ظریف: اروپا اجرای تعهدات خود را شروع کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می کنیم

به گزارش مجله آزات وب، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با خبرگزاری فرانس پرس گفت اگر ایران به این باور برسد که اروپا می تواند اجرای تعهدات خود در توافق هسته ای را شروع کند، تهران نیز کاهش تعهدات برجامی خود را متوقف می نماید.

ظریف: اروپا اجرای تعهدات خود را شروع کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می کنیم

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز آدینه گفت که پیشنهادات امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه درباره کاهش تنش ها درباره توافق هسته ای ایران در جهت صحیحی به پیش می رود اما کار بیشتری باید انجام گردد.

وی که پس از دیدار با ماکرون با فرانس پرس در پاریس صحبت می کرد، گفت: رئیس جمهور ماکرون هفته پیش به رئیس جمهور (حسن) روحانی پیشنهاداتی داد و ما معتقدیم که آنها در جهت صحیحی به پیش می روند اگر چه قطعا در آنجا قرار نداریم.

وزیر امور خارجه ایران همچنین به مذاکرات روز آدینه خود با رئیس جمهور فرانسه نیز اشاره نمود و گفت:ما مذاکرات خوبی امروز داشتیم.ما درباره احتمالات صحبت کردیم. وی (ماکرون) در حال حاضر به دنبال مذاکره با شرکای اروپایی و دیگر شرکا است تا ببیند ما از اینجا کجا می توانیم برویم.

این سخنان در حالی مطرح می گردد که ماکرون روز شنبه میزبان سران گروه هفت کشور صنعتی است و موضوع برنامه هسته ای ایرانی یکی از محورهای گفت وگو با سران گروه هفت خواهد بود.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه این مصاحبه گفت که ایران خواهان شاهد کاهش تحریم هایی است که فشار شدیدی را به مردم ایران وارد نموده است.

ظریف تاکید نمود:آمریکا تمام کارت ها را در اختیار ندارد.

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه خود با فرانس پرس گفت اگر تهران به این باور برسد که اروپا می تواند اجرای تعهدات خود در توافق هسته ای را شروع کند، ایران نیز می تواند کاهش تعهدات برجامی خود را بازگرداند.

وی گفت: زمانی که اروپایی ها تعهدات خود را شروع نمایند، ایران نیز آماده است تا تمام گام هایی را که اتخاذ نموده بازگرداند.

ظریف اشاره ای به جزئیات این تعهدات نکرد اما گفت که اروپا باید راه هایی برای بهبود شرایط برای ایران حتی بدون حضور آمریکا در این توافق پیدا کند.

وزیر امور خارجه ایران گفت:ما به دنبال راه هایی هستیم که اروپا بتواند در واقع تعهدات خود را اجرا کند تا ما بتوانیم گام هایی را که اتخاد کردیم به عقب بازگردانیم.

وی اضافه نمود:برای ما چیزی که مهم می باشد این است که قادر باشیم به تجارت با اتحادیه اروپا ادامه دهیم.

ظریف گفت چیزی که مورد مذاکره نهاده شد این است که چگونه رسیدن به این موضوع، با آمریکا یا بدون آمریکا ممکن خواهد بود.

وی در پیامی به اروپا گفت این ممکن است که موضوع را حتی بدون حضور آمریکا در توافق هسته ای حل کرد.

وزیر امور خارجه ایران افزود:من معتقد نیستم که آمریکا تمامی کارت ها را در اختیار داشته باشد اگر اروپا و جامعه جهانی تصمیم بگیرند که آن را انجام دهند آنها در واقع قادر خواهند بود که اقدامات مورد احتیاج برای حفظ توافق را اتخاد نمایند.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 آبان 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 490

به "ظریف: اروپا اجرای تعهدات خود را شروع کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: اروپا اجرای تعهدات خود را شروع کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید