احتمال کمبود ذغال سنگ در کشور قوت گرفت

به گزارش مجله آزات وب، صمدی گفت: معادن زغال سنگ به تدریج باید جهت جلوگیری از کمبود زغال سنگ فعالیت خود را آغاز کنند.

احتمال کمبود ذغال سنگ در کشور قوت گرفت

سعید صمدی دبیر انجمن زغال سنگ ایران در گفت وگو با خبرنگار ، گفت: مدتی است که ویروس کرونا بخش قابل توجهی از کشور را تحت تاثیر قرار داده است. با توجه به اینکه این معادن با اشتغال چندین هزار نفری تولید کننده مواد اولیه صنایع فولاد و کُک سازی ها هستند، توقف تولید در این معادن بیش از این عملا باعث تعطیلی این صنایع به دلیل نبود مواد اولیه خواهد شد، بنابراین در این شرایط، تعطیلی معادن نمی تواند در دستور کار قرار گیرد.

او گفت: یکی از مسائل اساسی معادن ذغال سنگ مسئولیت حقوقی و کیفری کارگرانی است که علی رغم رعایت تمام پروتکل ها به دلیل این بیماری فوت کردند یا دچار نقص عضو شده اند. در شرایط عادی این موضوع جزء بیماری های ناشی از کار نبوده و حادثه کار هم محسوب نمی شود و از همه مهمتر تشخیص علت و محل واگیری کارگر هم به دقت امکان پذیر نیست و در قوانین هم به آن اشاره نشده است.

صمدی تشریح کرد: از طرف دیگر ارگان های ذیربط نظر شفافی در خصوص مسئولیت حقوقی و کیفری اعلام نکرده اند و جایگاه قانونی دولت هم در این زمینه مبهم است، اما در هر صورت باید حقوق قانونی کارگران و بازماندگان فوت کرده ناشی از این بیماری کرونا تعیین شود.

: توانایی درآمد معدن برای بستن چاه های نفت/ بیمه ها هنوز معادن را جدی نمی گیرند

دبیر انجمن ذغال سنگ ایران گفت: بر اساس برنامه ریزی های اجرا شده معادن زغال سنگ به تدریج باید جهت جلوگیری از کمبود ذغالسنگ فعالیت خود را آغاز کنند، اما از آنجایی که این مجموعه ها بعضا از پیش از هزار نفر کارگر دارند در فعالیت خود با این حرف ها روبرو هستند.

او ادامه داد: با توجه به موارد فوق رعایت حقوق قانونی و انسانی کارگران، پیشنهاد می شود به صورت شفاف مسئولیت حقوقی و کیفری کارگران فوت شده از این بیماری تعیین شود و در صورتی این مسئولیت متوجه کارفرما است، از طرف بیمه مرکزی به شرکت های بیمه ابلاغ شود با اخذ مابه التفاوت قرارداد های بیمه مسئولیت کارفرما به الحاقیه اصلاح شده و تمام هزینه های ناشی از بیماری کرونا در تعهدات بیمه افزوده شود.

صمدی گفت: از آنجا که تعداد کارگران کشور زیاد است، عملاً بیمه توانایی دارند با اخذ مبالغ کمی که به کارفرما فشار نیاورد این مسئولیت را تقبل و از محل تعداد زیاد بیمه شدگان هزینه های آن را جبران کنند.

این موضوع باید مورد پیگیری قرار گیرد تا حداکثر 30 فروردین نتیجه تعیین و جهت اجرا ابلاغ شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 16 خرداد 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1050

به "احتمال کمبود ذغال سنگ در کشور قوت گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال کمبود ذغال سنگ در کشور قوت گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید