند.

رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگری از این نشست خبری ضمن اشاره به اینکه ایران به اندازه آمریکا از داعش نفرت دارد خواهان آن شد که مسئولیت مبارزه با این گروه تروریستی به روسیه و کشورهای واقع در خود خاورمیانه (غرب آسیا) واگذار گردد.

ترامپ گفت: روسیه، ایران، سوریه و تا حد کمتری ترکیه همه به اندازه ما از داعش نفرت دارند. آنجا (خاورمیانه) بخشی از دنیای آنها است. ما 7000 مایل با آنجا فاصله داریم. من محور تبلیغاتم را بازگرداندن نظامیانمان به کشور قرار دادم، الان هم دارم همین کار را انجام می دهم.

او دقایقی بعدتر در پاسخ به سوال یک خبرنگار دیگر باز هم این نظرات خودش را تکرار کرد. او گفت: روسیه به اندازه آمریکا از داعش نفرت دارد. ایران از داعش نفرت دارد. منظورم این است ما برای خاطر روسیه بجنگیم؟ برای ایران بجنگیم؟

وی اضافه نمود: سوریه از داعش نفرت دارد و ما آنجا هستیم و داریم داعش را می کشیم. این را از قلم نیاندازید ما 7000 مایل از آنجا فاصله داریم.روسیه خیلی نزدیک تر است. ایران، درست همانجا است. ترکیه همانجا است.

ترامپ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آیا تصمیم رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای شروع عملیات در سوریه او را شگفت زده نموده یا خیر، پاسخ منفی داد.

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا او به اردوغان برای شروع عملیات در سوریه چراغ سبز نشان داده گفت: من به او چراغ سبز نشان ندادم. این حرفی که شما می زنید انحراف امیز است. دقیقاً عکس چراغ سبز بود.

وی در ادامه برای شرح گفت که بعد از گفت وگوی تلفنی با اردوغان نامه ای به او نوشته که بسیار شدیداللحن بوده است. او گفت ممکن است این نامه به زودی منتشر گردد.

رئیس جمهور آمریکا گفت که تحریم های شدیدی علیه ترکیه در راهند. او گفت که میخواهد نیروهای آمریکایی را به کشور بازگردانده و به جنگ های بی انتها پایان دهد.

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به نقدها لیندسی گراهام، سناتور جمهوری خواه آمریکایی از راهبرد او در سوریه گفت: لیندسی گراهام دوست دارد هزار سال دیگر در خاورمیانه باقی بماند و با هزاران نظامی آمریکا بار جنگ های دیگران را به دوش بکشد. من می خواهم از خاورمیانه خارج شوم.

رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت که پ.ک.ک از لحاظ اقدامات تروریستی بدتر از داعش است.

او گفت: من وارد جنگ بین ترکیه و سوریه نخواهم شد. خصوصاً وقتی که... اگر نمودها را در نظر بگیرید- یکبار دیگر می گویم با همه احترامی که برای آنها قائلم- آنها فرشته نیستند. اگر به پ.ک.ک نگاه کنید، داعش به پ.ک.ک احترام می گذارد، می دانید چرا؟ چون آنها سرسخت تر از داعش هستند.

وی اضافه نمود: ما داریم نمودها را مثل فرشته ها نشان می دهیم. ما به نمودها پول دادیم، پول های هنگفت. ثروت های عظیم در اختیارشان گذاشته ایم. می دانید چیست؟ فوق العاده است. آنها در کنار ما جنگیدند، اما کلی پول دادیم تا در کنارمان بجنگند.

کاخ سفید هفته گذشته بعد از گفت وگوی تلفنی ترامپ و رجب طیب اردوغان گفت که نیروهای آمریکایی از مناطق نزدیک به نوار مرزی سوریه و ترکیه عقب نشینی می نمایند. بسیاری، این اقدام را چراغ سبز واشنگتن به آنکارا برای انجام عملیات علیه شبه نظامیان کرد در این مناطق تفسیر نموده اند.

اردوغان روز 17 شهریورماه از شروع عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه اطلاع داد. وی اسم رمز این عملیات را چشمه صلح مطرح نمود و مدعی شد که مأموریت نیروهای مسلح ترکیه ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی است.

در بیانیه کاخ سفید عنوان شده بود که ترکیه پذیرفته چند هزار عضو داعش را که در ماه های گذشته اسیر شده اند و حالا در اختیار آمریکا و نمودها قرار دارند، تحویل بگیرد. اغلب این افراد اتباع اروپا هستند، اما با وجود درخواست مکرر ترامپ، سران کشورهای اروپایی از پذیرش و محاکمه آن ها خودداری نموده اند. ترامپ پیشتر تهدید نموده بود که ممکن است این اسرا را آزاد کند.

ترکیه از هفته ها پیش اعلام نموده بود که میخواهد علیه مناطق کردنشین شمال سوریه عملیاتی نظامی انجام داده و در نوار مرز با سوریه یک منطقه امن ایجاد کند. آنکارا برای این کار آوارگان سوری را بهانه و ادعا نموده که میخواهد آوارگان مقیم در ترکیه را در این منطقه امن اسکان دهد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 564

به "ترامپ: خجالت می کشم بگویم در چند کشور حضور نظامی داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ: خجالت می کشم بگویم در چند کشور حضور نظامی داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید