گلبول های قرمز کوچک می توانند نشانگر زیستی سرطان باشند

به گزارش مجله آزات وب، تحقیقات جدید محققان انگلیسی ممکن است به کشف نشانگر زیستی جدیدی برای تعدادی از سرطان های مختلف منجر شده باشد.

گلبول های قرمز کوچک می توانند نشانگر زیستی سرطان باشند

به گزارش مجله آزات وب و به نقل از گیزمگ، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه اکستر(Exeter) ممکن است نشانگر زیستی جدیدی برای تعدادی از سرطان های مختلف کشف نموده باشند.

این تحقیق نشان می دهد، افرادی که گلبول های قرمز آنها به طرز غیرطبیعی کوچک است، احتمال بروز سرطان در آنها دو برابر بیشتر از کسانی است که آزمایش خون آنها طبیعی است.

میکروسیتوز(Microcytosis) شرایطی است که در آن گلبول های قرمز بیمار به طرز غیرمعمولی کوچک است که به دلیل عوامل مختلفی همچون کم خونی یا فقر آهن ایجاد می گردد.

در گذشته، تحقیقات محققان نشان داد که میان میکروسیتوز و سرطان ها مانند سرطان روده عظیم و کلیه، ارتباط وجود دارد.

ولی این برای اولین بار است که شرایط خون برای استفاده به عنوان یک نشانگر زیستی گسترده برای انواع سرطان ها مورد آنالیز قرار می گیرد.

محققان دانشگاه اکستر در این تحقیق بیش از 100 هزار بیمار ناشناس انگلیسی را مورد آنالیز قرار دادند که حدود 12 هزار نفر آنها مبتلا به میکروسیتوز بودند.

به طور کلی، طی یک پیگیری یک ساله، چهار درصد از بیماران دارای میکروسیتوز، مبتلا به سرطان مبتلا بودند.

این در حالی است که در این بازه زمانی، تنها دو درصد از بیماران بدون میکروسیتوز دچار سرطان بودند.

این مطالعه نشان داد که سرطان روده عظیم، ریه، لنفوم، کلیه و معده بیشترین ارتباط را با میکروسیتوز داشتند. البته هیچ ارتباطی میان سرطان پستان و میکروسیتوز در داده ها مشاهده نشد.

ریان هاپکینز(Rhian Hopkins) محقق اصلی پروژه اظهار کرد، تحقیقاتی که در خصوص تشخیص اولیه سرطان انجام می گردد، در کاهش بار این بیماری ویرانگر بسیار مهم است.

وی ادامه داد، شناسایی نشانگرهای خطرناک مانند میکروسیتوز که با طیف وسیعی از سرطان ها مرتبط است، می تواند تاثیر مهمی در مراقبت های اولیه داشته باشد.

ویل همیلتون(Will Hamilton) از دیگر محققان پروژه گفت: از گذشته، سلول های گلبول قرمز با سرطان روده عظیم مرتبط بوده اند. ولی این مطالعه نشان داد که این سلول ها با طیف وسیع تری از سرطان ها مرتبط هستند و می توانند سرنخی برای پزشکان برای تشخیص چندین سرطان باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1118

به "گلبول های قرمز کوچک می توانند نشانگر زیستی سرطان باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلبول های قرمز کوچک می توانند نشانگر زیستی سرطان باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید