تعطیلی مدارس بر کاهش آلودگی هوا چه تاثیری دارد؟

به گزارش مجله آزات وب، مدیر واحد مدل سازی و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: تعطیلی مدارس یا ادارات باعث جلوگیری از تشدید آلودگی هوا می شود اما چاره اصلی کاهش آلایندگی خودروهاست.

تعطیلی مدارس بر کاهش آلودگی هوا چه تاثیری دارد؟

امسال با تداوم پایداری جوی در پایتخت، با تصمیم مسوولان استان تهران تاکنون طی سه روز متوالی مدارس بعضی شهرستان های تهران تعطیل شده است، در این شرایط حسین شهبازی در گفت و گو با مجله آزات وب درباره میزان تاثیر این تصمیم بر کاهش آلودگی هوا اظهارکرد: بر اساس آخرین مطالعات اجرا شده در شهر تهران مهمترین منبع تولید آلودگی در شهری مانند تهران، خودروها هستند. در نتیجه هر چقدر ما تردد خودروها و پیمایش آن ها را در سطح شهر کاهش دهیم، تولید آلودگی از مهمترین منبع آلاینده شهر را کم می کنیم و این کار در شرایط پایداری جوی از تشدید آلودگی هوای شهر جلوگیری می کند بنابراین تعطیل کردن مدارس یا ادارات از این جهت بسیار کمک کننده است.

وی افزود: در کنار این مسئله بحث سلامت نیست مهم است این که چقدر در معرض آلودگی قرار داریم.خیلی از لحاظ سلامت و بهداشت مهم است کمک می کند که مواجهه شهروندان با آلودگی کمتر شود.

مدیر واحد مدل سازی و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره میزان تاثیر تعطیلات مدارس و ادارات بر کاهش آلودگی هوا در شرایط اضطرار گفت: متاسفانه عدد و رقم کمی ندارم و دستیابی به چنین ارقامی نیازمند انجام مطالعات از جمله مطالعات ترافیکی است.

وی با تاکید نقش موثر ارتقای کیفیت سوخت بر کاهش آلودگی هوای تهران اظهار کرد: وقتی خودروها مهمترین منبع آلودگی هوای شهر تهران هستند، چند مورد از اهمیت خاصی برخوردار می شود که یکی از آن ها کیفیت سوخت خودروها است. سوخت خودروها باید استاندارد و دارای کیفیت بالاتر و حداقل مطابق با آخرین استاندارد کشور یعنی سوخت یورو 4 باشد.

شهبازی شرح داد: بعضی خودروهای سطح شهر آلودگی زیادی تولید می کنند و بیشتر آن ها فرسوده و کاربراتوری هستند البته این مورد شامل موتورسیکلت های کاربراتوری نیز می شود. تاثیر این خودروها بر افزایش آلودگی هوای شهر به مراتب بیشتر از خودروهایی است که سن و سال کمتری دارند و مطابق با آخرین استانداردهای کشور تولید و وارد بازار شده اند.

وی به ذکر مثالی پرداخت و اظهارکرد: خودروهای کاربراتوری و فرسوده حدود 40 گرم آلودگی به ازای هر کیلومتر پیمایش تولید می کنند، در صورتی که یک خودرو یورو 2 انژکتوری و دارای سلامت فنی 2 تا 3 گرم آلودگی به ازای هر کیلومتر پیمایش تولید می کند. اختلاف این اعداد نشان می دهد که چقدر بعضی خودروها و ناوگان ها در تولید آلودگی هوا مهم هستند و لازم است قوانین بالادستی از جمله از رده خارج کردن خودروهای فرسوده یا اعمال قانون معاینه فنی اجرایی شود تا به کاهش آلودگی هوای شهر تهران کمک کند.

مدیر واحد مدل سازی و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره ضرورت اصرار حاکمیت بر اجرای قانون هوای پاک تاکید و اظهارکرد: ماهیت صنعت خودروسازی و موتورسیکلت سازی کسب سود است. حاکمیت باید به نفع سلامت مردم و شهروندان جلوی عدم اجرای قوانین بایستد البته لازمه آن، این است که درک درستی از میزان تحمیل هزینه تولید آلودگی در هوا بر شهر داشته باشیم. این هزینه به سود تولید خودرو و موتورسیکلت می چربد چون هزینه های درمان عوارض ناشی از آلودگی هوا بسیار بیشتر از هزینه هایی است که در حوزه تولید و صنعت خودرو انجام می شود.

شهبازی در سرانجام تاکید کرد: بر اساس نتایج همه مطالعات بین المللی اجرا شده هزینه های سلامت و درمان ناشی از آلودگی هوا چندین برابر بخش تولید خودرو است بنابراین حاکمیت باید محکم در برابر تلاش ها برای بی توجهی به قانون هوای پاک بایستد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 648

به "تعطیلی مدارس بر کاهش آلودگی هوا چه تاثیری دارد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "تعطیلی مدارس بر کاهش آلودگی هوا چه تاثیری دارد؟" امتیاز داده است | امتیاز: 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلی مدارس بر کاهش آلودگی هوا چه تاثیری دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید