سازمان های ایرانی هدف نوعی بدافزار با دام هایی به زبان فارسی

به گزارش مجله آزات وب، به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز مدیریت راهبردی افتا، نکته قابل توجه در خصوص ایمیل های فیشینگ بدافزار Agent Tesla ، فارسی بودن محتوا و نام آنهاست که این خود احتمال به دام افتادن کاربران ایرانی را، افزایش داده است.

سازمان های ایرانی هدف نوعی بدافزار با دام هایی به زبان فارسی

در مواردی گردانندگان این بدافزار برخی اجزای مخرب را روی سایت های معتبر قرار می دهند تا ارتباط با آن سایت ها، از سوی ابزارهای امنیتی و مسئولان امنیت مشکوک تلقی نشود.

دامنه وسیعی از مهاجمان از این بدافزار برای سرقت اطلاعات هویتی و اطلاعات بالقوه حساس از روش هایی همچون تصویربرداری از دسکتاپ، ثبت کلیدهای فشرده شده و استخراج محتوای کلیپ برد، بهره گرفته اند.

اصلی ترین روش انتشار Agent Tesla، ایمیل های Spam است که فایل حاوی این بدافزار را در پیوست خود به همراه دارند.

نکته مهم این بدافزار آن است که خریداران Agent Tesla قادر به سفارشی سازی بدافزار، توزیع و بهره برداری از آن به روش خود خواهند بود.

در نسخه های اخیر Agent Tesla از روش های مختلفی برای سخت کردن افشای عملکرد بدافزار در سندباکس ها و در جریان تحلیل های ایستا بهره گرفته شده است.

بدافزار Agent Tesla می تواند در بستر برخی از پروتکل ها با سرور فرماندهی و کنترل خود ارتباط برقرار کند و داده های به سرقت رفته کاربران را این سرور ارسال کند.

در نسخه تازه، هنگام اجرای بدافزار، هر نمونه دیگر از این بدافزار در صورت فعال بودن متوقف خواهد شد و این سازوکار زمینه را برای ارتقای نسخه فعلی به نسخه تازه فراهم می کند.

پروتکل پرطرفداربرای بدافزار ، SMTP است. چون برای مهاجمان امن تر بوده و بهره گیری از آن به زیرساخت کمتری نیاز دارد.

یکی از اصلی ترین اقدامات مخرب Agent Tesla سرقت اطلاعات هویتی است. تعداد برنامه های هدف قرار گرفته شده از طریق این بدافزار در هر نسخه تازه آن افزایش می یابد.

از جمله برنامه هایی که Agent Tesla برای دستیابی به اطلاعات هویتی آنها تلاش می کند، مرورگرها، نرم افزارهای مدیریت ایمیل و سایر نرم افزارها است.

طبق اعلام شرکت Sophos ، بدافزار Agent Tesla از مجموع ایمیل های حامل بدافزار در دسامبر 2020 سهمی 20 درصدی را به خود اختصاص داده است.

کارشناسان مرکز مدیریت راهبردی افتا برای مقابله با تهدیدات بدافزار Agent Tesla به تمامی متخصصان، کارشناسان و مدیران IT دستگاه ها و سازمان های دارای زیرساخت حیاتی تاکید می کنند که از ضدویروس قدرتمند و به روز استفاده کنند.

آموزش و راهنمایی کاربران سازمان به صرفنظر کردن از فایل های مشکوک و باز نکردن آنها می تواند نقشی مؤثر در پیشگیری از اجرا شدن فایل های ارسالی بدافزار داشته باشد.

مسدود کردن ایمیل های دارای پیوست ماکرو در gateway شبکه، نصب همواره patch های امنیتی روی تمامی دستگاه ها و استفاده نکردن از هرگونه سیستم عامل از رده خارج شده از دیگر توصیه های امنیتی مرکز افتا است.

کارشناسان مرکز مدیریت راهبردی افتا از همه متولیان IT دستگاه ها و سازمان های دارای زیرساخت حیاتی خواسته اند تا با محدود کردن سطح دسترسی کاربران، موجب شوند تا حتی در صورت اجرا شدن فایل مخرب از طریق کاربر، دستگاه به بدافزار Agent Tesla آلوده نشود.

اطلاعات فنی و امنیتی درباره بدافزار Agent Tesla، روش های نفوذ به سیستم های سازمان ها، قابلیت های نسخه های تازه و مشخصات پروتکل های مورد سو استفاده این بدافزار در پایگاه اینترنتی مرکز افتا منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1859

به "سازمان های ایرانی هدف نوعی بدافزار با دام هایی به زبان فارسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان های ایرانی هدف نوعی بدافزار با دام هایی به زبان فارسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید