زنوزی: 95 درصد پول فوتبال به جیب اشخاص حاشیه ای می رود

به گزارش مجله آزات وب، محمدرضا زنوزی گفت: من از سال 75، از تیم فوتسال گرفته تا تراکتور، در حال تیم داری هستم و در این سال های اخیر، درآمد آنچنانی وجود نداشته و معمولاً درآمد های فوتبال به خود باشگاه ها نمی رسد و شرکت ها و یا اشخاصی که در حاشیه فوتبال هستند، خیلی بیشتر از خود باشگاه ها سود می برند و منافع دارند. به عنوان مثال، اپلیکیشن های مختلفی وجود دارند که در حال سود کردن از هواداران هستند و از هواداران فوتبال در راستای ایجاد منافع برای شرکت ها و اشخاص حاشیه فوتبال استفاده می کنند.

زنوزی: 95 درصد پول فوتبال به جیب اشخاص حاشیه ای می رود

وی افزود: بنده بیش از این موضوع را باز نمی کنم، ولی مسئله ای هم ندارم و می توانم موضوع را به طور کامل شرح دهم. 95 درصد درآمد ها به جیب شرکت ها و اشخاص حاشیه فوتبال می رود و 5 درصد آن به باشگاه ها می رسد. این شرکت ها در قالب اسپانسر با باشگاه ها و یا طریق مختلف از فوتبال سود می برند.

مالک باشگاه تراکتور و ماشین سازی تبریز که با برنامه ورزش تعطیل نیست شبکه ورزش صحبت می کرد، در ادامه یادآور شد: ما هزینه هایی که در طول یک فصل برای تراکتور و ماشین سازی می کنیم، هیچ بازگشتی ندارد و اکنون به دنبال انجام کار هایی همچون تولید اپلیکیشنی هستیم که از طریق سرویس دادن به هواداران در آن اپلیکیشن، به درآمدزایی برسیم.

زنوزی در پاسخ به این سوال که آیا دولت برای شما به عنوان بخش خصوصی، شرایط و زیرساختی جهت کسب درآمد فراهم کرده است؟ گفت: این که زیرساخت های لازم را برای خصوصی کردن تیم های استقلال و پرسپولیس فراهم کنند، بسیار سخت است؛ مگر این که برخی راه ها را در این زمینه باز بگذارند تا بخش خصوصی بیشتر سرمایه گذاری کند؛ چرا که در غیر این صورت، تیمداری کردن سودی برای بخش خصوصی ندارد و من فقط به عشق همشهری هایم این کار را کرده ام و معتقدم که هرجایی که حتی یک تراکتوری وجود دارد، آن جا شهر من است.

مالک باشگاه تراکتور در پاسخ به این سوال که دولت به شما چه امکانات و تسهیلاتی به عنوان بخش خصوصی در نظر گرفته است؟ خاطرنشان کرد: ما که چیزی ندیده ایم، اگر شما دیده اید بگویید که استفاده کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که دولت باید چه امکاناتی در اختیار شما قرار دهد؟ اظهار کرد: اگر کمی ما را راحت تر بگذارند و یکسری کار هایی که نباید انجام دهند را نکنند، این مسائل حل می شود. پول فوتبال از کجا تأمین می شود؟ اگر تیم های لیگ برتری و تیم های لیگ های پایین تری نباشند، اصلاً فوتبالی وجود دارد؟ هزینه های فوتبال را باشگاه ها می پردازند؛ ولی چرا رئیس فدراسیون فوتبال را افرادی غیر از باشگاه ها انتخاب می کنند؟ من به آقای نبی هم گفتم که باشگاه ها باید 51 درصد آراء را در انتخابات فدارسیون داشته باشند و این عادلانه نیست که هزینه های فوتبال را باشگاه ها پرداخت کنند و رییس فدراسیون را افراد دیگری انتخاب کنند. ما باید از آن بالا به پایین اصلاح کنیم، نمی شود که این کار از پایین به بالا انجام شود.

زنوزی ادامه داد: به عنوان مثال در اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال، 70 رأی به 91 رأی افزایش یافته و سهم باشگاه ها تنها 20 درصد افزایش یافته است، این در حالیست که بیش از 36 درصد مجموع آراء را بالا برده اند. هزینه فوتبال را باشگاه ها متحمل می شوند و باید 51 درصد آراء در انتخاب رئیس فدراسیون فوتبال با باشگاه ها باشد.

وی با بیان اینکه ما مخالف ادامه مسابقات لیگ برتر است، گفت: بایستی سلامت بازیکن و افرادی که درگیر فوتبال هستند، در اولویت اول ما باشد. اینکه نمی شود ما هزینه را پرداخت کنیم و خدای ناکرده بازیکن هم کرونا بگیرد. من به شخصه با یکی از مدیران ارشد وزارت بهداشت صحبت می کردم و او معتقد بود اگر فوتبالیستی خدایی نکرده مبتلا به کرونا شود، باید فوتبال را کنار بگذارد؛ چرا که 50 درصد ریه وی از بین می رود و نمی تواند در ادامه به صورت حرفه ای ورزش کند.

مالک باشگاه تراکتور در خصوص صحبت های مطرح شده راجع به پرونده های بازیکنان خارجی تراکتور، خاطرنشان کرد: خیلی رک خدمت شما و بینندگان عرض می کنم که من هیچگاه به کسی تهمت نمی زنم و بر اساس اسناد و مدارک صحبت می کنم. یکی از بازیکنان ماشین سازی تنها با چند جلسه تمرین، از ما شکایت کرده و آن مدیری که ادعا می کند مدیریت فوتبال بلد است و قوانین فدراسیون را می نویسد، پس از دریافت تسویه حساب از بازیکن، هم خودش و هم مدیر دفترش به بازیکن پیامک داده است. شمایی که مدعی هستید، مگر نمی دانید که بازیکن می تواند پیامک و صدای شما را به فیفا برده و بگوید که به زور از من تسویه حساب گرفته اند. اگر می گویید که من قوانین فوتبال را نوشتم، نباید دچار این اشتباهات شوید و اگر می گفتید که مدیریت فوتبال بلد نیستم و قوانین را نمی دانم، آن وقت می گفتم که اشتباه از من بود که چنین فردی را بالای سر یک تیم گذاشتم.

زنوزی خاطرنشان کرد: فیفا به پیام های ارسالی به بازیکن استناد می کند و می گوید که شما تحت فشار از فلانی تسویه حساب گرفته اید. رأیی که فیفا به باشگاه ماشین سازی ارسال کرده، با استناد به پیام های ارسالی به این بازیکن ما را محکوم کرده و وکیلی که این مدیر برای پرونده گرفته، به جای دفاع از حق و حقوق ما، از حقوق بازیکن دفاع کرده است و صحبت من این است که این وکیل، آیا وکیل ما بوده یا وکیل بازیکن؟! آن مدیر باشگاهی که ادعا دارد قوانین فوتبال را می داند، چرا به آن بازیکن، هم اس ام اس داده و هم پیام صوتی ارسال کرده تا ما محکوم شویم.

وی گفت: یا باید بگوییم که اطلاعات فوتبالی ضعیفی داریم و یا باید قبول کنیم که این کار عامدانه اجرا شده تا بازیکن از تیم ما به فیفا شکایت کند و وکیل باشگاه نیز از بازیکن دفاع کند تا محکوم شویم!

منبع: فرارو
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1104

به "زنوزی: 95 درصد پول فوتبال به جیب اشخاص حاشیه ای می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنوزی: 95 درصد پول فوتبال به جیب اشخاص حاشیه ای می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید