میرزابیگی: استفاده از VAR در این آشفته بازار داوری نیاز است، به داوران اتهام می زنند و کمیته انضباطی کاری نمی کند

به گزارش مجله آزات وب، ابراهیم میرزابیگی کارشناس داوری فوتبال کشورمان می گوید که استفاده از VAR در آشفته بازار داوری امروز از نیازهای اصلی فوتبال ایران است.

میرزابیگی: استفاده از VAR در این آشفته بازار داوری نیاز است، به داوران اتهام می زنند و کمیته انضباطی کاری نمی کند

ابراهیم میرزابیگی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران درباره چرایی افزایش اشتباهات داوری و به دنبال آن افزایش اعتراض تیم ها نسبت به عملکرد داوران گفت: پیش از هر چیز باید بگویم که داوری فوتبال در ایران شغل نیست، به این دلیل که بیشتر داوران ما شغل های دوم و سومی هم دارند و اگر بخواهیم چنین تهمتی به داوران بزنیم که چون دستمزدشان کم است مرتکب اشتباه می شوند یا امکان دارد کم کاری کنند، اشتباه کرده ایم.

وی اضافه نمود: بسکمک از سرمربیان عزیز و تیم ها این مسئله را پیش می کشند که اگر داوران دستمزد بیشتری داشته باشند، اشتباهات کمتر می شود، اما اینطور نیست. همانطور که گفتم داوران داوری را شغل نمی بینند و این بیشتر برای آنها یک عشق است. با این حال آن چیزی که عیان است، اشتباهات تأثیرگذار داوری در این فصل بیشتر شده است، چون داورانی که انتخاب می شوند، بیشتراً جوان و کم تجربه هستند. این اتفاق باعث افزایش اشتباهات شده و شانسی که داوران آورده اند، اکنون به دلیل کرونا بازی ها بدون تماشاگر برگزار می شود. اگر قضاوت اشتباهی در حضور تماشاگران انجام شود، فشار به داوران بیشتر می شود و اشتباهات آنها نیز به صورت چشم گیری افزایش پیدا می کند.

این کمک داور پیشین فوتبال ایران با اشاره به زیان دیدن بسکمک از باشگاه ها از اشتباهات داوری گفت: باشگاه های ما هزینه های زیادی می کنند و حتی اکنون بازیکن معمولی آنها چند میلیارد دستمزد می گیرد که مسلم است اگر اشتباه داوری باشد، آنها متضرر می شوند. متأسفانه داوران ما اکنون اشتباهات تأثیرگذار دارند و هر چند نباید در زمین مسابقه اعتراضی به داوری صورت بگیرد، با این حال از نظر روانی بخشی از این اعتراض ها معقول است، چون تمام مسئولان تیم ها، بازیکنان و مربیان تحت فشار هستند.

میرزابیگی درباره امکاناتی که در اختیار داوران قرار می گیرد و زیرساخت های موجود برای داوران گفت: کمیته داوران چند سال است که برای البسه داوران اسپانسر می گیرد، اما مشخصاً مبلغ بسیار کمی از این پول به داوران تعلق می گیرد. شاید حداقل هر سال لباس و گرمکنی به داوران تعلق می گرفت، اما این فصل با توجه به اینکه اسپانسر هم تغییر نکرد، همان لباس هم به داوران داده نشده است و بیشتر آنها از لباس های قبلی خود استفاده می کنند.

عضو سابق کمیته داوران فدراسیون فوتبال با مقصر دانستن کمیته انضباطی در افزایش چشمگیر اعتراض ها ادامه داد: کمیته انضباطی ما بسیار کج دار و مریز حرکت می کند و با اینکه مربیان هر اتهامی را به داوران می بندند و می گویند برخی داوران به عمد علیه ما یا به سود تیمی دیگر سوت می زنند، اما شاهد هیچ برخوردی نیستیم. به هیچ داوری دیکته نمی شود به نفع یا به ضرر یک تیم قضاوت کند و این توهین به جامعه داوری است.

وی درباره ضعف مدیریتی در کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: شاید ضعف آموزش یکی از عوامل جدی در اشتباهات داوران است. ما هر فصل پیش از شروع فصل و در نیم فصل، کلاس آموزشی و توجیهی برای داوران داشتیم، تست های بدنی گرفته می شد و آمادگی جسمانی داوران را به طور دقیق می سنجیدند، اما این فصل شکل جدید وجود نداشت. امیدوارم در نیم فصل دوم حداقل تمهیداتی باشد که فرایند بهتری را ببینیم، چون بازی ها نیز در نیم فصل دوم با توجه به شرایط جدول حساس تر می شود.

میرزابیگی در واکنش به اینکه اشاره ای به استفاده زیاد از داوران جوان و کم تجربه داشت و در همین خصوص شائبه ای وجود دارد که چیدمان داوران انتخاباتی است تا با قضاوت دادن به داوران استان های مختلف رأی هیئت فوتبال آن استان را بگیرند، گفت: درباره این صحبت ها باید اطمینان داشت تا صحبت کرد و چون من درباره این برنامه ها چیزی نمی دانم، بهتر است چیزی نگویم. با این حال اینکه کمیته داوران از داوران جوان استفاده کند درست است، اما استفاده از آنها باید معقول باشد، نه اینکه همینطور داوران جوان را به زمین بریزند تا قضاوت کنند. در این فصل حتی دیده ایم که داوری که حتی یک بازی لیگ برتری قضاوت نکرده، برای یک بازی حساس انتخاب شده است.

این کارشناس داوری با انتقاد از نحوه چیدمان داوران گفت: حدود شش سال در زمان آقایان محسن صفایی فراهانی و محمد دادکان در کمیته داوران بودم و آن زمان هم می گفتند که مثلاً به داور دیکته شده است فلان بازی مساوی شود، اما اصلاً چنین چیزی نبود و الان هم اینگونه نیست، اما بهتر است که از داوران باتجربه و بین المللی بیشتر استفاده شود. اکنون داوران باتجربه و بین المللی ما هر سه هفته یک سوت یا پرچم می زنند و این درست نیست. داوران باتجربه باید به کار گرفته شوند و اگر هر هفته نه، حداقل باید یک هفته در میان قضاوت کنند. این در شرایطی است که داوران بین المللی ما یک هفته قضاوت نمی کنند، در عوض داوری را می بینیم که وزن بالایی دارد و حتی بازی لیگ برتری هم قضاوت نکرده، اما برای یک بازی حساس انتخاب شده است.

وی همچنین انتقادی هم نسبت به نیمکت تیم ها داشت و گفت: تیم ها هم رفتارشان با داوران متفاوت است و مثلاً اگر داور جوان و کم تجربه ای در زمین می بینند، اعتراض شان نسبت به او بیشتر از یک داور باتجربه است و سعی می کنند به این داور فشار بیاورند. تیم ها و مربیان اگر بردی به دست بیاورند، فنی صحبت می کنند و برد را حاصل تغییر تاکتیک، تاکتیک خوانی حریف و تعویض های خودشان می دانند و اگر ببازند همه تقصیرات را به گردن داوران می اندازند. متأسفانه در این فصل نیمکت ها خیلی شلوغ است و هیچ موقع این هجمه را ندیدیم که این همه اعتراض شود. حتی اگر اعتراض کوچک یا سهوی از سوی داور رخ می دهد، نیمکت ها خودشان تشخیص می دهند داور اشتباه کرده است و به داخل زمین هجوم می آورند. همین مسئله جو را متشنج می کند که نیاز است کمیته انضباطی برخورد داشته باشد، اما اقدامی رخ نمی دهد.

میرزابیگی درباره اینکه مسئولان فدراسیون فوتبال پس از جام جهانی وعده استفاده از VAR را دادند، اما دو سال و نیم گذشت و در حال حاضر قرار نیست این سیستم به فوتبال ایران وارد شود، گفت: کمک داور ویدئویی یا هر سیستمی که باعث شود اشتباه کمتر شود، باید مورد استفاده قرار بگیرد، همانطور که اکنون در جهان مورد استفاده قرار می گیرد و خیلی نتایج را تغییر می دهد. استفاده از VAR در این آشفته بازار نیاز است که باعث تغییر نتایج هم می شود. مثلاً اگر VAR نبود شاید پرسپولیس اکنون قهرمان آسیا می شد، اما به هر حال حق تیم مقابل پایمال می شد و همانطور که دیدید داور دو پنالتی به درستی به سود اولسان با VAR گرفت.

کارشناس داوری فوتبال کشورمان گفت: اکنون هم در فوتبال خودمان می بینیم که داوران اشتباهات تأثیرگذار زیادی دارند که صحنه آهسته تلویزیون نشان می دهد که داور اشتباه کرده است، اما خب امکاناتی مانند VAR وجود ندارد که داور اشتباه خود را کاهش دهد. شاید با VAR هم اشتباه صورت بگیرد، اما اشتباهات به شدت کاهش می یابد و به جای 70 درصد اشتباه، یک درصد اشتباه صورت می گیرد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1590

به "میرزابیگی: استفاده از VAR در این آشفته بازار داوری نیاز است، به داوران اتهام می زنند و کمیته انضباطی کاری نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میرزابیگی: استفاده از VAR در این آشفته بازار داوری نیاز است، به داوران اتهام می زنند و کمیته انضباطی کاری نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید