سلامت روانی ضعیف در جوانی و ریسک بالاتر بیماری های قلبی عروقی

به گزارش مجله آزات وب، تحقیقات نو نشان می دهد که بزرگسالان جوان مبتلا به افسردگی یا به طور کلی سلامت روانی ضعیف، حملات قلبی، سکته مغزی و عوامل خطرزا برای بیماری های قلبی عروقی را بیشتر از همسالان خود بدون مسائل سلامت روان گزارش می نمایند.

سلامت روانی ضعیف در جوانی و ریسک بالاتر بیماری های قلبی عروقی

دکتر یاآ آدوما کواپونگ، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه جانز هاپکینز، گفت: در حالی که رابطه بین بیماری قلبی و افسردگی احتمالاً دو طرفه است، اولویت دادن به سلامت روان در میان بزرگسالان جوان مهم است، زیرا ممکن است در کاهش بیماری قلبی و بهبود سلامت کلی قلب مفید باشد.

محققان در این مطالعه، داده های 593،616 بزرگسال را که به طور میانه 35 سال سن داشتند و در نظرسنجی ملی بین سال های 2017 تا 2020 شرکت نموده بودند، تجزیه و تحلیل کردند.

شرکت کنندگان در نظرسنجی گزارش دادند که آیا تا به حال دچار اختلال افسردگی بوده اند و آیا در طول ماه گذشته سلامت روانی ضعیفی داشته اند یا خیر. آن ها بعلاوه گزارش دادند که آیا دچار حمله قلبی، سکته مغزی یا درد قفسه سینه، وضعیتی به نام آنژین، یا داشتن عوامل خطر بیماری قلبی عروقی از جمله فشار خون بالا، کلسترول بالا، اضافه وزن یا چاقی، سیگار کشیدن، دیابت، عدم فعالیت بدنی و نخوردن میوه و سبزی کافی بوده اند. افرادی که دو یا چند مورد از این عوامل خطر را داشتند، سلامت قلبی عروقی کمتری داشتند.

به گفته کواپونگ، ما به شیوع بالای افسردگی در این گروه- 19.6 درصد- پی بردیم.

این تحقیق تازه نشان داد که احتمال ابتلاء به بیماری های قلبی عروقی در افراد جوانی که گزارش نموده اند افسردگی دارند، در مقایسه با افراد بدون افسردگی بیش از دو برابر است.

به همین ترتیب، هرچه تعداد روز های ضعیف از لحاظ سلامت روانی که آن ها گزارش می کردند بیشتر باشد، احتمال ابتلاء به بیماری های قلبی عروقی بیشتر می شد.

تحقیقات قبلی نشان می دهد که حداقل یک چهارم افراد مبتلا به بیماری های قلبی و یک سوم از بازماندگان سکته مغزی علائم افسردگی را دارا هستند.

به گفته محققان، افسردگی سطوح بیشتری از هورمون های استرس را فراوری می نماید و باعث ایجاد التهاب می گردد که هر دو عامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی هستند.

منبع: فرارو
انتشار: 18 بهمن 1401 بروزرسانی: 18 بهمن 1401 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 2326

به "سلامت روانی ضعیف در جوانی و ریسک بالاتر بیماری های قلبی عروقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلامت روانی ضعیف در جوانی و ریسک بالاتر بیماری های قلبی عروقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید