5 عامل خطر اصلی که سبب ابتلا به سرطان روده بزرگ می گردد

به گزارش مجله آزات وب، رئیس مرکز تحقیقات بیماری های گوارش و کبد گیلان گفت: مهمترین عوامل خطر قابل پیشگیری برای بروز سرطان روده بزرگ درهر دو جنس، رژیم غذایی ناسالم به ویژه مصرف زیاد گوشت قرمز و فرآوری شده، پرخوری، بی تحرکی، چاقی و دیابت است.

5 عامل خطر اصلی که سبب ابتلا به سرطان روده بزرگ می گردد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، فریبرز منصور قناعی، استاد گروه گوارش و رئیس مرکز تحقیقات بیماری های گوارش و کبد گیلان در ارتباط با بار بیماری های گوارش و کبد در دنیا و ایران ظهارداشت: سلامت جامعه پیوسته درحال گذار وتغییر بوده و به عنوان محور توسعه اجتماعی و مالی جامعه در نظر گرفته می گردد. برای در دست داشتن مناسب ترین شاخص های ارزشیابی سطح سلامت جامعه احتیاج به شاخص هایی است که زیان های ناشی از مرگ های نابهنگام و ناتوانایی هایی که به دنبال بیماری های مختلف پدید می آیند را در کنار هم قرار داد ه. و آن ها را درقالب یک واحد مشترک بیان کند، به نحوی که بتوان هم سطح سلامت و هم توزیع آن را در جامعه به صورت کمی نشان دهد.

وی اضافه نمود: با انتخاب واحد زمان به عنوان واحد سنجش، این امکان فراهم می گردد که بار ناشی از پیامد های غیر کشنده بیماری ها و آسیب ها با زمان از دست رفته در نتیجه مرگ های نابهنگام جمع شوند و شاخصی حاصل گردد که مجمومه ناتوانی همراه با بیماری و مرگ را اندازه گیری کند، سیاست گذاران و مدیران جامعه جهت ارتقای سلامت و توزیع مناسب امکانات بهداشتی در بین مردم یک منطقه احتیاج به شاخصی که بار ناشی از بیماری ها وآسیب ها را در جامعه به گونه ای ملموس برای آن ها بیان نماید دارند.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های گوارش و کبد گیلان در خصوص شاخص، سال های از دست رفته به علت مرگ زودرس یا ناتوانی (DALYS) که توسط سازمان بهداشت دنیای ارائه شده است، گفت: شاخص دالی اولین بار در سال 1988 در مطالعه بار دنیای بیماری ها و آسیب ها برای محاسبه بار بیماری ها تعریف و به کار گرفته شد در ایران نیز این نوع مطالعات از سال 1382 به عنوان برآورد بار بیماری ها و آسیب ها و عوامل خطر آن ها در کشورآغاز که نتایج آن در سال 1386 منتشر شد.

قناعی در خصوص بار بیماری های گوارش وکبد گفت: بر اساس تازه ترین مطالعه دنیای بار بیماری ها، رشد فزاینده دو سرطان روده بزرگ و لوزالمعده و بیماری سیروز کبدی به دلیل شدت دریافت نقش مصرف الکل، سیگار، بی تحرکی و چاقی نشاندهنده افزایش شمار قربانیان ناشی از این بیماری هاست.

وی بیان داشت: براساس این مطالعه موارد بروز سرطان روده بزرگ 23 نفر مبتلا نسبت به هر 100 هزار نفر جمعیت است که با حدود 10 درصد افزایش نسبت به 27 سال پیش، 896 هزار فقره مرگ همراه داشته است هر چند که نرخ استاندارد سنی مرگ های ناشی از سرطان روده بزرگ، 13.5 درصد کاهش نشان می دهد.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های گوارش و کبد گیلان بیان کرد:براین اساس، 18 میلیون سال عمر مفید مبتلایان سرطان روده بزرگ اثر بر ناتوانی ناشی از بیماری، طی سال 2017 از دست رفته است.

وی در خصوص کشور های پرخطر در سرطان روده بزرگ گفت: بر اساس مطالعات اجرا شده بیشترین نرخ بروز استاندارد شده سنی سرطان روده بزرگ در کل دنیا در استرالیا، اسلوا و کی نیوزیلند و بیشترین مرگ های ناشی از آن درکشور های گرینلند، مجارستان و اسلواکی بوده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 9 دی 1398 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 635

به "5 عامل خطر اصلی که سبب ابتلا به سرطان روده بزرگ می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 عامل خطر اصلی که سبب ابتلا به سرطان روده بزرگ می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید