امید بازارهای جهانی به بازگشت کامل صادرات نفت ایران

به گزارش مجله آزات وب، تهران (پانا) - پس از گزارش آژانس بین المللی انرژی درباره کمبود عرضه نفت خام در دنیا در امسال، قیمت نفت 2 درصد افزایش یافت.

امید بازارهای جهانی به بازگشت کامل صادرات نفت ایران

به گزارش ایرنا، شامگاه آدینه در سرانجام معاملات هفتگی بازارهای جهانی نفت خام، قیمت نفت 2 درصد افزایش یافت و در اروپا به محدوده 93 دلار رسید.

بهای معاملات آینده نفت برنت با 1.52 دلار یا 1.7 درصد افزایش به 92.92 دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز 1.67 دلار یا 1.9 درصد افزایش یافت و به 91.53 دلار در هر بشکه رسید.

با وجود رشد قیمت نفت در روز آدینه، قیمت آن در جهت اولین کاهش هفتگی خود پس از هفت افزایش هفتگی متوالی قرار گرفته است.

آژانس بین المللی انرژی خاطرنشان کرد که عربستان سعودی و امارات متحده عربی در صورتی که نفت خام بیشتری فراوری نمایند، می توانند به آرام کردن بازارهای بی ثبات نفت یاری نمایند اما ائتلاف اوپک پلاس در ژانویه 900 هزار بشکه در روز کمتر از هدف فراوری نموده است.

آژانس بین المللی انرژی بعلاوه پیش بینی تقاضای خود در سال 2022 را بر اساس بازنگری در داده های تاریخی 800 هزار بشکه در روز افزایش داد. انتظار می رود تقاضای جهانی در امسال 3.2 میلیون بشکه در روز افزایش یابد و به رکورد 100.6 میلیون بشکه در روز برسد.

پیش از این، سازمان کشورهای صادرنماینده نفت (اوپک) اعلام نموده بود که تقاضای جهانی نفت ممکن است در امسال به علت بهبود مالی پس از کرونا، حتی با شدت بیشتری افزایش یابد.

منظره افزایش تهاجمی نرخ بهره فدرال رزرو ایالات متحده و مذاکرات لغو تحریم های ایران، افزایش بیشتر قیمت نفت را محدود کرد.

وارن پترسون، رئیس تحقیقات کالاهای ING، گفت: اعداد تورم دیروز احتمالاً فشار بیشتری بر فدرال رزرو آمریکا وارد می نماید تا با افزایش نرخ بهره، تهاجمی تر عمل کند. این انتظار تا حدودی بر نفت و مجموعه گسترده تر کالاها تأثیر می گذارد.

روز پنجشنبه، داده های تورم ایالات متحده بیشترین افزایش سالانه خود را در 40 سال گذشته ثبت کرد و جیمز بولارد، رئیس بانک فدرال رزرو سنت لوئیس گفت که او خواستار یک درصد کامل افزایش نرخ بهره تا 1 جولای است.

از سوی دیگر، مذاکرات غیرمستقیم بین آمریکا و ایران پس از وقفه 10 روزه از سر گرفته شد. توافق در این مذاکرات می تواند منجر به لغو تحریم های نفتی ایران و کاهش محدودیت عرضه جهانی گردد.

در اوایل این هفته، داده های موجودی انبارهای ایالات متحده، نگرانی های مربوط به عرضه را پس از کاهش غیرمنتظره 4.8 میلیون بشکه ای در ذخایر نفت خام آمریکا افزایش داد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، آژانس بین المللی انرژی (IEA) روز آدینه خاطرنشان کرد، اگر اوپک پلاس در رسیدن به اهداف فراوری نفت خود در بحبوحه افزایش تقاضا و رسیدن ذخایر به پایین ترین حد چند سال اخیر ناکام بماند، قیمت نفت تحت فشار صعودی باقی می ماند و نوسانات بیشتری را در پیش می گیرد.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش بازار نفت ماه فوریه خاطرنشان کرد که شکاف بین فراوری اوپک پلاس و سطوح هدف آن به 900 هزار بشکه در روز در ژانویه افزایش یافت.

آژانس بین المللی انرژی گفته که نرخ رشد جهانی برآورد شده در امسال تا حد زیادی بدون تغییر به جای مانده است و انتظار می رود تقاضای جهانی نفت در امسال 3.2 میلیون بشکه در روز افزایش یابد و به 100.6 میلیون بشکه در روز برسد، زیرا محدودیت ها برای مهار توسعه کرونا کاهش می یابد.

آژانس بین المللی انرژی تخمین زده که ذخایر نفت کشورهای OECD در ماه دسامبر به مقدار 60 میلیون بشکه کاهش یافته است. ذخایر نفت در اقتصادهای پیشرفته 355 میلیون بشکه کمتر از یک سال گذشته است و به کمترین مقدار خود در هفت سال گذشته رسیده است.

عرضه جهانی نفت در ژانویه 560 هزار بشکه در روز افزایش یافت و به 98.7 میلیون بشکه در روز رسید، که عمدتاً از کشورهای خارج از پیمان اوپک پلاس بود، در حالی که اوپک پلاس همچنان عملکرد ضعیف و مزمن را در برابر اهداف نشان می داد.

اگر شکاف پایدار بین فراوری اوپک پلاس و سطوح هدف آن ادامه یابد، تنش های عرضه افزایش می یابد و احتمال نوسانات بیشتر و فشار صعودی بر قیمت ها را افزایش می دهد. اما این خطرات، که پیامدهای مالی گسترده ای دارند، می توانند کاهش یابند اگر فراورینمایندگان در خاورمیانه با ظرفیت مازاد برای جبران کمبودهایی که دارند، جبران نمایند.

آژانس بین المللی انرژی افزوده است: مشکل ظرفیت اضافی این است که تنها دو کشور، عربستان سعودی و امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) چنین ظرفیتی دارند. از سوی دیگر، در صورت موفقیت آمیز بودن مذاکرات هسته ای و برطرف تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران، ایران بعلاوه می تواند 1.3 میلیون بشکه در روز به بازار اضافه کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1401 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 2143

به "امید بازارهای جهانی به بازگشت کامل صادرات نفت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امید بازارهای جهانی به بازگشت کامل صادرات نفت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید