بار نرسید، گوجه گران شد

به گزارش مجله آزات وب، به گزارش خبرنگاران، عضو اتحادیه بارفروشان میادین میوه و تره بار تهران کمیاب شدن و گرانی گوجه در میادین و میوه فروشی ها را ناشی از تغییر فصل اظهار داشت و آن را امری و معمول و طبیعی دانست، اما پیگیری ها و مشاهدات میدانی خبرنگاران همشهری حاکی از آن است که تعطیلات یک هفته ای و مسائل حمل و نقل محصولات کشاورزی و باغی به تهران در این میان عامل مؤثرتری بوده است، زیرا عمده گوجه مصرفی تهران درحال حاضر از استان فارس تامین می شود.

بار نرسید، گوجه گران شد

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران نوسان قیمت گوجه را منحصر به تعطیلات هفته گذشته دانست و گفت: قیمت گوجه در تعطیلات هفته دوم مهرماه با توجه به نرسیدن بار و کمبود گوجه در میادین رو به افزایش گذاشت، ولی مشاهدات و رصد نرخ ها در میدان مرکزی نشان می دهد قیمت دوباره متعادل شده و به ثبات رسیده است. اسدالله کارگر اضافه کرد: هم اکنون سقف قیمت گوجه در میدان مرکزی 7هزار تومان است که با احتساب 35درصد سود خرده فروشی ها، میانگین قیمت در مغازه های سطح شهر بسته به قیمت خرید به 9.5تا 10هزار تومان می رسد. به گفته او، مسئله ای در زمینه تامین این محصول وجود ندارد و بعید است که قیمت گوجه بعد از این، نوسانی داشته باشد.

قیمت منطقی موز 35 هزار تومان است

اما گوجه تنها محصولی نبود که با فرایند رو به رشد قیمت روبرو شد. در هفته های اخیر موز هم آرام آرام گران شده و از محدوده 24تا 28هزار تومان به نزدیک 40هزار تومان رسیده است. کارگر، گران شدن موز را از یک سو ناشی از کاهش تنوع میوه و افزایش تقاضا برای این میوه و از سوی دیگر متاثر از مسائل واردات و گرانی ارز دانست و گفت: تقاضا برای موز به طور معمول در تابستان خیلی زیاد نیست اما با سرد شدن هوا و پایان فصل میوه های تابستانه، تنوع در بازار میوه کاهش پیدا می کند و تقاضا برای موز بالا می رود. او درباره قیمت این میوه در میادین و سطح شهر گفت: با افزایش قیمت موز، میانگین قیمت در میدان مرکزی به 30تا 31هزار تومان رسید. به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران، واحدهای صنفی موز را بدون سود یا با سود بسیار کمی عرضه می کنند. اکنون قیمت این میوه در بیشتر میوه فروشی های سطح شهر بین 30تا 33هزار تومان است، اما با توجه به نرخ این میوه در میدان مرکزی، قیمت 35هزار تومانی در خرده فروشی ها برای موز منطقی است.

پرتقال ارزان می شود

سیب و پرتقال هم جزو محصولاتی هستند که قیمتشان در میوه فروشی های سطح شهر در برخی موارد تا 30هزار تومان هم می رسد. این قیمت برای سیب با وجود فراوانی این محصول در بازار، قیمت بالایی محسوب می شود. کارگر درباره قیمت این دو محصول هم توضیحاتی داد: در زمینه سیب امسال فراوانی خوبی داریم و شاهد این مدعا حضور فراوان وانت هایی است که در سطح شهر این محصول را حتی با قیمت 5هزار تومان به فروش می رسانند. البته این قیمت ملاک ما نیست. اما میانگین قیمت سیب درجه یکی که در مغازه های میوه فروشی عرضه می شود هم بسته به قیمت خرید از 9تا 16هزار تومان است و نباید با قیمتی بالاتر از این عرضه شود. اما قیمت پرتقال با توجه به اینکه هنوز به عرضه انبوه نرسیده و میوه ای نوبرانه محسوب می شود؛ هنوز بالاست. با عرضه بیشتر این میوه ها تا هفته آینده، قیمت آن هم مثل آنچه درباره نارنگی رخ داد، کاهش خواهد یافت. به گفته کارگر، نارنگی در میدان مرکزی به صورت عمده از 13تا 14هزار تومان عرضه می شود که در خرده فروشی ها حدود قیمت آن 17تا 19هزار تومان خواهد بود. این مقام صنفی از کاهش نرخ هندوانه هم خبر داد که در2 هفته اخیر افزایش قیمت 1200تومانی را تجربه کرده است. به گفته کارگر، قیمت هندوانه با توجه به خنک شدن هوا و افت تقاضا کاهش خواهد داشت.

منبع: همشهری

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1965

به "بار نرسید، گوجه گران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بار نرسید، گوجه گران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید