صنایع آسیب دیده از کرونا نیازمند حمایت تسهیلاتی هستند

به گزارش مجله آزات وب، بیست و دومین جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان جنوبی با دستور جلسه بررسی راهکارهای حمایت از صنایع آسیب دیده از کرونا (در حوزه بانکی) برگزار گشت.

صنایع آسیب دیده از کرونا نیازمند حمایت تسهیلاتی هستند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند در این نشست گفت: در سال گذشته 5 جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی و 11 جلسه کمیته کارشناسی شورا در خراسان جنوبی برگزار شده است.

محسن احتشام، با اشاره به ارتقا عملکرد شورای گفت وگوی استان از رتبه 22 در سال 97 به رتبه 15 در سال 98 افزود: از مجموع 30 مصوبه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی 20 مصوبه استانی بوده است که 65 درصد آن اجرا شده، 25 درصد در حال اجرا و 10 درصد نیز اجرا نشده است.

احتشام ابراز امیدواری کرد: در سال جهش فراوری جهت برگزاری جلسات و اجرایی شدن مصوبات شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در خراسان جنوبی تلاش بیشتری صورت گیرد.

او در ادامه با اشاره به کمک 750 میلیون تومانی اتاق های بازرگانی و فعالان اقتصادی در راستای ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود اعلام داشت: از این میزان 350 میلیون تومان کمک های اتاق های بازرگانی ایران و تهران به 14 بیمارستان خراسان جنوبی در راستای کنترل بیماری کرونا و ارسال اقلام بهداشتی، 150 میلیون تومان کمک های نقدی و غیر نقدی اتاق بازرگانی بیرجند و 250 میلیون تومان نیز کمک های فعالان اقتصادی عضو این اتاق بوده است.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی نیز در جلسه شورا گفت: سهمیه خراسان جنوبی از تسهیلات مشاغل آسیب دیده از کرونا 268 میلیارد تومان در 14 رسته است.

غلامرضا اشرفی، با اشاره به اینکه 11 هزار و 207 کارگاه در استان امکان ثبت نام برای دریافت تسهیلات را داشته اند، خاطرنشان کرد: در حوزه تسهیلات برای مشاغل آسیب دیده از کرونا هزار و 801 نفر در سامانه کارا ثبت نام کرده اند.

به گفته او مهلت زمان بازپرداخت این تسهیلات 24 ماهه و اولین قسط نیز در مهرماه پرداخت می شود.

اشرفی با بیان اینکه در زمینه دریافت بیمه بیکاری نیز 6 هزار و 65 نفر در خراسان جنوبی در سامانه مربوطه ثبت نام کرده اند، گفت: از این تعداد پنج هزار و 378 نفر واجد شرایط دریافت بیمه بیکاری اند.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: همچنین 191 هزار و 242 خانوار در خراسان جنوبی تسهیلات یک میلیون تومانی دولت را دریافت کرده اند و البته هنوز امکان دریافت این تسهیلات برای خانوارها فراهم است.

اشرفی ادامه داد: در زمینه تسهیلات برای مشاغل آسیب دیده از کرونا برای بنگاه هایی با نیروی شاغل کمتر از 50 نفر، 70 درصد حمایت در قالب پرداخت دستمزد و 30 درصد نیز به صورت سرمایه در گردش در نظر گرفته شده است.

او افزود: برای بنگاه های بزرگ تر نیز 50 درصد تسهیلات به صورت دستمزد و 50 درصد به عنوان سرمایه در گردش منظور شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی در این جلسه با اشاره به اقدامات دبیرخانه شورای گفت وگوی استان در برگزاری دوره های آموزشی و ... گفت: کمیسیون های پنج گانه اتاق بیرجند طی سال گذشته عملکرد بسیار خوبی داشته اند.

مشیرالحق عابدی، با اشاره به اینکه ارتقا عملکرد شورای گفت وگوی استان از رتبه 22 به 15 در طی سال های 97 و 98 بسیار ارزشمند است، اظهار کرد: مسائل بخش خصوصی و حوزه فراوری به دو دسته تقسیم می شود.

او ادامه داد: حل برخی از مسائل در حیطه اختیارات مسئولان استانی و رفع برخی از موانع نیز تصمیم گیری های کلان و فرا استانی را می طلبد.

عابدی با اشاره به اینکه هرگاه مسئله ای با تصمیم گیری های درون استانی قابل رفع بوده هیچ کوتاهی در حل آن نشده است و البته باید این نکته را بپذیریم که رفع برخی از مسائل در حیطه اختیارات متولیان و مسئولان استان نیست.

سید حسین خیریه، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بیرجند نیز در این نشست گفت: با توجه به شیوع کرونا و بسته بودن مرزها جهت صادرات، قیمت بسکمک از محصولات کشاورزی از جمله زرشک خشک به شدت افت داشته است.

خیریه ادامه داد: ازاین جهت پیشنهاد ما بر این است که با توجه به رکود شدید بازار محصولات کشاورزی، به واحدهای بسته بندی، فراوری و صادرات محصولات استراتژیک استان جهت بازپرداخت تسهیلات مهلت یک ساله و یا حداقل شش ماهه داده شود.

او افزود: این اقدام باعث می شود صاحبان این واحدها بتوانند محصولات خود را در موقعیت مناسب و با قیمت متعادل به فروش برسانند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بیرجند با بیان اینکه واحدهای دام و طیور دیرهنگام به فهرست مشاغل آسیب دیده از کرونا اضافه شده اند، افزود: این در حالی است که برخی از مشاغل از ابتدا از تسهیلات مشاغل آسیب دیده از کرونا و برخی بخشودگی ها بهره مند شدند و خواستار اختصاص سقف تسهیلات کرونایی به این بخش شد.

خیریه در ادامه آمادگی واحدهای خوراک دام و طیور استان جهت واردات ذرت از کشور افغانستان به استان به شرط تأمین ارز 4200 را اعلام و خواستار مساعدت در این خصوص شد.

احمد پروین، نائب رئیس خانه معدن استان نیز در این جلسه اظهار کرد: مشاغل وابسته به معدن علی رغم آسیب از شیوع کرونا در لیست مشاغل آسیب دیده قرار نگرفته اند و طبیعتا بانک ها نیز در این قالب تا به امروز به بخش معدن تسهیلاتی نداشته اند.

او با اشاره به اینکه حضور در نمایشگاه های بین المللی برای بخش معدن امیدبخش است، افزود: افزایش بی سابقه قیمت ماشین آلات موردنیاز بخش معدن را از دیگر مسائل این بخش است که برای جبران آن باید اعطای تسهیلات بخش معدن باید مطابق با نیازهای این بخش باشد.

رضا علیزاده، رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی نیز در این جلسه گفت: در بهره گیری از تسهیلات مشاغل آسیب دیده از کرونا کارفرما باید بیمه و کارگر بیمه شده نیز داشته باشد که خیلی از واحدهای صنفی این شرط را ندارند.

او یادآور شد: برخی از مشاغل چون گیم نت ها و مزون ها نیز سه ماه از تعطیلی واحد صنفی آنان می گذرد ولی در زمره مشاغل آسیب دیده از کرونا قرار نگرفته اند.

گفتنی است در شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان جنوبی پیشنهاد هایی در حوزه بانکی به منظور حمایت از صنایع آسیب دیده از کرونا در سطوح استانی و ملی ارائه و تصویب شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1208

به "صنایع آسیب دیده از کرونا نیازمند حمایت تسهیلاتی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنایع آسیب دیده از کرونا نیازمند حمایت تسهیلاتی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید