بازگشت به قدرت ماهاتیر محمد 92 ساله در گرو رای مردم مالزی

به گزارش مجله آزات وب، خبرنگاران- گروه بین الملل: حدود 15 میلیون نفر از شهروندان مالزی در حالی برای انتخاب نمایندگان مجلس به پای صندوق های رای می روند که این انتخابات زودهنگام از منظر سیاسی از اهمیت بسزایی در عرصه سیاست داخلی این کشور برخوردار است.

بازگشت به قدرت ماهاتیر محمد 92 ساله در گرو رای مردم مالزی

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

تنزل حزب جبهه ملی مالزی که سالهای متمادی با برخورداری از اکثریت آراء از جایگاهی ویژه و مردمی برخوردار بود و همچنین بازگشت دوباره ماهاتیر محمد نخست وزیر سابق به صحنه سیاسی از مواردی هستند که اهمیت این انتخابات را بیش از هر دوره دیگری پر رنگ می نمایند.

مجلس این کشور پادشاهی 222 کرسی دارد. پادشاهی در مالزی صوری بوده و نخست وزیر قدرت اجرایی اول در این کشور را در اختیار دارد. مالزی نیز همانند سایر کشورهای دارای احزاب و جناح های سیاسی متعدد و مختلفی است که تعدادی از آنها توانسته اند شمار بیشتری از شهروندان را به خود جلب نمایند. جبهه ملی(ائتلاف حاکم) ، ائتلاف آرزو و حزب اسلامی از عمده ترین احزاب سیاسی مالزی بشمار می آیند.

ائتلاف حاکم مالزی به رهبری نجیب رزاق نخست وزیر این کشور که از سال 2009 میلادی در این مسند فعالیت می نماید مانند گذشته محبوبیت نداشته و با کاهش چشمگیر تعداد طرفداران خود روبرو شده است. فساد دولت در زمینه اقتصادی از عمده دلایلی بود که سبب کاهش محبوبیت این حزب میان شهروندان شده که در نهایت منجر به کاهش تعداد کرسی های آنها در مجلس بود.

این در حالی است که نجیب رزاق برای بقا در قدرت همچنان کوشش نموده و در صدد فائق آمدن بر چالش های مختلف پیش روی خود است، اما نظرسنجی ها و شواهد موجود در عرصه سیاسی کشور از پیروزی وی حکایت ندارند.

در عین حال در شرایطی که حتی شهروندانی که در شهرهای کوچک و دور افتاده مالزی سکونت دارند نیز از رزاق حمایت نمی نمایند این سوء ظن در سطح جامعه و میان مردم پر رنگ شده که نجیب رزاق در راستای کوشش و مقاومت برای ماندن در صحنه قدرت کشور شرایط و چه بسا قوانینی را وضع کند. گرچه طرفداران وی معتقدند حتی اگر در انتخابات مجلسی به پیروزی نرسد گزینه انتصاب در پست رهبری برای او همواره پر رنگ است.

موضوع دیگر که بر اهمیت این انتخابات می افزاید، قوت دریافت احتمال بازگشت مجدد ماهاتیر محمد نخست وزیر سابق مالزی به صحنه قدرت سیاسی است. اکنون ماهاتیرمحمد 92 ساله نخست وزیر سابق مالزی که از سال1982تا 2003 میلادی قدرت را در دست داشت به تصمیم خود با چرخش در مواضع سیاسی خود به عنوان گزینه مخالف دولت مطرح شده است.

ماهاتیر محمد معتقد است که نجیب رزاق آلوده به فساد اقتصادی بوده و تا حد زیادی بر سرمایه های مردمی این کشور دست گذاشته است. نجیب متهم به واریز کردن 700 میلیون دلار از 2.6 میلیارد دلار بودجه شرکت توسعه استراتژیک دولتی به حساب شخصی خود است.

10 روز پیش نخست وزیر سابق مالزی برای شرکت در انتخابات سراسری که قرار است فردا برگزاری گردد، ثبت نام کرد. صدها تن از طرفداران وی هنگام ثبت نام برای حضور در اننتخابات در جزیره لانگوایی گردآمدند تا حمایت خود را از این سیاستمدار 92 ساله اعلام نمایند.

ماهاتیر محمد که بعلت تبدیل مالزی از یک سرزمین کشاورزی به یک مرکز فراوری صنعتی در طول 22 سال حکومت مقتدرانه خود، به عنوان معمار مالزی مدرن شناخته می گردد، خواستار کناره گیری نجیب رزاق از قدرت است.

این در حالی است که بازگشت ماهاتیر محمد به عرصه سیاسی به مخالفان که درگیر اختلافات داخلی شده اند، جان تازه ای بخشیده است. ماهاتیر محمد سال 2009 از نجیب رزاق برای تصدی سمت نخست وزیری و نیز در انتخابات سال 2013 حمایت کرد، اما بدنبال فاش شدن رسوایی فساد اقتصادی به منتقد شدید وی تبدیل شد.

وی در حال حاضر رهبری ائتلاف امید متشکل از چهار حزب است را بر عهده دارد که در شرایط کنونی نزدیک به یک سوم کرسی های مجلس، و کنترل 13 استان مالزی را در دست دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 461

به "بازگشت به قدرت ماهاتیر محمد 92 ساله در گرو رای مردم مالزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت به قدرت ماهاتیر محمد 92 ساله در گرو رای مردم مالزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید