واکنش انگلیس به گام سوم برجامی ایران

وزارت خارجه انگلیس در بیانیه ای روز پنجشنبه (14 شهریور) به سومین گام ایران برای کاستن از تعهدات خود در برجام واکنش نشان داد.

واکنش انگلیس به گام سوم برجامی ایران

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت خارجه انگلیس در بیانیه ای روز پنجشنبه (14 شهریور) به سومین گام ایران برای کاستن از تعهدات خود در برجام واکنش نشان داد.

وزارت خارجه انگلیس در این بیانیه گفته است: قصد ایران برای معلق کردن محدودیت های مربوط به تحقیق و توسعه هسته ای به شدت نگران نماینده است.

دولت انگلیس در ادامه این بیانیه کوشش نموده با ترسیم فضای تنش، سطح مطالبات مورد انتظار ایران از برجام را به کاستن از تنش ها تقلیل دهد.

در بیانیه روز پنجشنبه لندن آمده است: گام سوم ایران برای فاصله دریافت از تعهدات خود ذیل توافق هسته ای به خصوص در زمانی که ما و همکاران اروپایی مان سخت در کوشش برای کاستن از تنش ها با ایران هستیم، ناامید نماینده است.

دولت آمریکا در ماه های گذشته به منظور متوقف کردن اقدامات ایران جهت کاستن از تعهدات برجامی به اقدامات تحریک آمیزی مانند اعزم یک ناوگروه، چند بمب افکن بی -52 و چند جنگنده اف-22 به منطقه روی آورده است.

رسانه های جریان اصلی آمریکا و کشورهای غربی، بعد از این اقدامات احتمال بروز جنگ میان ایران و آمریکا را واقعی توصیف می کردند.

  • بازی بزدل یک دیوانه

با این حال، بعضی از دیگر تحلیلگران این اقدامات دولت ترامپ را بخشی از دو راهبرد مرد دیوانه و بازی بزدل برای وادار کردن ایران به عقب نشینی از مواضعش توصیف نموده اند.

در تئوری مرد دیوانه که استفاده از آن در دنیا سیاست معمولاً به ریچارد نیکسون نسبت داده می گردد یکی از بازیگران سعی می نماید خودش را دیوانه ای پیش بینی ناپذیر و بی ثبات معرفی کند که در صورت عدم قبول شرایط مطرح شده از طرف او، معین نیست چه رفتاری خواهد نمود.

بازی بزدل هم نظریه ای برای توصیف الگوی درگیری میان دو بازیگری است که در یک موقعیتِ آبستنِ خطرات هراسناک، باید سعی نمایند خودشان را شجاع نشان داده و طرف مقابل را از میدان به در نمایند.

برای شرح بازی بزدل از مثال دو راننده استفاده می گردد که از دو سوی مقابل در جاده ای به سمت هم حرکت می نمایند؛ پیروز میدان کسی است که بتواند راننده دیگر را از راستا منحرف کند. راننده ای که منحرف می گردد بازنده است و لقب بزدل به او اطلاق می گردد.

اگر یکی از راننده ها بتواند خودش را آنقدر شجاع نشان دهد که هراسی از برخورد و تصادف با طرف مقابل ندارد ممکن است روی محاسبات راننده مقابل اثر گذاشته و او را وادار به انحراف از جاده نموده و پیروز رقابت گردد.

تحلیلگران می گویند ترامپ در سیاست خود در قبال ایران از یک طرف میخواهد خودش را بازیگری پیش بینی ناپذیر و بی ثبات نشان دهد که رفتار بعدی اش به هیچ عنوان معین نیست و از طرف دیگر، سعی می نماید طوری وانمود کند که برای هر موقعیت خطرناک آماده است و این طرف مقابل است که باید از سر راه او کنار رود.

ترامپ، البته نشان داده در مواقعی که احساس می نماید طرف مقابل جدی است و از سر راهش کنار نمی رود از موضعش عقب نشینی می نماید. به عنوان مثال، او پس از آنکه ایران یک پهپاد این کشور را سرنگون کرد ابتدا ایران را تهدید کرد، اما اندکی بعد عقب نشینی کرد.

رئیس جمهور آمریکا بعد از آن واقعه ابتدا در توئیتر نوشت ایران مرتکب اشتباه بزرگی شد. در حالی که پس از آن توییت بعضی تصور می کردند واشنگتن به سوی اقدام نظامی علیه ایران حرکت می نمایند، بعداً معین شد که نگرانی ترامپ از تبعات سیاسی و نظامی گسترده درگیری با ایران، او را از چنین اقدامی بازداشته است.

ترامپ بعدا در توجیه خودداری از صدور دستور درگیری نظامی با ایران، مدعی شد که تصور می نماید هدف قرار دادن پهپاد حاصل یک اشتباه فردی بوده است. رئیس جمهور آمریکا ساعاتی بعد از ایران به دلیل آنکه یک هواپیمای دارای سرنشین را هدف قرار نداده، تشکر کرد و تایید کرد که ایران می توانسته یک هواپیمای نظامی دارای 35 سرنشین را هدف قرار داده و ساقط کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: بروزرسانی: 29 شهریور 1398 شناسه مطلب: 357

به "واکنش انگلیس به گام سوم برجامی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش انگلیس به گام سوم برجامی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید