سوغات همدان؛ از همدان دست خالی برنمی شد

به گزارش مجله آزات وب، بااین حال، سفر به همدان بدون خرید سوغاتی های خوشمزه و صنایع دستی رنگارنگ برای دوستان و عزیزان کامل نمی شود. سوغاتی های منحصربه فرد و متنوع همدان، خاطرات سفر ما به این استان را برای همیشه زنده نگاه می دارند. اگر شما هم قصد دارید تا به زودی به یکی از شهرهای استان همدان سفر کنید، با خبرنگاران همراه شوید تا به طور کامل به بررسی تمامی سوغاتی های همدان و صنایع دستی آن بپردازیم.

سوغات همدان؛ از همدان دست خالی برنمی شد

سوغات همدان؛ خوراکی های خوشمزه

1. باسلق

باسلق یکی از شیرینی های محبوب و معروف در ایران است و همدان نیز باسلق های مرغوبی دارد. شما می توانید بهترین باسلق های این استان را در شهر ملایر امتحان کنید. باسلق های همدان از شیره انگور، نشاسته، مغز بادام یا مغز هسته زردآلو و گردو تهیه می شوند.

2. انگشت پیچ

همدانی ها از ترکیب سفیده تخم مرغ، شکر، گلاب و آب، شیرینی خوشمزه ای تهیه می کنند که به دور انگشتان شما می پیچد. این شیرینی که بیش از صد سال قدمت دارد، بافتی سفت شبیه به عسل داشته و منحصربه فرد است. نام انگشت پیچ به این دلیل برای این شیرینی انتخاب شده که بافت غلیظ آن به مانند عسل به دور انگشتان دست می پیچد. اگر روزی به همدان سفر کردید، می توانید انگشت پیچ به شکل حلوا را نیز در این استان بیابید. در تهیه این نوع انگشت پیچ، از قند، تخم مرغ، عرق بیدمشک، زاج سفید و هل و آب لیمو استفاده می شود.

3. حلوا زرده

حلوا زرده یکی دیگر از سوغات همدان است که ظاهری شبیه به فرنی دارد، اما غلیظ تر بوده و رنگ آن به نارنجی می زند. حلوا زرده از زرده تخم مرغ، شکر، نشاسته، زعفران، گلاب و روغن تهیه می شود، اما می توان به جای نشاسته در آن آرد برنج هم استفاده کرد.

4. نان کماج

نان کماج از شیرینی های قدیمی شهر همدان است و به سختی می توان از آن ها گذشت. این نان از آرد، شکر، گردو و دارچین تهیه می شود و اگر روزی با نان کماج روبرو شدید، هرگز چشیدن طعم آن را از دست ندهید و به عنوان سوغات همدان با خود به شهرتان ببرید.

5. آب نبات قیچی

شما هنوز هم می توانید آن آب نبات قیچی های قدیمی را در همدان تهیه کنید. ترکیب اصلی آب نبات قیچی شکر، روغن، آب و زعفران است و گاهی در تهیه آن از مغزهای مختلف نیز استفاده می شود.

6. برساق

برساق یک شیرینی محلی در همدان است که از آرد، شکر، روغن، شیر، گردو، دارچین و زردچوبه درست می شود. استان های کرمانشاه و کردستان نیز برساق می پزند، اما طعم برساق همدان فرق دارد.

7. نان شیرمال

اگرچه می توانید نان شیرمال را در نقاط مختلف ایران پیدا کنید، اما این نان در همدان حکم یک سوغاتی را دارد. شیرمال همدان با شیر، گلاب، آب، زعفران، شکر و هل تهیه می شود.

8. نقل

نقل نیز یکی دیگر از سوغاتی های محبوب، نه تنها در همدان بلکه در بسیاری از دیگر شهرهای ایران، است. این شیرینی محبوب می تواند تجربه دل چسبی برای شما باشد.

9. حلوا ارده

حلوا ارده همدان، محصولی مقوی و پرانرژی است. این حلوا که از ارده، شکر، تخم مرغ، کنجد، هل و چوبک تهیه شده، به میز صبحانه شما رنگ و بویی متفاوت می دهد. این سوغات همدان را حتما برای صبحانه های بعد از سفر همراه تان ببرید.

10. حلوا لوزی

حلوای لوزی در همدان به دلیل برش های لوزی شکل آن به این نام معروف است. در تهیه حلوای لوزی از آرد برنج، مغز گردو، عسل، سبوس گندم و زعفران استفاده می شود. اگر به یکی از شیرینی فروشی های سراسر همدان بروید، حتما با این نوع حلوا روبرو خواهید شد.

11. صنل

صنل یک شیرینی کاملا بومی است که تنها می توانید آن را در شهر نهاوند پیدا کنید. آرد بوداده، روغن، شکر، زنجبیل، جوز و دارچین از مواد اولیه صنل هستند. به گفته طبیبان گیاهی، مصرف صنل برای درمان برخی بیماری ها مفید است.

12. گز

وقتی که نام گز به گوش ما می رسد، ناخودآگاه فکر همه ما به اصفهان سفر می کند؛ اما این شیرینی خوشمزه تنها به استان اصفهان محدود نشده و نهاوند نیز در تهیه گز دستی در آتش دارد. اگر روزی به نهاوند سفر کردید، گز این شهر را به عنوان سوغات همدان برای دوستان و عزیزانتان تهیه کنید.

13. عسل

توسعه زنبورداری در دامنه کوه های الوند سبب شده است که همدان عسل های مرغوبی داشته باشد. عسل همدان طعم شیرین طبیعت را به شما هدیه می دهد.

14. نان نارگیلی

همدانی ها نان نارگیلی را جزو شیرینی های محبوب خود می دانند. این شیرینی از آرد سبوس دار، شکر، گلاب، تخم گشنیز کوبیده و نارگیل رنده شده تهیه می شود و می توانید آن را در بیشتر شیرینی فروشی های شهر همدان بیابید.

15. نان چای

نام نان چای با دیگر شهرهای ایران از جمله قزوین و زنجان نیز گره خورده است. نان چای به این دلیل چنین نامی دارد که از آن به جای قند در کنار چای استفاده می شود. نان چای با آرد، ماست، تخم مرغ و کره تهیه می شود و می توانید آن را در اشکال گوناگونی در همدان بیابید.

16. شیره انگور

شیره انگور یکی دیگر از پرطرفدارترین سوغات همدان است. همدانی ها شیره انگور خود را با انگورهایی از نوع فخری و گزنه ای تهیه می کنند. شما می توانید در این استان دو نوع شیره انگور بیابید. نوع اول شل و به رنگ قهوه ای پررنگ و نوع دوم آن سفت و به رنگ قهوه ای روشن تر. نوع دوم این شیره بیشتر در شهر ملایر یافت می شود.

17. چای بغدادی

سوغات ویژه همدان چای بغدادی است که وقتی آن را می نوشید، طعم دارچین و زنجبیل به سوی غده های چشایی زبان شما هجوم می آورند. در چای بغدادی انواع گیاهان و عرقیات دیگر نیز یافت می شود و همین امر به این چای ارزش دارویی فراوانی می دهد. چای بغدادی به خاطر وجود ادویه هایی چون زنجبیل، دارچین، هل و میخک طبع گرمی دارد.

18. خشکبار

موقعیت جغرافیایی خوب همدان، این شهر را به بستر مناسبی برای کشت انگور، هلو، زردآلو، سیب، گردو و بادام تبدیل کرده است. کشاورزان این استان علاوه بر فروش محصولات خود به شکل خام، اقدام به خشک کردن آن ها نیز می کنند و از این راه به ارزش افزوده می رسند. گردو، قیسی، برگه، مویز و کشمش از معروف ترین سوغاتی های همدان هستند.

19. ترشی

همدان به شهر ترشی های عجیب وغریب در ایران معروف است. وقتی که فصل پاییز فرامی رسد، زنان همدانی شروع به درست کردن انواع ترشیجات می کنند. آن ها هر میوه ای را که به دستشان برسد، با ریختن سرکه در آن به ترشی تبدیل می کنند.

اگر به این استان سفر کردید، از دیدن ترشیجات بسیار متنوع نظیر ترشی فلفل، گردو، به، انبه، آناناس، قارچ، کلم، زیتون، لوبیا سبز، نخودفرنگی، ذرت، سیر، موسیر، موز و حتی خرمالو شگفت زده خواهید شد.

سوغات همدان؛ صنایع دستی

20. سفالگری

شهر لالجین همدان، قطب سفالگری در ایران است. لالجین در 25 کیلومتری همدان واقع شده و شما می توانید در آن مرغوب ترین اجناس سفالی و سرامیکی را با قیمت هایی مقرون به صرفه خریداری کنید. وقتی که در این شهر کوچک قدم می زنید، در هر کوچه و خیابانی از آن ردی از سفال و سفالگری و صنایع دستی همدان را به چشم می بینید.

بااین حال، سفالگری در استان همدان تنها به لالجین محدود نشده و شهرهای ملایر، تویسرکان، رزن، فامنین، کبودرآهنگ و نهاوند نیز دارای کارگاه های مخصوص سفالگری برای خود هستند. چندین هزار نفر در این استان از راه سفالگری به طور مستقیم و غیرمستقیم کسب درآمد می کنند.

21. چرم

همدان در روزگاری، مرغوب ترین چرم ایران را تولید می کرد. دباغ خانه های سنگ شیر، خانه قانتور و خانه آقایی در این زمینه بی رقیب بودند. اگرچه امروزه کار تولید چرم در این استان از رونق افتاده، اما همچنان می توان کالاها و محصولات باکیفیت چرمی از همدان خریداری کرد.

22. صنایع چوبی

شهرهای ملایر و تویسرکان از مهم ترین قطب های صنعت چوب در استان همدان هستند. خراطی، نازک کاری، معرق و منبت کاری از جمله صنایع پرطرفدار چوبی در این استان به شمار می آیند. اگر در نزدیکی همدان زندگی می کنید، می توانید برای تهیه مبلمان خود با بهترین طرح های منبت کاری شده، به شهرهای این استان سفر کنید.

23. گلیم بافی

بافت گلیم در ایران عمدتاً با زندگی عشایر کشورمان گره خورده است. همدان نیز سابقه ای طولانی در بافت گلیم دارد. شما می توانید مرغوب ترین گلیم همدان را در شهر نهاوند پیدا کنید. گلیم های نهاوندی دارای طرح های گل لاله، گل سبدی و نقش های خرچنگی و اسلیمی هستند.

24. مسگری و قلم زنی

اگر گذرتان به بازارهای قدیم همدان افتاد، همچنان می توانید مغازه های سنتی فروش ظروف مسی و قلم زنی شده را پیدا کنید. همدان از دیرباز تا به امروز در امر مسگری و قلم زنی فعالیت چشمگیری داشته و همچنان نیز یکی از مراکز مهم در تولید این آثار است.

25. طلاکوبی و نقره کوبی

طلاکوبی و نقره کوبی هنری بسیار قدیمی در همدان است. فعالان این عرصه، نقوش مختلف را بر روی ورقه هایی از جنس طلا و نقره حک می کنند. این ورقه ها درنهایت بر روی سطوحی چون شیشه، سرامیک یا فلز چسبانده شده و می توانند در نقش یک سوغاتی ارزشمند برای عزیزان شما ظاهر شوند.

26. ظروف شیشه ای

هنر شیشه گری در همدان همچنان به شکل سنتی نیز دنبال می شود و شیشه گر با دمیدن هوا در مواد مذاب، به آن ها شکل و حالت می دهد. ظروف شیشه ای از جمله نفیس ترین صنایع دستی همدان به شمار می آیند. اگر سری به بازارهای همدان بزنید، می توانید محصولات شیشه ای این استان را در قالب جام و گلدان و کوزه های زینتی بیابید.

منبع:عـلی بـابا

منبع: دیجیاتور
انتشار: 12 مرداد 1401 بروزرسانی: 12 مرداد 1401 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 2230

به "سوغات همدان؛ از همدان دست خالی برنمی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوغات همدان؛ از همدان دست خالی برنمی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید