باقری لنکرانی: کرونا واکسن و درمان قطعی ندارد ، محدود کردن فعالیت های روزمره لزومی ندارد

به گزارش مجله آزات وب، وزیر اسبق بهداشت با بیان اینکه کرونا در مقایسه با آنفلوآنزا از شدت کمتری برخوردار است گفت: به طور متوسط بیماری آنفولانزای فصلی مرگ و میر بالاتری دارد.

باقری لنکرانی: کرونا واکسن و درمان قطعی ندارد ، محدود کردن فعالیت های روزمره لزومی ندارد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، کامران باقری لنکرانی اظهار کرد: روز گذشته در کشور ما وجود ویروس کرونا به طور رسمی اعلام شد و ما سی ویکمین کشوری شدیم که وجود ویروس کرونا را اعلام کردیم و در سازمان بهداشت جهانی نیز عنوان کشور ما ذکر شد.

وی اضافه نمود: سلامت مردم چیزی نیست که کسی بتواند با آن بازی کند و یا خدای نکرده موضوع بحث های سیاسی و سلیقه ای قرار گیرد. وظیفه حاکمیت و دولت در این زمینه کاملا روشن است و خوشبختانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مدت ها قبل پیش بینی های لازم را در خصوص کرونا ویروس انجام داده و ستاد و قرارگاهی را تشکیل داده است که از روز گذشته فعال تر شده و دستورالعمل های لازم را داده اند. امیدواریم کوشش هایشان به نتیجه برسد.

باقری لنکرانی با بیان اینکه در بیماری های عفونی، پیشگیری نقش مهمی دارد، گفت: متاسفانه این بیماری واکسن و درمان قطعی ندارد و بیشتر درمان ها، درمان های نگهدارنده هستند و کار مهمی که توصیه اصلی برای پیشگیری از این بیماری است، شستشوی دست ها پس از حضور در مجامع عمومی و قرنطینه کردن افراد مشکوک به ابتلا این ویروس است که در پیشگیری از این بیماری و جلوگیری از توسعه آن می تواند نقش مهمی داشته باشد.

وی اضافه نمود: این بیماری در مقایسه با آنفلوآنزا از شدت کمتری برخوردار است. به طور متوسط بیماری آنفولانزای فصلی، مرگ ومیر بالاتری دارد. مرگ و میر این بیماری کاملا متاثر از سن است. به طور مثال در سنین کمتر از 50 سال، احتمال مرگ ناشی از این بیماری کمتر از 0.5 درصد است و در سنین بالای 70 سال این نرخ به حدود 8 درصد می رسد.

وزیر اسبق بهداشت اضافه نمود: متاسفانه در کشور ما افرادی وجود دارند که خواسته یا ناخواسته از هر فرصتی برای کینه ورزی با مردم سوء استفاده می نمایند. هیچ کشوری در جهان غیر از چین که قرنطینه سازی بزرگی در بعضی شهر ها مانند شهر ووهان چین انجام داد، قرنطینه سازی عمومی انجام نداد. ما سی و یکمین کشوری هستیم که این بیماری وارد کشور شده و بعضی که در آستانه حماسه بزرگ که انتخابات مجلس شورای اسلامی است سعی دارند از هر وسیله ای برای ضربه زدن به منافع عمومی کشور استفاده نمایند.

باقری لنکرانی ادامه داد: روز دوم اسفندماه انتخابات مجلس شورای اسلامی است که برای پیشگیری از این بیماری توصیه عمومی ما همان توصیه ای است که همواره انجام می دادیم که پس از حضور در مجامع عمومی دست خود را با آب و صابون بشوییم که این روز ها باید بیشتر به این توصیه توجه کنیم. اما اینکه خود و فعالیت های روزمره را محدود کنیم، توصیه ای نیست که نه توسط سازمان بهداشت جهانی و نه توسط هیچ مرجع علمی دیگری به آن اشاره شده باشد. درست است که باید افرادی که بیمار هستند قرنطینه شوند و از حضور در مجامع عمومی منع شوند، اما اینکه کشوری بخواهد فعالیت های روزمره خود را متوقف کند در هیچ کدام از 30 کشور دیگری غیر از چین رخ نداده است و ضروری است هوشیاری خود را حفظ کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 901

به "باقری لنکرانی: کرونا واکسن و درمان قطعی ندارد ، محدود کردن فعالیت های روزمره لزومی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باقری لنکرانی: کرونا واکسن و درمان قطعی ندارد ، محدود کردن فعالیت های روزمره لزومی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید