کسی در کشور با ورود تکنولوژی مخالف نیست ، آدرس غلط ندهید

به گزارش مجله آزات وب، مدیر فنی سابق شرکت ملی مناطق نفت¬خیز جنوب درباره اظهارات رئیس جمهور درباره عدم توانمندی شرکت های داخلی در زمینه اکتشاف میادین نفتی گفت: هیچ کسی با تکنولوژی مخالف نیست و اتفاقا شرکت های داخلی در این حوزه توانمندی های خوبی دارند.

کسی در کشور با ورود تکنولوژی مخالف نیست ، آدرس غلط ندهید

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، علیرضا دانشی مدیر فنی سابق شرکت ملی مناطق نفت­خیز جنوب در گفت وگو با فارس درباره اظهارات رئیس جمهور درباره اکتشاف میدان جدید نفتی با ذخیره 53 میلیارد بشکه­ای گفت: این مباحث به حوزه مدیریت اکتشاف مرتبط است. طبق روال عادی، این مدیریت برای کشف ذخایر جدید کوشش می­کند. پس از کشف میدان جدید برآورد اولیه­ای انجام می­گردد تا برطبق این برآورد نقشه راه توسعه مخزن تعیین گردد. بنابراین با کشف یک چاه برآورد کلی کردن از حجم ذخایر آن، خیلی سخت است .

وی با اشاره به سیاست های اتخاذ شده در وزارت نفت اضافه نمود: سیاست­گذاری های دولت موجب رکود در وزارت نفت شده است. زنگنه ابتکار عملی برای فعال­سازی سایر ظرفیت­های این صنعت ندارد و همان روال سنتی یعنی فراوری نفت خام را پیش گرفته که با تحریم­های آمریکا مسائل زیادی برای کشور ایجاد کرد. در حال حاضر ما یک میلیارد و 800 میلیون گازسوزی داریم اما وزارت نفت نسبت به این قضیه بی تفاوت است .

دانشی خاطر نشان کرد: در حالی که ایران در شرایط تحریم با فروش نفت مشکل دارد، به نظرم برنامه توسعه مخازن و کشف چاه های جدید سیاست نادرستی است. وزارت نفت باید به فکر ارزش اضافه نموده در این صنعت باشد ولی شخص آقای زنگنه نسبت به این موضوع توجهی ندارد. با این شرایط طبیعی است که مسئله ای از نفت حل نمی­گردد .

مدیر فنی سابق شرکت ملی مناطق نفت­خیز جنوب اضافه نمود: نگاه آقای زنگنه در وزارت نفت، نگاه نادرستی است که نمی­تواند به برون­رفت از مسائل تحریم کمکی کند. راه­کارهایی برای تبدیل نفت به ثروت از راه غیرمستقیم و فاصله دریافت از خام­فروشی وجود دارد اما نمی­توانم آنها را رسانه­ای کنم. این صنعت نزدیک به هزار میلیارد دلار ارزش اقتصادی دارد اما سوءمدیریت ها باعث شده امروز تا این حد مشکل داشته باشیم .

دولت برای توسعه میادین دست به استقراض زده که به نوعی آینده فروشی است

وی درباره اظهارات رئیس جمهور درباره عدم توانمندی شرکت های نفتی داخلی در زمینه اکتشاف میادین نفتی گفت: من سالها در وزارت نفت بودم و به ضرس قاطع می­گویم هیچ کسی با تکنولوژی مخالف نیست و اتفاقا شرکت های داخلی در این حوزه توانمندی های خوبی دارند. اما حرف ما این است که هرچه لازم داریم به صورت انتخابی و گزینشی وارد کنیم. زمانی صنعت نفت ایران دومین شرکت اوپک بود. الان در بخش نفت افراد با تجربه ­ای حضور دارند اما مدیریت ما در این صنعت ضعیف است .

دانشی همچنین توضیح داد: آقای زنگنه در هشت سال قبلی وزارتش در وزارت نفت، ساختار آن را منهدم کرد و افراد غیرنفتی وارد صنعت نفت کشور شدند. الان هم باید پاسخ داده گردد چرا وزارت نفت دچار بدهی وحشتناکی شده که رقم آن قابل بیان نیست. کسی هم نیست که این مساله را در مجلس، دولت یا قوه قضائیه آنالیز کند .

مدیر فنی سابق شرکت ملی مناطق نفت­خیز جنوب اضافه نمود: وزارت نفت حتی در زمان دفاع مقدس هم توان جوابگویی به نیازها را داشت. در دوره سازندگی هم خوب عمل کرد اما از وقتی که زنگنه وارد وزارت نفت شد، همه چیز عقب افتاد زیرا تمام ساختارها را بهم ریخت و اختیارات را از مناطق عملیاتی گرفت .

وی در خاتمه گفت: تیم فعلی وزارت نفت اعتقادی به حمایت از نیروهای متخصص ایرانی ندارد. آقای زنگنه در شعار خلاف این حرف را می زند اما در عمل حمایتی از متخصصین ایرانی نمی­کند. الان هم این سوال مطرح است چرا در شرایط تحریم که امکان فروش نفت نیست، دولت در حال توسعه میادین نفتی است. این کار دولت روحانی و زنگنه، آینده ­فروشی است زیرا باید به وسیله اوراق مشارکت، دست به استقراض بزنند و این کار را انجام دهند که مورد تایید ما نیست .

به گزارش فارس، دیروز حسن روحانی رئیس جمهور در اجتماع مردم یزد در حسینیه امیر چخماق از کشف یک میدان بزرگ نفتی اطلاع داد و گفت : شرکت ملی نفت ایران و بخش اکتشاف شرکت نفت در ادامه کوشش های خود به ویژه از سال 95 تا هفته گذشته توانستند یک میدان جدید نفتی بزرگ را کشف نمایند و این یک هدیه کوچکی از دولت و وزارت نفت به ملت ایران است. ذخیره این میدان نفتی به اندازه 53 میلیارد بشکه نفت است و این میدان بزرگ نفتی از بستان تا امیدیه به طول 2400 کیلومتر مربع وسعت و 80 متر عمق دارد. در ایامی که دشمنان فروش نفت کشورمان را تحریم کردند و ملت ایران را تحت فشار گذاشتند کارگران و مهندسین کشور ما توانستند این میدان بزرگ نفتی را کشف نمایند. در این میدان بزرگ نفتی موضوع مهم ضریب بازیافت است اینکه از 53 میلیارد بشکه نفت چه مقدار می توان استحصال کرد و به فروش رساند و در این زمینه با استفاده از دانش و تکنولوژی روز، یک درصد بازیافت بیشتر به معنای 32 میلیارد دلار درآمد بیشتر برای کشور است. آنهایی که در دو سه سال اخیر مرتبا مطرح می نمایند که شرکت ها و فناوری های خارجی نباید وارد کشور گردد، باید نسبت به این موضوع جوابگو باشند لذا ضروری است از فناوری های پیشرفته جهانی در هر کجایی که باشد، استفاده کنیم. اگر ضریب بازیافت از این میدان نفتی 10 درصد باشد این به معنای 320 هزار میلیارد درآمد است و چنانچه ضریب بیشتر باشد درآمد بیشتری نیز بدست می آوریم بنابراین بایستی با علم، دانش و تکنولوژی روز، رفاه و آسایش مردم را افزایش دهیم و با این روش راه و راستا درست آینده را روشن سازیم .

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 13 دی 1398 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 645

به "کسی در کشور با ورود تکنولوژی مخالف نیست ، آدرس غلط ندهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسی در کشور با ورود تکنولوژی مخالف نیست ، آدرس غلط ندهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید