چرا چین برنده نشست ترامپ-کیم در سنگاپور است؟

به گزارش مجله آزات وب، اظهارات شوک آور رئیس جمهور آمریکا درباره توقف احتمالی رزمایش های نظامی مشترک ایالات متحده با کره جنوبی به روشنی نشان می دهد که پکن برنده اصلی نشست سنگاپور بوده است.

چرا چین برنده نشست ترامپ-کیم در سنگاپور است؟

همراه ما باشید تا با تور سنگاپور از توسعه‌یافته ترین کشور آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از هندوستان تایمز، شاید چین در نشست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در سنگاپور حضور نداشت ولی به یک پیروزی راهبردی دست یافت و این پیغام روشن و آشکار را ارسال کرد که هیچ کس نمی تواند پکن را منزوی نموده و به گوشه ای براند.

این گزارش اضافه کرد: تنها چند ماه قبل به نظر می رسید که آمریکا میخواهد با برقراری تماس مستقیم با کره شمالی عملا چین را از روند مذاکرات با پیونگ یانگ خارج کند. ولی پکن این اجازه را نداده است که از تحولات شبه جزیره کره کنار گذاشته گردد چرا که منافع مالی و امنیتی مهمی در منطقه دارد و مقام های چینی به سرعت به کره شمالی و آمریکا این نکته را تذکر دادند که پکن منزوی شدنی نیست.

پس از نشست رهبران کره شمالی و آمریکا زمانی که ترامپ اظهارات عجیبی درباره توقف احتمالی مانورهای نظامی مشترک با کره جنوبی گفت، این مساله به روشنی معین شد که چین به یک پیروزی بزرگ راهبردی دست یافته است.

این پیروزی بزرگ چین زمانی مستحکم تر شد که مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا بلافاصله به پایتخت چین سفر کرد تا شی جین پینگ رئیس جمهور چین و سایر مقام های ارشد این کشور را در جریان مذاکرات رهبران آمریکا و کره شمالی قرار دهد.

وو شین بو کارشناس روابط بین الملل در دانشگاه فودان شانگهای در این باره گفت: نتایج نشست سنگاپور اساسا مطابق با انتظارات چین بوده است. خلع سلاح کامل شبه جزیره کره و برقراری مکانیسم صلح در منطقه دقیقا منطبق با درخواست های همیشگی چین بوده است.

یک دیپلمات غربی نیز تاکید نمود: نتیجه نشست ترامپ -کیم موجب شد تا چین برنده راهبردی این نشست قلمداد گردد. پیش از این چینی ها هرگز تصور نمی کردند که ترامپ مانورهای مشترک نظامی با کره جنوبی را متوقف کند.

این گزارش اضافه کرد: نفوذ چین در نتایج این نشست فراتر از حد تصورات بوده است. سال های سال است که همکاری چین موجب مقاومت کره شمالی در برابر تحریم های شدید بین المللی شده است. چین از کره شمالی به عنوان یک سپر در برابر حضور نظامی آمریکا در کره جنوبی استفاده نموده است.

ولی چین نمی توانست آزمایش های هسته ای و موشکی مکرر کره شمالی طی سال گذشته را نادیده بگیرد و تصمیم گرفت تا از تحریم های شورای امنیت علیه کره شمالی حمایت کند.

به نظر می رسید که آمریکا قصد داشت تا بدون چین به تقابل با کره شمالی ادامه دهد. زمانی که ترامپ در ماه مارس گفت که قصد دیدار با رهبر کره شمالی را دارد، این طور نمایان شده بود که آمریکا میخواهد چین را حذف نموده و رابطه مستقیمی با کره شمالی برقرار کند. ولی چین اجازه حذف خود از بازی را نداد.

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی تصمیم گرفت تا نخستین سفر رسمی به پکن را از سال 2011 میلادی انجام دهد و دومین دیدار خود با شی جین پینگ رئیس جمهور چین را نیز با فاصله کمی نسبت به نشست نخست در شهر دالیان برگزار کرد.

بونی گلیزر مشاور ارشد امور آسیا در مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی در واشنگتن گفت: تا آن موقع کره شمالی واقعا هیچ اولویتی برای خاتمه مانورهای نظامی بین آمریکا و کره جنوبی قائل نبود. ولی پس از دیدار با رئیس جمهور چین در دالیان ما چهره دیگری از مقام های کره شمالی را مشاهده کردیم. به نظر می رسد نشست سنگاپور یک پیروزی بزرگ نه تنها برای رهبر کره شمالی بلکه رئیس جمهور چین بوده است.

وی اضافه کرد: چینی ها بر این باورند که اگر بتوانند نظامیان آمریکایی را از منطقه بیرون نمایند، این مساله نقش مهمی در کاهش نفوذ آمریکا در منطقه خواهد داشت و روند ایجاد منطقه ای تحت تسلط بیشتر چین را تسریع خواهد نمود.

پس از نشست سنگاپور بود که چین علنا گفت که میخواهد نقش مهم و کلیدی در مذاکرات ایفا نماید.

چارلی پارتون دیپلمات سابق بریتانیایی در چین در این باره گفت: در نهایت، اگر هرگونه راه چاره موفقیت آمیزی بین آمریکا و کره شمالی وجود داشته باشد، چین نیز باید مشارکت کند. شما نمی توانید یک قدرت بزرگ و مهم را که مرز زمینی و تجارت و همکاری مالی با کره شمالی دارد، نادیده بگیرید.

منبع: تسنیم
انتشار: 12 آذر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 575

به "چرا چین برنده نشست ترامپ-کیم در سنگاپور است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا چین برنده نشست ترامپ-کیم در سنگاپور است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید