طالبان: دولت کابل و اتحادیه اروپا حق دخالت در آزادی زندانیان را ندارند

به گزارش مجله آزات وب، یک عضو ارشد طالبان گفت که توافق این گروه برای آزادی زندانیان با آمریکا است و دولت افغانستان و اتحادیه اروپا حق ندارند در این فرایند دخالت نمایند.

طالبان: دولت کابل و اتحادیه اروپا حق دخالت در آزادی زندانیان را ندارند

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش دفتر منطقه ای مجله آزات وب، یک مذاکره کننده طالبان گفت که توافقنامه قطر و نیز توافق برای تبادل 5 هزار زندانی دولت افغانستان با یکهزار زندانی طالبان بین آمریکا و این گروه است.

این عضو مذاکره کننده طالبان که نامش فاش نشده به دیلی تایمز اضافه نمود: کابل و اتحادیه اروپا حق مداخله درباره آزادی زندانیان را ندارند.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره زمان شروع مذاکرات بین الافغانی نیز اظهارداشت که زمان این گفت وگوها بستگی به آن دارد که آمریکا چه وقت فرایند آزادی زندانیان به جامانده طالبان را تکمیل کند.

پیش از این رویترز نوشته بود که دیپلمات های غربی مقیم کابل بود با حمایت از موضع دولت افغانستان مبنی بر عدم آزادی زندانیان خطرناک طالبان می گویند که اگر همه زندانیان این گروه آزاد شوند طالبان در مذاکرات بین الافغانی دست بالا را خواهد داشت.

از سوی دیگر وزیران خارجه اتحادیه اروپا و مسئول سیاست خارجی این اتحادیه در بیانیه ای مشترک خواهان کاهش خشونت ها توسط طالبان شده، سطح حملات این گروه را غیرقابل پذیرش خوانده و هشدار دادند که این حملات به فرایند صلح آسیب می زند.

براساس توافقنامه صلح آمریکا و طالبان در قطر باید 5 هزار زندانی طالبان طی 10 روز پس از امضای توافقنامه در 10 اسفند آزاد می شدند اما اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در ابتدا با خودداری از آزادی زندانیان طالبان تصریح می کرد که دولت هیچ تعهدی برای آزادی این زندانیان ندارد.

با این حال، رئیس جمهور افغانستان پس از حضور مقامات آمریکایی در مراسم تحلیفش در 19 اسفند سال گذشته اظهار داشت که فرمان آزادی زندانیان طالبان را صادر خواهد نمود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1237

به "طالبان: دولت کابل و اتحادیه اروپا حق دخالت در آزادی زندانیان را ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبان: دولت کابل و اتحادیه اروپا حق دخالت در آزادی زندانیان را ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید