جمشید سماواتیان هنوز درگیر کروناست

به گزارش مجله آزات وب، جمشید سماواتیان که از اواخر مردادماه به کرونا مبتلا شده بود و در شرایط جسمانی مساعدی نبود، اکنون هم به گفته مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت شرایط چندان مساعدی ندارد.

جمشید سماواتیان هنوز درگیر کروناست

جمشید سماواتیان چهارشنبه شب ـ 27 مرداد ماه ـ در پی ابتلاء به کرونا، پس از پیگیری های انجام شده در بیمارستان بانک ملی در چهارراه استانبول بستری شد و خونریزی شدید داشت، اما شب 28 مرداد به اصرار خودش به منزل منتقل شد.

نیکنام حسین پور در همان زمان به خبرنگاران اطلاع داده بود که 30 درصد از ریه این هنرمند در پی ابتلاء به کرونا درگیر شده است.

اکنون مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت که به ملاقات این هنرمند رفته است، درباره شرایط فعلی جسمانی سماواتیان به خبرنگاران می گوید: حال ایشان به دلیل بیماری زمینه ای که دارند خیلی خوب نیست. هنوز درگیر کرونا هستند و در منزل به او اکسیژن وصل است. به طور کلی شرایط جسمانی و روحی ایشان به جهت اینکه تنها زندگی می نمایند، مساعد نیست. ولی پزشک مدام به او سر می زند.

جمشید سماواتیان از چهره های نسل دوم نقاشان نوگرای ایران، در دانشکده هنرهای زیبای تهران هنرآموزی نموده است. او هم دوره هنرمندانی چون آیدین آغداشلو، علی اکبر صادقی، رویین پاکباز و عباس کیارستمی بوده است. سماواتیان متأثر از هنرهای سنتی و دیوارنگاره های عصر صفوی زادگاهش اصفهان به خلق آثاری پرداخته که یادآور و نشان دهنده گذر زمان و تخریبی است که بر هنرهای سنتی ایران رفته است.

سماواتیان با تسلط بی نظیر بر انواع ابزارها و تکنیک های غیرمتعارف، به احیای هنر گذشته ایرانی با نگاهی نو و بن مایه های انتزاعی اهتمام ورزیده است. او در نقاشی های نیمه فیگوراتیو خود از موادی چون خاک، گل، گچ، مواد ترکیبی، ورق های طلا و نقره همراه با شیوه های مختلف پتینه کاری بهره می گیرد تا فرسودگی، ریختگی و ترک ها را به نمایش بگذارد. همین استفاده از مواد غیرمتعارف به آثار او خصوصیتی معاصر بخشیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 شهریور 1400 بروزرسانی: 16 شهریور 1400 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1904

به "جمشید سماواتیان هنوز درگیر کروناست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمشید سماواتیان هنوز درگیر کروناست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید