برگزاری آیین رونمایی از اتصال سامانه شمس بانک صادرات به زیرساخت نماد

به گزارش مجله آزات وب، در مراسمی با حضور مدیرعامل بانک صادرات و مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک سامانه شمس به زیرساخت نماد متصل شد و امکان امضای دیجیتال، احراز هویت غیرحضوری و ارائه انواع گواهی های الکترونیکی به صورت آنلاین برای نخستین بار در شبکه بانکی کشور در بانک صادرات فراهم گشت.

برگزاری آیین رونمایی از اتصال سامانه شمس بانک صادرات به زیرساخت نماد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، در این مراسم که روز دوشنبه 20 بهمن ماه در محل ساختمان سپهر بانک صادرات برگزار شد دکتر حجت اله صیدی مدیرعامل بانک صادرات در سخنانی ضمن تمجید از شرکت خدمات انفورماتیک به عنوان یک شرکت پیروز و سربلند،گفت: با مشارکت شرکت خدمات انفورماتیک انشاالله تعداد کاربران سامانه شمس (شعبه مجازی سپهر) به زودی به 45 میلیون خواهد رسید.

دکتر صیدی افزود: در سال 1401 با همکاری شرکت خدمات انفورماتیک، اولین شعبه جدید مجازی بانک صادرات را با شمایل و کارکرد نوین افتتاح خواهیم کرد.

مدیرعامل بانک صادرات همچنین ارتباط با شرکت خدمات را فنی و عاطفی توصیف کرد و بیان داشت: ما هم استفاده کننده از خدمات ارزنده این شرکت و هم سهامدار آن هستیم و اکنون این شرکت بیش از یک میلیارد دلار ارزش دارد و خدمات با کیفیت و امنیت بالایی را در حوزه های بانکداری الکترونیک و پرداخت ارائه می دهد.

در این مراسم مهندس سید ابوطالب نجفی مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک نیز با بیان اینکه دکتر صیدی نگاه ویژه ای به مسائل فناوری های نوین و کلان فرایندهای صنعت بانکداری دارند توضیح داد: با حضور ایشان در سمت مدیرعامل بانک صادرات، قدم های خوبی در ارائه سرویس ها و محصولات نوین و فناورانه بانکی به جامعه برداشته شده است.

مهندس نجفی افزود: از منظر کارفرمایی، افتخار می کنیم که به مشتری بزرگی همچون بانک صادرات خدمات ارائه می دهیم و از منظر سهامداری نیز این بانک با دارا بودن سهام شرکت ملی انفورماتیک که مالک 90 درصد از سهام خدمات انفورماتیک است، می تواند در سیاست گذاری های راهبردی شرکت نقش داشته باشد.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک با بیان اینکه امروزه نسل مشتریان تغییر کرده و مشتریان بانکها بیشتر به دریافت خدمات بر روی موبایل گرایش دارند گفت: فناوری هایی همچون هوش مصنوعی و اینترنت اشیا امروزه وارد حوزه خدمات بانکی شده اند و مدیران فناوری بانکها باید ضمن رصد تغییر و تحولات این حوزه، برای همگامی با آنها برنامه داشته باشند.

مهندس نجفی توضیح داد: فرایند احراز هویت افراد به عنوان پیش نیازی برای صدور گواهی های الکترونیکی نماد محسوب می گردد و طی فرایند مزبور در کنار امکان احراز هویت حضوری افراد در دفاتر پیشخوان نماد، می توان از فرایند احراز هویت غیر حضوری نیز بهره جست که در آن از فناوری هوش مصنوعی استفاده شده است.

مهندس نجفی اظهار داشت: زیرساخت نماد (نظام مدیریت امنیت داده ها) بانک مرکزی ج.ا.ا یک زیرساخت حاکمیتی است که شرکت خدمات انفورماتیک مجری آن بوده و به منظور ایجاد بستری امن برای تراکنش ها و خدمات بانکی غالباً غیرحضوری در شبکه بانکی کشور مورد بهره برداری قرار می گیرد.

در ادامه دکتر صادق فرامرزی مدیرعامل شرکت کارت ایران (هلدینگ فناوری و نوآوری سپهر) ضمن ارائه گزارشی از اقدامات بعمل آمده در حوزه اتصال بانک صادرات به زیرساخت نماد و سامانه امضاء همراه به عنوان اولین بانک در شبکه بانکی کشور به بیان توضیحاتی پیرامون استفاده از امضاء دیجیتال در خدمات قابل ارائه در سامانه شمس (شعبه مجازی سپهر) پرداخت. در این رابطه سامانه شمس سامانه ای است که توسط شرکت داده پردازی خوارزمی توسعه یافته و در آن قاطبه خدمات قابل ارائه در شعب بانک صادرات به صورت غیرحضوری به کاربران شبکه بانکی ارائه می گردد.

دکتر فرامرزی افزود: طی این جلسه از کاربرد امضاء دیجیتال و زیرساخت نماد در یکی از خدمات سامانه شمس رونمایی می گردد و امید آن می رود که این قابلیت به زودی در سایر سامانه های بانک صادرات نیز مورد بهره برداری قرار گیرد.

در این مراسم همچنین دکتر احمد عدالت مدیرعامل و مهندس امیررضا پارسا معاونت فراوری و پشتیبانی شرکت داده پردازی خوارزمی ضمن ارائه توضیحاتی در مورد فراوری سامانه شمس، دموی کاملی از فرایند افتتاح حساب در سامانه شمس با استفاده از اتصال سامانه مزبور به زیرساخت نماد و سامانه امضاء همراه ارائه نمودند. در این فرایند کلیه مراحل احراز هویت فرد متقاضی، تکمیل فرم های الکترونیکی، ارتباط با اپلیکیشن امضاء همراه و نهایی سازی فرایند افتتاح حساب با استفاده از امضاء دیجیتال با پیروزیت انجام پذیرفت.

در ادامه نیز مهندس محسن قدیری نژادیان مدیرمحصول نماد و امضاء همراه در شرکت خدمات انفورماتیک به ارائه توضیحات بیشتری در حوزه زیرساخت نماد و امضاء دیجیتال پرداخت. وی افزود نماد شامل مجموعه ای از سخت افزارها، نرم افزارها، افراد، روش ها، سیاست ها و رویه هایی است که جهت صدور و مدیریت گواهی های الکترونیکی مبتنی بر زیرساخت کلید عمومی (PKI) در نظام بانکی کشور راه اندازی شده است. گواهی الکترونیکی یک گواهی دیجیتال معتبر و متناظر با کلید عمومی و خصوصی کاربر است که توسط مرکز صدور گواهی فراوری شده و در ماژول رمزنگاری کاربر (توکن سخت افزاری، فایل و یا موبایل) نگهداری می گردد. گواهی های الکترونیکی صادره به وسیله زیرساخت نماد، در کاربردهای مختلف بانکداری الکترونیکی که مستلزم بکارگیری سرویس های امنیتی احرازهویت، انکارناپذیری، احراز تمامیت و محرمانگی است؛ قابل استفاده می باشند.

لازم به ذکر است گواهی های الکترونیکی تحت پروفایل های مختلف و به منظور بهره برداری در کاربردهای سیستمی، اشخاص حقیقی، نمایندگان اشخاص حقوقی، نمایندگان مجاز بانکی و مهر سازمان ها در سه سطح اطمینان 1، 2 و 3 در دسترس خواهند بود.

پس از ابلاغ بخش نامه بانک مرکزی ج.ا.ا مبنی بر بهره برداری بانک ها از زیرساخت نماد به عنوان مرجع مجاز و معتبر صدور گواهی الکترونیکی در شبکه بانکی، شرکت خدمات انفورماتیک ضمن تعامل با بانک ها و مؤسسات اقتصادی نسبت به برگزاری جلسات فنی و کسب و کاری اقدام کرده و در ادامه ضمن تبادل مستندات فنی در مورد انجام تست های مشترک در حوزه اتصال به زیرساخت نماد مساعدت داشته و امروز شاهد اتصال اولین بانک به زیرساخت نماد می باشیم.

امید داریم تا با ایجاد همگرایی در شبکه بانکی بتوانیم شاهد اتصال سریع سایر بانک های کشور به زیرساخت امن نماد باشیم؛ چرا که با بهره برداری قریب الوقوع از سامانه هایی نظیر چکاد، مجهز بودن کاربران بانکی به گواهی های الکترونیکی نماد به عنوان یک الزام مطرح بوده و با عزم جدی بانک مرکزی، شاهد فرایند رو به تزاید این قبیل سامانه های مبتنی بر گواهی های نماد خواهیم بود.

در پایان آیین رونمایی از اتصال سامانه شمس بانک صادرات به زیرساخت نماد و سامانه امضاء همراه که در آن جمعی از معاونین و مدیران ارشد بانک صادرات، هلدینگ فناوری و نوآوری سپهر، شرکت خدمات انفورماتیک و شرکت داده پردازی خوارزمی نیز حضور داشتند، تفاهم نامه همکاری در حوزه زیرساخت نماد و سامانه امضاء همراه توشیح و تبادل شد.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1609

به "برگزاری آیین رونمایی از اتصال سامانه شمس بانک صادرات به زیرساخت نماد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری آیین رونمایی از اتصال سامانه شمس بانک صادرات به زیرساخت نماد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید