دیوار اتاق خواب را چطور تزئین کنیم؟ 10 ایدۀ مدرن

به گزارش مجله آزات وب، تزیینات دیوارهای اتاق خواب خواه با نقاشی های زیبا یا یادگاریهای سفرهایتان، نشانه ای از سلیقه و سبک شخصی شماست. در این مطلب، ده ایدۀ مدرن و مد روز برای تزیین دیوارهای اتاق خواب را از دیدگاه طراحان داخلی با شما به اشتراک می گذاریم.

دیوار اتاق خواب را چطور تزئین کنیم؟ 10 ایدۀ مدرن

خبرنگاران | اتاق خواب قرار است آرامش بخش ترین و در عین حال شخصی ترین مکان خانۀ شما باشد. خیلی مهم است که تزئینات این اتاق کاملا به دل شما بنشیند و احساس صمیمیت و آسایش را به فکر منتقل کند.

به گزارش خبرنگاران ؛ در نظر گرفتن شکل ظاهریِ تزیینات اتاق خواب در همۀ جهات و جزئیات مهم است؛ هم در فضای داخلی و هم در صندلی های اتاق و خود رختخواب. اما دیوارها مهم ترین نقش را در چارچوب بخشیدن به تزئینات یک اتاق دارند. در این مقاله حاصل گفتگوی ما را با کارشناسان طراحی داخلی درباره تزیین دیوار اتاق خواب می خوانید. اینجا ده ایدۀ مد روز و عالی برای دیوار اتاق خواب داریم!

1. آویزان کردن یک اثر هنری بزرگ

یک اتاق خواب خنثی با دیوار های پیوسته مکان ایده آلی برای به نمایش گذاشتن یک اثر هنری است. آویزان کردن یک عکس یا نقاشی بالای تخت خواب یک نقطه کانونی معرکه ایجاد می نماید، البته به یاد داشته باشید که وقتی روی تخت خواب دراز کشیده اید، خودتان نمی توانید از تماشای آن لذت ببرید. تابلو های باغ آرایی و دورنمای دریا تاثیر بسزایی در آرام شدن شما می گذارند.

جولیا دِمپستِر، طراح داخلی می گوید: من معمولاً برای اثرگذاری بیشتر از آثار هنری بزرگ تر از میزان معمول در اتاق خواب ها استفاده می کنم، اما برای برخورداری از یک محیط آرامش بخش برای خواب حتماً از تابلو هایی با رنگ های ملایم بهره ببرید. یک تصویر باغ آرایی ملایم (بدون رنگ یا نور شدید) انتخاب مناسبی برای اتاق خواب است و در عین حال، بزرگی مقیاس آن هنوز یک گزینۀ جسورانه است.

اگر آثار هنری را برای تزیین دیوار انتخاب می کنید، سعی کنید اثری را انتخاب کنید که خودتان دوست داشته باشید و با ابعاد عناصر طراحی موجود در فضای اتاق تناسب داشته باشد.

اِما دِتِردینگ، بنیانگذار و مدیر نوآوری در این باره می گوید: وقتی صحبت از آویزان کردن نقاشی و آثار هنری می گردد، در نظر گرفتن سبک معماری موجود و جزئیات فضای اتاق مهم است. بهتر است اگر جزئیات فعلی اتاق واقعاً چشمگیر هستند، از نقاشی ها و آثار هنری مینیمالیست (ساده گرا) بهره ببرید که اجازه دهند این جزئیات بیشتر به چشم آیند. اگر نقاشی انتخابی شما عاری از تصویر است و خالیست، جزئیات اتاق می تواند رنگ و طرح داشته باشد تا اتاق روح و شخصیت پیدا کند.

2. استفاده از کلکسیون ها (مجموعه آثار)

برای تزیین دیوار اتاق خواب، از فکر کردن خارج از چارچوب نترسید. کلارا یوآرت، مدیر بخش طراحی بوتیک کایتس گرُو می گوید: هنر فقط در نقاشی و طراحی خلاصه نمی گردد. گزینه های مختلف زیادی هست که ما از طریق آن ها می توانیم فضای داخلی را متحول کنیم، مثلاً ما دوست داریم هنر پارچه، سرامیک، شیشه یا فلزکاری را در پروژه هایمان بگنجانیم.

به نمایش گذاشتن کلکسیونی از اشیاء زینتی که از سفرهایتان جمع نموده اید در کنار هم اثرگذاری شگفت انگیزی دارد.

3. استفاده از عتیقه ها و قطعات قدیمی

زنگار ها و رنگ و لعاب های قدیمی، همینطور اشیاء قدیمی برای اینکه به اتاق خواب تان یک شخصیت منحصربفرد به دهید، گزینه جالبی است. فیلیپ توماس، طراح داخلی پیشنهاد می نماید: از اشیاء قدیمی به جای اینکه آن ها را به عنوان یادگاری های قدیمی انبار کنید به شکل زیبا برای تزیین دیوار ها بهره ببرید. من به تزیین با اشیاء معنادار اعتقاد پایدار دارم؛ اشیایی که از تماشای آن ها لذت می برید. اشیاء قدیمی که به ارث برده اید یا پیدا نموده اید در کنار هم به شکل یک مجموعه، هنر شخصی سازی شده خود شماست که هر روز از تماشای آن سیر نمی شوید.

کلارا یوآرت درباره تزیین دیوار با اشیاء عتیقه می گوید: مهم است که به معماری خانه ای که آن را تزیین می کنید احترام بگذارید. بعضی خانه ها مناسب مزین شدن با اشیاء عتیقه هستند در حالی که بعضی دیگر را بهتر است با ترکیبی از تزیینات قدیمی و مدرن آراست.

4. استفاده از چارچوب

چارچوب بندی اتاق خواب راه فوق العادی برای افزودن بافت به اتاق است و به طور خاص برای دیوار پشت تخت خواب مناسب است. این گزینه بیشتر در خصوص اتاق خواب خانه های روستایی و ساحلی اعمال می گردد، اما در خانه های مدرن هم استفاده از چنین چارچوب هایی با رنگ های روشن و زنده توصیه می گردد. یک چراغ دیواری بزرگ تر از حد معمول هم به زیبایی این ترکیب می افزاید.

دیوار تزیین شده با تخته هایی که به صورت عمودی و لب به لب کل دیوار را پوشانده اند، ترفند هوشمندانه ای در طراحی است که نگاه را به سوی خود جلب می نماید و فضا را از آنچه که هست بلندتر نشان می دهد.

5. استفاده از کاغذ دیوار ی های زیبا

کِیت فرنچ، بنیانگذار دادو (Dado) می گوید: اتاق خواب ها برترین جا برای خلق یک فضای مجذوب کننده و شاد هستند که حس گرم و صمیمانه ای بدهد. در خصوص کاغذدیواری برای اتاق خواب گزینه های زیادی دارید: از طرح های چندرنگ در مقیاس بزرگ گرفته تا طرح های ملایم و کوچکی که بدون سرسام آور بودن به فضا الگو می دهند. طرح راه راه و گل دار یا طرح های رنگارنگ طبیعت عالی هستند و می توانید لوازم تزیینی اتاق یا پارچه ها را با آن ها ست کنید.

6. استفاده از پارچه های دیوارکوب

آویزان کردن یک تکه پارچه طرح دار زیبا به دیوار پشتی تخت خواب خودنمایی نموده و گزینه چشم گیری است که هر زمان از آن خسته شدید به راحتی می توانید آن را با پارچه دیگری جایگزین کنید. آویز های دیواری به طور خاص مناسب اتاق هایی است که سقف بلندی دارند و پارچه برای خودنمایی فضا دارد.

7. استفاده از طبقه و طاقچه

استفاده از طبقه و طاقچه نه تنها جنبه تزیینی دارد (اشیاء زینتی، آثار هنری و گلدان) بلکه به فضای ذخیره کتاب و سبد رخت هم اضافه می نماید. تزیین طبقات راه آسانی برای به روز رسانی طراحی داخلی با هزینه اندک است. حتماً اشیاء تزیینی را طوری انتخاب کنید که میزان شان متناسب با طبقات باشد. بعلاوه در طبقه درازتر، همه اقلام را یک میزان انتخاب نکنید. رعایت تضاد در ارتفاع و انتخاب اجسام ضروریست.

8. استفاده از آینه

تزیین دیوار اتاق خواب با آینه راه خطاناپذیری برای به حداکثر رساندن نور در فضاست، علاوه بر این اتاق را بزرگ تر نشان می دهد. از قاب های کسل کننده استفاده نکنید، چون طرح های زینتی زیادی هستند که می توانید برای قاب آینه دیواری از آن ها بهره ببرید.

9. استفاده از چوب

اگر سبک روستایی را می پسندید، در انتخاب چوب اشتباه ننموده اید. چوب های طبیعی با بافت ها و رگه های زیبایی که دارند به فضای اتاق گرما و بافت می افزایند. این گزینه که با طبیعت رابطه ای جدنشدنی دارد نه تنها یک ضمیمه آرامش بخش است بلکه ماندگاری هم دارد.

10. خالی نگه داشتن دیوار از تزیینات برای تاکید بر ویژگی های اصلی آن

همواره حین فکر کردن به تزیین دیوار، معماری فضا را در نظر بگیرید. اگر ویژگی های معماری خانه شما چشمگیر و زیباست، مثلاً تیرچه (تیر ساختمان) روستایی یا دیوار های سنگی اکسپوز، در این صورت، آویزان کردن تزییناتی مانند آثار هنری، کاغذ دیواری یا طبقه و طاقچه به دیوار شخصیت زیبای آن را از فضا می گیرد.

چه تزییناتی روی دیوار خوب به نظر می رسند؟

سریع ترین راهکار برای تزیین دیوار های اتاق خواب، آویزان کردن عکس و نقاشی است. اگر در پی خلق یک فضای آرامش بخش هستید، پس از هنر های الهام گرفته از طبیعت بهره ببرید یا به جای آن از هنر های گرافیکی آبستره بهره ببرید. اجباری نیست به نقاشی ها، طراحی ها یا چاپ های مرسوم و متداول پایبند بمانید. هنر پارچه، پرده های نقش دار و پارچه های طرح دار همگی به فضا گرما، جاذبه و بافت می دهند، همینطور افزودن طبقه و طاقچه به دیوار هم جنبه زینتی دارد و هم به فضای ذخیره اتاق می افزاید؛ و در آخر، اگر دوست دارید دیوار های اتاق خواب خالی و مینیمال بمانند، به جای تزیینات دیواری، روی نورپردازی و اثاثیه اتاق تمرکز کنید!

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 7 بهمن 1401 بروزرسانی: 7 بهمن 1401 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 2320

به "دیوار اتاق خواب را چطور تزئین کنیم؟ 10 ایدۀ مدرن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوار اتاق خواب را چطور تزئین کنیم؟ 10 ایدۀ مدرن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید