پرسودترین شهرهای ایران برای سرمایه گذاری را بشناسید

به گزارش مجله آزات وب، دفتر مطالعات مالی مرکز پژوهش های مجلس به تازگی گزارش پایش امنیت سرمایه گذاری در فصول سال 1398 را به تفکیک 31 استان، 38 مؤلفه، 7 نماگر و 9 حوزه کسب و کار منتشر نموده است که به آنالیز مندرجات آن پرداخته ایم.

پرسودترین شهرهای ایران برای سرمایه گذاری را بشناسید

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

امیر سیاح، کارشناس مالی و عضو دفتر مطالعات مالی مرکز پژوهش های مجلس در این باره بیان می نماید: برای سنجش حس امنیت سرمایه گذاری توسط تولیدکنندگان کشور، یک شاخص وجود دارد که از هفت (7) زیرشاخص به نام نماگر تشکیل شده که خود نماگر هم از چند زیرشاخص دیگر به نام مؤلفه تشکیل شده است.

سیاح اضافه کرد: این زیرشاخص ها به دو دسته تقسیم می شوند؛ یک دسته آمارهای رسمی منتشر شده توسط نهادهای معتبر (مؤلفه های آماری یا Hard Data) است و دسته دیگر از سنجش اداراک فعالان مالی (مؤلفه های پیمایشی یا Survey Data) به دست می آیند که ترکیب این دو دسته، شاخص امنیت سرمایه گذاری را به دست می دهد.

جدول مؤلفه های پیمایشی یا Survey Data

وی همچنین بیان نمود: در سال 95 و 96 مطالعات گسترده ای برای تعیین نماگرها و مؤلفه های مورد احتیاج سنجش شاخص امنیت سرمایه گذاری در ایران انجام شد که 21 مؤلفه و 7 نماگر برای سنجش اداراک فعالان مالی استخراج شد که تمام فعالان مالی ثبت شده در اتاق های اصناف، اتحادیه ها و سایر تشکل های مالی ثبت شده سراسر کشور به طور فصلی در خصوص آن ها مورد پرسش قرار می گیرند.

عضو مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: در این مطالعه پیمایشی، جامعه هدف مورد مطالعه ما حدود چهارصد هزار فعال مالی با هویت تعیین است؛ برای این که نتایج این مطالعه قابل تعمیم به کل جامعه هدف باشد، در هر فصل حدود 11 هزار نفر باید مورد پرسش قرار بگیرند که برای فصل تابستان 99 تا کنون حدود 10 هزار نفر به پرسشنامه ما پاسخ داده اند که قابل تعمیم به کل کشور نیست به همین دلیل در سال 99 فقط گزارش سال 98 منتشر شده و به زودی فصل تابستان هم منتشر خواهد شد؛ گزارشی که به تازگی منتشر شده مربوط به چهار فصل سال 98 است.

فرایند تغییرات شاخص امنیت سرمایه گذاری از زمستان 96 تا زمستان 98

پیش بینی بدتر شدن شاخص امنیت سرمایه گذاری در سال 99

وی در خصوص این که چگونه با وجود شرایط مالی سخت حاکم در کشور، امنیت سرمایه گذاری سال 98 نسبت به 97 بهبود داشته است بیان نمود: امنیت سرمایه گذاری با محیط کسب و کار کمی متفاوت است یعنی امنیت سرمایه گذاری بیشتر به مؤلفه ها و نماگرهای معرفی شده وابسته است؛ در سال 97 امنیت سرمایه گذاری به دلایلی مثل جهش ارزی و تورم غیرقابل پیش بینی (که در سال 99 در حال تکرار است) بسیار پایین بود، اما در سال 98 به دلیل این که این موارد کمی به ثبات رسید، شاخص امنیت سرمایه گذاری کمی بهتر شد و در سال 99، چون شرایط ارز و تورم مجدد دچار مسائل متعددی شده است، به احتمال بسیار زیاد، شاخص امنیت سرمایه گذاری برای این سال خیلی بدتر خواهد شد.

معرفی خوب ها و بدهای امنیت سرمایه گذاری

در این گزارش همچنین استان های کشور از نظر امنیت سرمایه گذاری دسته بندی شده اند که در تصویر زیر قابل مشاهده است؛ بر این اساس خراسان جنوبی و یزد امن ترین و تهران نیز ناامن ترین استان ها برای سرمایه گذاری هستند.

تصویر دسته بندی استان ها از نظر امنیت سرمایه گذاری

همچنین آنالیز دقیق مؤلفه های آماری و پیمایشی حاکی از این است که خلف وعده مسئولان و بی ثباتی تصمیمات مدیریتی بیشتر از تحریم های به شاخص امنیت سرمایه گذاری در ایران ضربه زده است.

منبع: فرارو
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1376

به "پرسودترین شهرهای ایران برای سرمایه گذاری را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرسودترین شهرهای ایران برای سرمایه گذاری را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید