تب تاریخ تولد لاکچری با هزینه های چند ده میلیونی، 99.9.9 و فوج نوزادان نارس

به گزارش مجله آزات وب، خبرنگاران : رقم های نجومی برای رزرو اتاق عمل در ساعت 09:09 تاریخ 99.9.9؛ زایمان و زایش نوزادی نارس؛ باز هم تکرار تراژدی تاریخ تولد لاکچری...

تب تاریخ تولد لاکچری با هزینه های چند ده میلیونی، 99.9.9 و فوج نوزادان نارس

به گزارش اقتصادنیزو به نقل از ایسنا ، تب تولدهای تقویمی در تاریخ های رُند چند سالی است که داغ و به دغدغه جدی برخی خانواده ها تبدیل شده؛ 88.8.8 یا تاریخ هایی نظیر 88.1.1 و 99.1.1 و ... از جمله روزهایی هستند که عده زیادی تمایل دارند فرزند خود را در این تاریخ و حتی در ساعتی معین به جهان آورند و بهای گزافی هم بابت آن می پردازند؛ از هزینه های چند ده میلیونی گرفته تا تولد نوزادی ناقص الخلقه...

در هر حال تمایل به اینکه اتفاقات مهم زندگی مانند ازدواج، به جهان آوردن فرزند و ...در تاریخ های خاصی که از قضا تاریخ رُند خوانده می شوند، اتفاق افتد را چند سالی است که در کشور شاهدیم؛ تاریخ های انتخابی که به جز لاکچری بودن، عایدی دیگری برای مشتاقانش ندارد و حتی در مواردی می تواند آسیب رسان هم باشد؛ دستکاری تاریخ زایمان برای داشتن تاریخ تولد رُند یکی از همین آسیب ها است.

زایمان در تاریخ خاص و صف های زایمانی بیمارستانها در این تاریخها شاید بیشتر از 10 سال است که اصطلاحا مد شده و البته واکنش های متخصصان و مسئولین زیادی را هم در پِی داشته؛ به طوری که دکتر ایرج حریرچی- معاون کل وزارت بهداشت پیش از این اعلام نموده بود که متاسفانه در تاریخ های خاص و برخی روزهای مناسبتی، آمار سزارین در کشور بنا به درخواست برخی خانواده ها و اجابت برخی متخصصین در برخی بیمارستان های خصوصی به طرز قابل توجهی از چند 10 درصد حتی تا چند برابر بالا می رود.

وی اعلام نموده بود که دستکاری کردن تاریخ تولد، بیشترین ضربه را به نوزاد وارد می نماید؛ چرا که بیشترین رشد و تکامل مغزی در سه ماهه آخر بارداری صورت می گیرد؛ این درحالیست که ز ایمان به روش سزارین معمولا یک هفته زودتر از موعد طبیعی آن است و نوزاد از یک هفته طلایی رشد مغزی و تکامل ریه محروم می گردد و گاهی در معرض عفونت و نارسایی ریه قرار می گیرد.

دکتر علیرضا رییسی- معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز پیش تر تاکید نموده بود که دستکاری در تاریخ زایمان ها، میزان بستری نوزاد درNICU و حتی مرگ نوزادان را افزایش می دهد و باید خانواده ها را از این کار منع کنیم.

در حالی که گمان می رفت واکنش های منفی به این دستکاری در تاریخ تولد نوزادان، از علاقه مندی خانواده ها برای تولد فرزندشان در تاریخی خاص بکاهد، اما همچنان صف طولانی سزارین در تاریخ های رُند مشابه را شاهد هستیم. در این میان موضوعی که به نظر می رسد تنها هشدار پیرامون آن کافی نباشد و لازم باشد فرهنگسازی درمورد آن صورت گیرد، مربوط به بلاگرها و اینفلوئنسرهای اینستاگرامی است که ظاهرا هر یک به الگویی برای مخاطبانشان تبدیل شده اند؛ کسانی که از شروع دوره بارداری و حتی پیش از آن از برنامه ریزیهایشان برای تولد فرزندشان در فلان جا و فلان تاریخ و ...می گویند!

اما روی دیگر این سکه، افزایش آمار سزارین است؛ موضوعی که وزارت بهداشتی ها از اردیبهشت ماه سال 1393 سعی در کاهش آن دارند زیرا معتقدند حجم خونی که مادر طی زایمان طبیعی از دست می دهد، تقریبا نصف خونی است که در یک عمل جراحی سزارین از دست می رود. طول مدت بستری شدن و استراحت برای مادری که فرزندش را از طریق زایمان طبیعی به جهان آورده، بسیار کوتاه تر از مادری است که سزارین انجام داده و این توانایی در بازگشت زود هنگام به کارهای روزمره از نظر روحی -روانی به مادر یاری می نماید. همچنین خطر بیهوشی در زایمان طبیعی مادر را تهدید نمی نماید و نوزاد نیز از داروهای بیهوشی که ممکن است برای سلامتی او خطرناک باشد، در امان می ماند. از سوی دیگر زایمان طبیعی به مادر و نوزاد اجازه می دهد در یک ساعت اول پس از تولد که به ساعت طلایی معروف است، با هم تماس داشته باشند و نوزاد از شیر آغوز که برای او بسیار مفید است، تغذیه کند.

99.9.9 و اولتیماتوم وزارت بهداشت در اوج کرونا

جریان دستکاری های تاریخ تولد تا جایی پیش رفته است که به یکی از نگرانی های مهم وزارت بهداشت تبدیل شده است؛ زیرا افزایش انجام تولدهای تقویمی به روش سزارین در طی چند سال گذشته، برخلاف برنامه ها و سیاست های اجرایی وزارت بهداشت در حوزه ترویج زایمان طبیعی و کاهش سزارین های الکتیو، است.

امسال و در بحران کرونا این نگرانیها افزایش یافته و بر همین اساس هم در آستانه تاریخ 99.9.9 دکتر قاسم جان بابایی-معاون درمان وزارت بهداشت در ابلاغیه ای آنالیز عملکرد بیمارستان ها و پزشکان در سزارین های تقویمی و برخورد با بیمارستان ها و پزشکان دارای سابقه آمار بالای سزارین مدیریت نشده را خواهان شده است.

در این ابلاغیه جان بابایی، تاکید نموده است: چندین تاریخ مناسبتی و تقویمی در امسال رصد شده است که متاسفانه نتایج آن حاکی از افزایش معنادار آمار سزارین های غیر ضرور توسط برخی از پزشکان و بیمارستان ها است.

وی همچنین تاکید نموده که عملکرد افزایش آماری سزارین های بیمارستان ها و پزشکان را در تاریخ 99.9.9 مورد آنالیز دقیق قرار می گیرد و به مسئول فنی بیمارستان های دارای آمار نامتعارف تذکر مکتوب ابلاغ می گردد. بیمارستان همچنین موظف است پزشکان متخصص زنان و زایمان با آمار افزایشی را به هیات انتظامی استان معرفی و گزارش اقدامات را ارائه کند. معاونت درمان وزارت بهداشت اطلاعات ارسالی را با سایر داده های دریافتی از سامانه های در اختیار و اطلاعات بازدیدهای نظارتی حضوری را راستی آزمایی می نماید و با بیمارستان ها و پزشکان دارای سابقه آمار بالای سزارین مدیریت نشده، مطابق با ضوابط و مقررات برخورد خواهد نمود.

امسال اما 99.9.9 مقارن با روزهایی است که کرونا در کشور با فرایندی صعودی در حال افزایش است و بیمارستان ها با مشکلاتی مانند کمبود تخت، اکسیژن و... دست و پنجه نرم می نمایند؛ هرچند زایشگاه های متعددی وجود دارد که پذیرش نماینده مبتلایان کرونا نیستند، اما در عین حال بیمارستان هایی هم وجود دارند که مبتلایان کرونا را در کنار سایر بیماران پذیرش می نمایند و سوال اصلی این است که به جهان آمدن نوزادان تاریخ لاکچری، باعث افزایش فشار و کار بیمارستان ها در این تاریخ می گردد، یاخیر؟ عوارض این زایمانهای زودرس برای مادر و نوزاد چیست؟ در این شرایط کرونازده، خطری نوزادان نارس را تهدید می نماید؟

عوارض زایمان زودرس برای مادر و نوزاد

در راستای تشریح عوارض دستکاری تاریخ زایمان، دکتر ناهید خداکرمی-رییس انجمن مامایی کشور به ایسنا می گوید: فرایند بارداری یک فرایند فیزیولوژیک است که ممکن است تا 41 هفته به طول انجامد. گاهی اوقات نیز اگر از 38 تا 40 هفته علائم تولد وجود داشته باشد، دال بر رسیدگی به زمان زایمان است که با درد زایمان همراه می گردد.

وی با تاکید بر اینکه هیچ تولدی را نمی توان به تاخیر انداخت، اظهار کرد: هیچکس نمی تواند زمانی که فرمان تولد توسط مغز مادر صادر می گردد جلوی آن را بگیرد، پس برای دستکاری تاریخ تولد این امر شدنی نیست. اما، برای زودتر به جهان آوردن نوزاد می توان از طریق سزارین و برخی داروها تولد را زودتر انجام داد.

خداکرمی تاکید نمود: اگر این اتفاق بدون دلیل پزشکی و علمی انجام گردد، ضرر آن برای زندگی آینده نوزاد بسیار زیاد است و برای مادر هم عوارض زیادی دارد. توصیه تمام محققین این است که یک مادر مطلع که به سلامت خود و فرزندش اهمیت می دهد، باید اجازه دهد خود بچه علامت تولد را بدهد و به صورت طبیعی به جهان آید؛ مگر آنکه مشکل پزشکی متوجه مادر باشد.

تاریخ های لاکچری و یک فاجعه علمی

وی اضافه نمود: اینکه در کشور ما برخی تمایل دارند فرزندشان در تاریخ های لاکچری به جهان بیاید یک فاجعه علمی است؛ چون یک پدر و مادر باید بهترین کارها را برای فرزندانشان انجام دهند. حال اگر بخواهند فرزند خود را تنها به خاطر یک عدد، زودتر متولد نمایند یعنی سلامت فرزند برایشان مهم نیست. آینده و سلامت کودک نباید به واسطه دستکاری تاریخ تولد تحت تاثیر قرار گیرد. از طرف دیگر سزارین زودرس بدون علائم زایمان می تواند آینده نوزاد را با بیماری گره بزند. بیماری های دیابت، آسم، بیش فعالی و... از عوارض زایمان زودرس برای فرزند است.

خداکرمی به عوارض سزارین زودرس برای مادر اشاره نمود و ادامه داد: این احتمال به وجود می آید که مادر در زایمان بعدی دچار چسبندگی جفت گردد، خونریزی های وحشتناکی تجربه کند، رحم از دست برود و... بنابراین یک مادر فهمیده هرگز اجازه نخواهد داد که جز در تاریخ معینی که تیم درمان تشخیص می دهد، کودکش به جهان آید.

وی درباره افزایش آمار زایمان در تاریخ های خاص، اضافه نمود: بنده آمار دقیق ندارم اما آنچه که از شواهد به دست می آید بیانگر آن است که تعداد زایمان ها در این تاریخ های خاص افزایش می یابد و این برای جامعه علمی کشور شایسته نیست و نشان می دهد مداخلات ما در تولد بچه ها زیاد است. حتی یک ساعت زندگی داخل رحمی برای جنین با ارزش است و ما اجازه نداریم بدون دلیل پزشکی حتی برای یک یا دو روز بچه ای را زودتر به جهان بیاوریم.

وی همچنین گفت: سزارین روش مفیدی است اما تنها برای 15 درصد از مادران و نوزادانی که فاکتورهای خطری همچون تنگی لگن، دیابت و... برای زایمان طبیعی آنها وجود داشته باشد.

کامل نشدن ریه، مهمترین عارضه زایمان زودرس

وی شایع ترین عارضه زایمان زودرس را کامل نشدن بافت ریه نوزاد دانست و اظهار کرد: ممکن است بچه در ظاهر مسئله ای نداشته باشد اما اگر ریه تکامل نیافته باشد، مجبور به بستری کردن نوراد می شوند که این فرایند برای نوزاد پر دردسر و مشکل است.

این متخصص زنان و زایمان ادامه می دهد: وقتی نوزاد زودتر به جهان می آید وزن کمتری هم خواهد داشت که این موضوع هم در نگه داری بچه و یا عوارضی مانند زرد شدن تاثیرگذار خواهد بود. از سوی دیگر ممکن است در فرایند شیردهی نتواند ارتباط درستی با مادر برقرار کند و مجبور به استفاده از شیرخشک گردد.

وی اضافه نمود: وقتی در تاریخ خاصی تعداد زایمان ها در بیمارستان ها افزایش می یابد؛ در حالی که توان بیمارستان از نظر پرسنل، امکانات و... تغییری ننموده است، رسیدگی ها نیز کاهش می یابد و اتفاقات ناخوش آیند ممکن است برای مادر پیش آید. وقتی در بیمارستانی که گنجایش 10 تا سزارین در روز دارد تا 25 سزارین انجام گردد، ممکن است رسیدگی کامل انجام نگردد و یا اگر مادر دچار عارضه ای در حین یا پس از زایمان گردد، رسیدگی به موقع دریافت نکند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با اعمال ممنوعیت انجام زایمان غیراورژانسی می توان از دستکاری تاریخ تولد جلوگیری کرد یا خیر؟، گفت: در این سال ها به کرات شاهد دور زدن محدودیت ها بوده ایم و همین امر نشان می دهد ما بیشتر نیازمند فرهنگسازی هستیم.

وی گفت: از طرف دیگر به نظر من در موضوع زایمان در تاریخ 99/9/9 اندکی رسانه ها هم زیادی به آن پرداختند؛ عنوان تیترهایی مثل جلوگیری از زایمان در 99/9/9 باعث افزایش حساسیت ها می گردد و حتی کسانی هم به این موضوع اهمیت نمی دهند، برایشان مهم می گردد که در این تاریخ زایمان نمایند. برخی هم نقش واسطه ای برای بردن بیمار به بیمارستان خاصی دارند که کسب سود می نمایند؛ این در حالی است که ما هم به عنوان پزشک نمی توانیم اگر مادر بارداری حتی با کمترین علائم به ما مراجعه کرد به او بکوییم برود و روز دیگری بیاید چون ممکن است مسئله ای او و فرزندش را تهدید کند.

به گزارش ایسنا، 99/9/9 تاریخی است که مشتاقان بیشتری برای زایمان دارد. در این میان برخی معتقدند در این تاریخ باید ممنوعیت سزارین انتخابی صورت گیرد یعنی تنها سزارین های اورژانسی و زایمان های طبیعی در این روز انجام گردد و عده ای هم معتقدند باید چاره ای اندیشید و حتی برخی محدودیتها در صدور شناسنامه برای این تاریخ در نظر گرفته گردد تا اشتیاق نسبت به زایمان در این روز و عوارض آن برای مادر و نوزاد بویژه در بحران کرونا، کاهش یابد. حال باید دید با وجود هشدارهای متخصصان و همچنین اولتیماتوم وزارت بهداشت به متخصصان زنان و بیمارستان ها در جلوگیری از افزایش آمار سزارین انتخابی در این تاریخ، فرایند زایمانها در این روز چگونه خواهد بود؟

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1459

به "تب تاریخ تولد لاکچری با هزینه های چند ده میلیونی، 99.9.9 و فوج نوزادان نارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تب تاریخ تولد لاکچری با هزینه های چند ده میلیونی، 99.9.9 و فوج نوزادان نارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید