ظریف: اقدام کانادا به زیان آن ها خواهد بود ، فشار تندرو ها به دولت این کشور ادامه دارد

به گزارش مجله آزات وب، محمدجواد ظریف در واکنش به طرح مصوب مجلس کانادا علیه ایران به خبرنگاران اظهار کرد: متاسفانه در کانادا تصورات غلط و توهماتی نسبت به جمهوری اسلامی ایران وجود داشته و هنوز هم دارد.

ظریف: اقدام کانادا به زیان آن ها خواهد بود ، فشار تندرو ها به دولت این کشور ادامه دارد

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

محمدجواد ظریف که برای انجام دیداری دیپلماتیک به آفریقای جنوبی سفر کرد در واکنش به طرح مصوب مجلس کانادا علیه ایران به خبرنگاران اظهار کرد: متاسفانه در کانادا تصورات غلط و توهماتی نسبت به جمهوری اسلامی ایران وجود داشته و هنوز هم دارد.

وی اضافه نمود: به رغم اینکه دولت این کشور عوض شده و دولت جدید با دیدگاه دیگری وارد عرصه شده است، اما فشار های سیاسی از سوی تندرو ها ادامه دارد.

وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: این سیاست ها به ضرر کانادا بوده و در جهت حفظ صلح و امنیت بین المللی نخواهد بود و کشور های غربی با سیاست مستقلی نسبت به جمهوری اسلامی تصمیم بگیرند.

ظریف مطرح کرد: این سیاست ها درحالی اتخاذ می گردد که متحدان کشور های غربی اشتباهات و جنایاتی را در منطقه انجام داده اند، ولی همین کشور ها نسبت به این جنایات سکوت می نمایند و جمهوری اسلامی را بی جهت متهم به جنایاتی می نمایند که متحدان خودشان مرتکب آن شده اند.

وی توضیح داد: ایران همیشه در خط مقدم مبارزه با تروریسم بوده و اگر کوشش ها و حمایت های کشورمان نبود شرایط دیگری در منطقه رقم می خورد.

ظریف گفت: امیدواریم کشور های غربی کمتر تحت تاثیر این گونه جوسازی ها قرار بگیرند و خودشان هم وارد این جوسازی ها نشوند و با سیاست مستقل نسبت به جمهوری اسلامی تصمیم بگیرند؛ باعث تاسف است که دولت کانادا نسبت به سیاست های خود این گونه عمل می نماید.

به گزارش ایرنا، مجلس عوام کانادا سه شنبه 22 خردادماه جاری با تصویب قانونی تمام مذاکرات با ایران برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک را متوقف کرد. طبق این قانون نهاد های نظامی ایران در فهرست گروه های تروریستی نهاده شد و بعضی ادعا ها و اتهامات علیه این نهاد ها مطرح شده است.

**آفریقای جنوبی متعهد به رعایت برجام است

ظریف همچنین درباره سفر دو روزه اش به آفریقای جنوبی گفت: همکاران ما دیدار هایی با همتایانشان در آفریقای جنوبی داشتند و مصاحبه های خوبی در حوزه های تجارت، حمل و نقل و همکاری های بانکی انجام شد.

وزیر امور خارجه ایران تاکید نمود: پس از برگزاری جلسه با حضور پنج وزیر شامل وزیر امور خارجه و چهار وزیر مهم دیگر در کابینه آفریقای جنوبی، با تعداد قابل توجهی از کارشناسان عالی رتبه از وزارتخانه های مهم آفریقای جنوبی دیدار داشتیم.

ظریف اضافه نمود: در همه زمینه های مهم همکاری، با یکدیگر مصاحبه داشتیم؛ همچنین مقرر شد کمیته مشترک کاری ازسوی دو طرف تشکیل گردد تا همکاری ها در حوزه های انرژی، بانک و حمل ونقل مورد آنالیز نهاده شده و عملیاتی گردد.

ظریف با اشاره به دیدارش با رئیس جمهوری آفریقای جنوبی گفت: این دیدار بسیار خوب و سازنده بود. رییس جمهوری آفریقای جنوبی ضمن تاکید بر عزم سیاسی این کشور مبنی بر گسترش روابط دوجانبه و همکاری با ایران بر این مهم که آفریقای جنوبی متعهد به رعایت برجام و ادامه همکاری مالی با ایران است تاکید نمود.

وی اضافه نمود: رییس جمهوری آفریقای جنوبی در این دیدار گفت که دستورات لازم را به هیات های کارشناسی و مقامات این کشور برای انجام مطالعات در راستای گسترش همکاری ها خواهد داد و ظرف چند هفته آینده هیات کارشناسی از آفریقای جنوبی به منظور آنالیز زمینه های همکاری بیشتر به ایران سفر خواهد نمود.

وزیر امور خارجه ایران گفت: اراده سیاسی بسیار خوبی در آفریقای جنوبی مشاهده کردم و زمینه های همکاری بسیار خوبی با این کشور وجود دارد و همکاران ما با همتایان خود در این موارد مصاحبه کردند و امیدواریم در سفر همکاران آفریقای جنوبی به تهران درباره مباحث مطرح شده گفت: وگو های بیشتری انجام گردد.

محمدجواد ظریف روز سه شنبه برای دیدار با وزیر خارجه و رئیس جمهوری آفریقای جنوبی و گفت: وگو با آنان درخصوص برجام، موضوعات مالی و توسعه همکاری ها میان دو کشور در حوزه های مختلف وارد پرتوریا شد.

ظریف در این سفر دو روزه با وزیر خارجه و رئیس جمهوری آفریقای جنوبی دیدار کرد.

آفریقای جنوبی دومین اقتصاد بزرگ قاره آفریقا است و پس از امضای برجام، گام های خوبی برای توسعه روابط با تهران برداشته است.

پس از سفر رئیس جمهوری وقت آفریقای جنوبی به تهران در سال 1395، دو کشور اقداماتی برای توسعه همکاری ها در بخش های حمل و نقل، ترابری، کشتیرانی، گردشگری و مناسبات بانکی صورت داده اند.

منبع: خبر فوری
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 900

به "ظریف: اقدام کانادا به زیان آن ها خواهد بود ، فشار تندرو ها به دولت این کشور ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: اقدام کانادا به زیان آن ها خواهد بود ، فشار تندرو ها به دولت این کشور ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید