پامپئو مدعی شد: مطمئنم رویکردمان در قبال ایران درست است، ائتلاف بزرگی علیه ایران تشکیل داده ایم

به گزارش مجله آزات وب، وزیر امور خارجه آمریکا با ادعای اینکه از درست بودن سیاست موسوم به فشار حداکثری علیه ایران اطمینان کامل دارد، مدعی شد که دولت متبوعش ائتلاف بزرگی علیه ایران در منطقه تشکیل داده است.

پامپئو مدعی شد: مطمئنم رویکردمان در قبال ایران درست است، ائتلاف بزرگی علیه ایران تشکیل داده ایم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز، مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز پنج شنبه در کنفرانس مجازی بروکسل که با موضوع همکاری های آمریکا و اروپا در حال برگزاری است بار دیگر تأکید کرد که آمریکا سیاست فشار حداکثری علیه ایران را یک رویکرد کاملاً درست می داند و به اجرای این سیاست ادامه خواهد داد.

پامپئو در واکنش به اظهارات مطرح شده مبنی بر اینکه سیاست فشار حداکثری دولت آمریکا علیه ایران اثرات معکوس داشته و ایران را به سمت تقویت برنامه های هسته ای و موشکی خود سوق داده است، گفت: هیچ شکی وجود ندارد که کارزار فشار حداکثری پیروز بوده است. ما متحدان ایران در منطقه را محدود کرده ایم و یک ائتلاف بزرگ برای مقابله با ایران با مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس تشکیل داده ایم.

وی اضافه نمود: من کاملاً مطمئنم که رویکردی که دولت ما در قبال ایران اتخاذ کرده، رویکرد درستی است. البته این هم درست است که ایرانی ها انتخاب کرده اند که تعهدات هسته ای خود ذیل برجام را نقض کنند. این تصمیم حاکمیت آنها بود که چنین کاری را انجام دهند.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه صحبت های خود به موضوع تحریم های تسلیحاتی ایران اشاره کرد و گفت: در اکتبر سال جاری [مهرماه] تحریم های تسلیحاتی علیه ایران برچیده می شود که این اتفاق نباید رخ دهد. آنها می توانند جنگنده های پیشرفته چینی و روسی بخرند و من نمی توانم تصور کنم که شهروندان اسلوونی، آلمان، یونان یا هر کشور اروپایی دیگری به این نتیجه برسند که فراهم کردن امکان دسترسی ایران به چنین تجهیزاتی عاقلانه است.

وی ادامه داد: آمریکا می خواهد اطمینان یابد که چنین اتفاقی هرگز رخ نخواهد داد. ما قطعنامه شورای امنیت را داریم که در هفته های پیش رو ارائه خواهد شد. ما امیدواریم که بتوانیم همه شرکایمان در شورای امنیت را متقاعد کنیم که تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران یک اقدام منطقی است. این [برچیده شدن تحریم های تسلیحاتی علیه ایران] یکی از مهمترین ناکامی های برجام است.

اواسط خردادماه سال جاری کلی کرافت کننده آمریکا در سازمان ملل متحد روز گفت که پیش نویس قطعنامه ای را که خواستار تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران است را میان اعضای شورای امنیت از جمله روسیه توزیع کرده است.

کننده آمریکا گفت که او می خواهد ابتدا با سفرای کشورها صحبت کرده تا اطمینان حاصل کند که همه می دانند که شورای امنیت سازمان ملل اجازه نخواهد داد این ممنوعیت ها در ماه اکتبر به خاتمه برسند.

برای تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل متحد باید دست کم 9 کشور عضو شورای امنیت با آن موافقت کنند و در عین حال قطعنامه از سوی هیچ یک از اعضای دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه) وتو نشود.

روز سه شنبه چند دیپلمات غربی در مصاحبه با نشریه آمریکایی فارن پالیسی گفتند که قطعنامه پیشنهادی آمریکا -که از امروز چهارشنبه بررسی و بحث درباره آن در شورای امنیت آغاز می شود- برخلاف تبلیغات دولت ترامپ از حمایت کافی در شورای امنیت برخوردار نیست و احتمالاً این قطعنامه حتی بدون در نظر دریافت وتوی آن از سوی روسیه و چین، به تصویب نخواهد رسید.

اولین نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی و مشاوره درباره قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران از بعد از ظهر روز چهارشنبه به وقت نیویورک برگزار شد.

آمریکا در حالی این قطعنامه را علیه ایران به شورای امنیت پیشنهاد کرده است که چین و روسیه به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت مخالفت خود را با این قطعنامه ابراز داشته اند و با توجه به اینکه اعضای دائم شورای امنیت (شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس) دارای حق وتو هستند، مخالفت آنها با هر قطعنامه ای به معنای ناکام ماندن آن خواهد بود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1219

به "پامپئو مدعی شد: مطمئنم رویکردمان در قبال ایران درست است، ائتلاف بزرگی علیه ایران تشکیل داده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پامپئو مدعی شد: مطمئنم رویکردمان در قبال ایران درست است، ائتلاف بزرگی علیه ایران تشکیل داده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید