نامه مرندی به ظریف و انتقاد از فضاسازی علیه واکسن چینی

به گزارش مجله آزات وب، علیرضا مرندی رییس فرهنگستان علوم پزشکی در نامه ای خطاب به محمد جواد ظریف ازتلاش های وزارت خارجه در راستای تامین واکسن کرونا تقدیر کرد.

نامه مرندی به ظریف و انتقاد از فضاسازی علیه واکسن چینی

زالی در این نامه از برخی اظهار نظرها علیه وزارت خارجه انتقاد کرد و گفت: متاسفانه تلاش های دستگاه دیپلماسی به مسوولیت جنابعالی در تامین بموقع واکسن از چین در سال گذشته آن هم در حد وسیع، از طریق عده ای که سخنان شان در رسانه های غربی و معاند نظام خریدار دارد و دائما افکار عمومی را بر علیه واکسن های چینی و روسی تهییج می نمودند، در زمان خود موثر واقع نشد و متاسفانه ایمن سازی عمومی را بر ضد کرونا به تاخیر انداخت.

روز گذشته علیرضا زالی فرمانده مدیرت بحران کرونا در تهران در سخنانی از عملکرد وزارت خارجه در بحث واردات واکسن انتقاد کرد و گفت: سفیران ما در کشور های خارجی بدنبال تأمین واکسن نبودند، با سفیر ژاپن صحبت کردم گفت اصلا سفیر ایران دنبال واکسن نیامده است، این چه دیپلماسی است؟

این اظهار نظر زالی پاسخ تند محمد جواد ظریف را در پی داشت. ظریف در یادداشتی نوشت: کدام دستگاه پیشنهاد تمهید واردات واکسن از چین را در شهریور گذشته مطرح نمود؟ دقیقا همان کاری که بعد از آن تاریخ امارات (برای سینوفارم) و ترکیه (برای سینوواک) انجام دادند؟ چه کسانی گفتند مردم ما موش آزمایشگاهی نیستند؟

در پی بحث های مطرح شده در این رابطه دکتر سیدعلیرضا مرندی در نامه ای به خطاب به محمد جواد ظریف نوشت: با احترام بدینوسیله از تلاش های دلسوزانه شما در مدت تصدی وزارت امور خارجه در مقابله با تحریم های ظالمانه امریکای جنایتکار و کشورهای غربی حامی او که با قساوت تمام مردم عزیز کشورمان را از ابتدایی ترین حقوق مسلم خود یعنی دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی محروم نمودند، تشکر و قدردانی می نمایم.

تمهیدات جنابعالی و همکاران شریف تان در تامین واکسن کشور از یکسال پیش در شهریور ماه سال گذشته، که کشور چین آمادگی داشت فاز سوم تست بالینی را در ایران انجام دهد و برای این کار حتی واکسن رایگان در مقیاس وسیع هم ارائه می داد، قابل تقدیر است.

متاسفانه تلاش های دستگاه دیپلماسی به مسوولیت جنابعالی در تامین بموقع واکسن از چین در سال گذشته آن هم در حد وسیع، از طریق عده ای که سخنان شان در رسانه های غربی و معاند نظام خریدار دارد و دائما افکار عمومی را بر علیه واکسن های چینی و روسی تهییج می نمودند، در زمان خود موثر واقع نشد و متاسفانه ایمن سازی عمومی را بر ضد کرونا به تاخیر انداخت. در حالیکه کشورهای ترکیه و امارات از همین راستا با واکسن های چینی مردم خود را واکسینه کردند.

امید است دولت تازه بدون توجه به تبلیغات سوء عده ای مغرض، نسبت به تامین حداکثری و هرچه سریع تر واکسن تولید داخل و وارداتی اقدام نماید.

در سرانجام از تلاش های جنابعالی و همکاران تان در دستگاه دیپلماسی کشور در زمینه تسهیل تامین کالاهای اساسی مرتبط با سلامت مردم تشکر و قدردانی نموده و از درگاه خداوند متعال توفیق روز افزون جنابعالی را در خدمت به نظام جمهوری اسلامی ایران خواستارم.

منبع: فرارو
انتشار: 25 مرداد 1400 بروزرسانی: 25 مرداد 1400 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1881

به "نامه مرندی به ظریف و انتقاد از فضاسازی علیه واکسن چینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه مرندی به ظریف و انتقاد از فضاسازی علیه واکسن چینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید