هشدار جدی برای کاهش وزن مرگبار

به گزارش مجله آزات وب، طبق مطالعه ای که نتیجه آن در شبکه JAMA Open منتشر شده افزایش وزن با مرگ و میر ارتباطی ندارد. به گفته دکتر منیره حسین اپیدمیولوژیست بالینی و پژهشگر ارشد در زمینه بهداشت پزشکی پیشگیرانه در دانشگاه موناش در ملبورن در استرالیا و نویسنده اصلی مقاله مرتبط با این پژوهش تا پیش از این متخصصان پزشکی به طور کامل تاثیر تغییر وزن بر افراد مسن سالم را درک نکرده بودند.

هشدار جدی برای کاهش وزن مرگبار

به گزارش خبرنگاران به نقل از سی ان ان، در مطالعه انجام شده نزدیک به 17000 بزرگسال حداقل 70 ساله در استرالیا و بیش از 2000 بزرگسال در ایالات متحده که حداقل 65 سال سن داشتند مورد آنالیز قرار گرفتند.

طبق نتایج مطالعه انجام شده تمام افرادی که در آن شرکت کردند در معاینه سالانه خود در فاصله سال های 2010 و 2014 میلادی وزن شده بودند. حسین می گوید: نتیجه مطالعه ما نشان داد که کاهش وزن حتی 5 درصد نیز خطر مرگ و میر را به ویژه در مردان مسن افزایش می دهد.

از سوی دیگر، افزایش وزن در افراد مسن سالم هیچ ارتباطی را نشان نداد. پری هالپرین متخصص تغذیه بالینی می گوید: این ارتباط در وزن های اولیه یافت شد به این معنی که افرادی که از نظر پزشکی به عنوان چاق طبقه بندی می شوند، هنگام کاهش وزن نیز در معرض خطر بیشتری قرار داشتند. او البته شخصا در این مطالعه شرکت نداشته است.

سایر مسائل بهداشتی

این مطالعه در ابتدا توانست مسائل بهداشتی را در نظر بگیرد. حسین می گوید که این افراد دارای شرایطی مانند بیماری قلبی عروقی، زوال عقل، ناتوانی جسمی یا بیماری مزمن بودند.

هالپرین در ایمیلی می گوید: هم چنین افرادی که اخیرا در بیمارستان بستری شده بودند از آنالیز حذف شدند که موضوع مهمی باشد، زیرا بستری شدن در بیمارستان اغلب با کاهش وزن به علت شرایط حاد همراه است.

حسین خاطر نشان ساخت که مطالعه انجام شده قادر به تشخیص این که آیا افرادی که درگیر این موضوع بودند به طور عمدی یا غیر عمدی وزن کم کردند نبوده است.

هالپرین می افزاید: هیچ پرسشی در خصوص تغییرات در سطح فعالیت و کیفیت رژیم غذایی در فاصله بین ویزیت مطالعه پایه و بازدید های مطالعاتی بعدی پرسیده نشد. بنابراین، ما هیچ اطلاعاتی در خصوص این که چگونه این عوامل ممکن است بر نتایج تاثیر بگذارند نداریم.

چرا کاهش وزن می تواند یک خطر باشد

کاهش وزن ممکن است یک عامل خطر برای مرگ و میر باشد، زیرا می تواند نشانه مسائل اساسی باشد. حسین می گوید: کاهش وزن ممکن است یک علامت هشدار دهنده برای بیماری هایی مانند سرطان و زوال عقل باشد و اغلب با کاهش اشتها تحت تاثیر التهاب و هورمون ها مرتبط است.

او می افزاید: بیماری های مزمن زمینه ای نیز می توانند با تاثیر بر اشتها، متابولیسم و عادات غذایی باعث کاهش وزن در افراد مسن شوند. مسائل حرکتی و عوارض جانبی دارو نیز می تواند بر وزن تاثیر بگذارد.

هالپرین می افزاید: تغییرات در وزن هم چنین می تواند نشانه نگرانی در سبک زندگی باشد. یکی از عوامل اصلی کاهش وزن در افراد مسن انزوای اجتماعی است. نگرانی های دیگر شامل محدودیت های مالی و درد و ناراحتی هستند.

او می افزاید: در مطالعاتی مانند این مطالعه انجام شده به خاطر سپردن این موضوع که همبستگی علیت نیست نکته مهمی می باشد. کاهش وزن با مرگ و میر مرتبط بود به این معنی که همبستگی دارد، اما این بدان معنا نیست که کاهش وزن باعث مرگ یک فرد شده است.

او در ایمیلی به سی ان ان اضافه کرد: هم چنین مهم است که بگوییم خلاف آن را نمی توان تعمیم داد و توصیه نمی گردد یعنی افزایش وزن لزوما خطر مرگ و میر شما را کاهش نمی دهد. مثل همواره تغییرات وزن خود را با پزشک یا سایر متخصصان پزشکی در میان بگذارید.

او می افزاید: اگر آنان متوجه کاهش اعداد روی ترازو (کاهش وزن) و شاید گشاد شدن شلوار های شان شدند (کاهش دور کمر) آن موضوع را برای غربالگری یا آزمایش بیش تر با پزشک خود در میان بگذارند.

او می گوید این توصیه برای جامعه پزشکی نیز صدق می نماید. پزشکان و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید بدانند که تغییرات وزن احتیاج به آنالیز بیشتر دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 فروردین 1402 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1402 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 2350

به "هشدار جدی برای کاهش وزن مرگبار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار جدی برای کاهش وزن مرگبار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید