ژن لاغری واقعاً وجود دارد؟

به گزارش مجله آزات وب، تهران (پانا) - گروهی از محققان آمریکایی در مطالعه اخیرشان اظهار نموده اند ژن های لاغری واقعاً وجود دارند. دانشمندان در این مطالعه 16 نوع تنوع ژنتیکی مرتبط با چاقی را کشف نموده اند.

ژن لاغری واقعاً وجود دارد؟

به گزارش آخرین خبر، گرهی از محققان در یک مطالعه تازه ادعا نموده اند شانزده نوع تنوع ژنتیکی نادر وجود دارند که می توانند از چاقی افراد جلوگیری نمایند.

محققان طی این مطالعه آزمایش معین توالی کلی اگزوم (whole exome sequencing) را بر روی بیش از 645 هزار نفر انجام دادند. معین توالی کلی اگزوم یک آزمایش ژنتیکی گسترده است که طی آن محققان همزمان هزاران ژن را آنالیز می نمایند. آن ها 16 گزینه را که بر شاخص توده بدن (BMI) تأثیر دارند و طی آن معین می گردد افراد دارای وزن طبیعی، اضافه وزن یا چاقی هستند، شناسایی کردند.

جهش های نادر ژنتیکی در یکی از ژن ها به نام GPR75، با محافظت در برابر چاقی مرتبط بود. وزن افرادی که حداقل یک نسخه غیرفعال از ژن GPR75 را داشتند، حدود 12 پوند (5.4 کیلوگرم) کمتر بود و این افراد 54 درصد کمتر نسبت به افراد فاقد این جهش، با خطر چاقی روبرو بودند. لازم به ذکر است شاخص توده بدنی حاملان جهش یاد شده به طور میانه 1.9 کیلوگرم کمتر بود. به گفته محققان نتایج این مطالعه می تواند به توسعه اهداف درمانی بالقوه ای برای درمان چاقی در انسان منجر گردد. چاقی با طیف وسیعی از بیماری های انسانی از جمله دیابت، سرطان و بیماری های قلبی مرتبط است. این مطالعه به وسیله محققان شرکت بیوتکنولوژیRegeneron واقع در نیویورک انجام شد.

جورج دی یانکوپولوس (George D. Yancopoulos)، رئیس و مدیر ارشد علمی شرکت Regeneron گفت: کشف ابرقدرت های محافظتی ژنتیکی مانند GPR75، امید در مبارزه با چالش های بهداشت جهانی پیچیده و شایع مانند چاقی را فراهم می نماید.

قبلاً معین شده بود که چربی بدن یک ویژگی بسیار وراثتی است و عوامل ژنتیکی در تعادل انرژی و تنظیم چربی بدن نقش اساسی دارند، اما اینکه چگونه ژن ها و انواع مختلف کدگذاری نادر می توانند افراد را از چاقی مستعد یا محافظت نمایند، کاملاً درک نشده بود.

درک این موضوع می تواند راهی برای توسعه استراتژی های درمانی ایمن و مؤثر برای درمان چاقی را فراهم کند.

در این مطالعه محققان آزمایشات معین توالی اگزوم را بر روی 645 هزار و 626 فرد از انگلستان، ایالات متحده و مکزیک انجام دادند. GPR75 تقریباً در چهار نفر از هر 10 هزار نفر فرد قرار گرفته تحت آزمایش مذکور مشاهده شد.

محققان این یافته ها را در موش هایی که از نظر ژنتیکی اصلاح شده بودند و فاقد نسخه ژن GPR75 بودند هم تأیید کردند. یافته های این مطالعه در مجله Science منتشر شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1908

به "ژن لاغری واقعاً وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژن لاغری واقعاً وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید