خبرنگاران جهانگیری: عده ای نمی خواهند واقعیت های جنگ اقتصادی و کرونا را ببینند

به گزارش مجله آزات وب، تهران-خبرنگاران- معاون اول رییس جمهوری گفت: عده ای نمی خواهند واقعیت های جنگ اقتصادی و مسایل مرتبط با کرونا را بپذیرند و عملکرد دولت را زیر سوال می برند. تحریم ها قرار بوده اقتصاد کشور را نابود کند اما با اتکا به توان داخلی توانسته ایم روی پای خود بایستیم و مانع از فروپاشی اقتصاد کشور شویم.

خبرنگاران جهانگیری: عده ای نمی خواهند واقعیت های جنگ اقتصادی و کرونا را ببینند

به گزارش خبرنگاران از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق دنیاگیری روز چهارشنبه در جلسه دیدار اعضای هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت از تشکل ها و انجمن های بخش های مختلف به عنوان سرمایه ای بزرگ برای کشور و دولت یاد کرد و گفت: تشکل های مختلف نظیر خانه صنعت، معدن و تجارت پشتوانه ای قوی برای بخش خصوصی و فعالان این حوزه و نیز فرصتی طلایی برای توسعه کشور هستند که لازم است وزارت صنعت، معدن و تجارت در جهت رفع موانع حقوقی و اداری پیش روی آنها اهتمام جدی داشته باشد.

وی با اشاره به تقارن این جلسه با روز تشکل ها و مشارکت های اجتماعی گفت: ارتباط دولت با تشکل ها و ذینفعان هر بخش این فرصت را برای کشور فراهم می کند که در شرایطی که عده ای تلاش می کنند آینده کشور را تیره و تار جلوه دهند، افق گشایی و آینده خوبی برای ایران ترسیم و به جامعه منعکس کنیم.

معاون اول رییس جمهوری با تأکید بر اینکه تأمین منابع اقتصادی پایدار و مطمئن از مهم ترین نیازهای توسعه بخش صنعت، معدن و تجارت است، افزود: بازار سرمایه و دارایی های بخش خصوصی مهمترین منابع برای بخش صنعت، معدن و تجارت هستند و منابع اقتصادی خارجی نیز باید در کنار این منابع به توسعه این بخش کمک کند.

باید از بخش خصوصی واقعی که دنبال رانت جویی نیست حمایت شود

دنیاگیری با بیان اینکه یکی از اصلیترین اهداف سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی قدرتمند شدن بخش خصوصی بوده است، گفت: باید از بخش خصوصی واقعی که به دنبال رانت جویی نیست، حمایت شود چرا که این افراد گوهری ارزشمند برای کشور محسوب می شوند و باید فرهنگ حمایت و تکریم از آنها در رسانه ها ترویج شود. البته در هر بخشی افراد ناباب نیز حضور دارند اما فعالان اقتصادی واقعی نباید به خاطر معدود افراد سوء استفاده گر قربانی شوند.

معاون اول رییس جمهوری با یادآوری اینکه ایران جمعیت جوان دارد و برای حرکت در راستا توسعه نیازمند سرمایه گذاری است، گفت: متأسفانه در دهه اخیر رشد سرمایه گذاری در کشور منفی بوده و این موضوعی است که آینده اقتصاد کشور را تهدید می کند.

دنیاگیری با تأکید بر اینکه حتماً باید بسترهای لازم را برای مثبت شدن رشد سرمایه گذاری در کشور مهیا کنیم، شرح داد: باید شرایطی فراهم شود که هر ایرانی علاقه مند به کشور در هر کجای دنیا بتواند سرمایه خود را به کارخانه و تولید تبدیل کند و اگر این بستر فراهم نشود باید نسبت به آینده اقتصاد کشور نگران باشیم.

معاون اول رییس جمهوری از تشکل های شکل گرفته در بخش صنعت و معدن به عنوان سرمایه ای بزرگ در کشور یاد کرد و گفت: تشکل های بخش صنعت و معدن یکی از قدیمی ترین و توسعه یافته ترین تشکل ها در کشور هستند که از قدرت زمینه سازی برای توسعه برخوردار شده اند.

دنیاگیری با تأکید بر اینکه کنندگان بخش خصوصی و ذینفعان هر بخش باید در جلسات تصمیم گیری مرتبط با خود حضور داشته باشند، گفت: دولت از حضور کنندگان تشکل ها در جلسات مرتبط با آنها استقبال می کند و رویکرد دولت این است که حتماً باید سخنان تشکل ها و ذینفعان هر بخش پیش از تصمیم گیری شنیده شود. به همین دلیل کنندگان بخش خصوصی در کمیسیون ها و شوراهای دولت حضور دارند و ذینفعان مرتبط به این جلسات دعوت می شوند.

30 تا 40 درصد تولید ناخالص داخلی و اشتغال کشور مربوط به وزارت صمت است

معاون اول رییس جمهوری از وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان یک دستگاه اجرایی کلیدی و مهم در کشور یاد کرد و گفت: حدود 30 تا 40 درصد تولید ناخالص داخلی و اشتغال کشور مربوط به این دستگاه اجرایی است و در سال های اخیر که با سخت ترین تحریم های ظالمانه آمریکا روبه رو هستیم شاهد اقدامات و دستاوردهای مهمی در این وزارتخانه بوده ایم.

دنیاگیری افزود: آمریکا در تحریم های اخیر خود به صراحت گفت که جنگ اقتصادی علیه ملت ایران را آغاز کرده است و بر اساس ارزیابی های خود تصور می کردند که ظرف مدت کوتاهی اقتصاد ایران دچار فروپاشی خواهد شد اما امروز پس از گذشت دو سال از تحریم های جدید آمریکا، آنها نتوانسته اند به اهداف خود دست یابند البته این سخن به معنای آن نیست که اقتصاد ما ضربه نخورده است بلکه اقتصاد و معیشت مردم دچار آسیب شده اما اهداف دشمنان تحقق پیدا نکرده است.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: مجموعه ها و بخش های مختلف در عدم تحقق اهداف آمریکا نقش موثری داشته اند که در این میان فعالان بخش خصوصی نیز مانند سربازان خط مقدم در این جنگ اقتصادی نقش خود را به خوبی ایفا کردند و وزارت صمت نیز نقشی کلیدی در این عرصه از خود بر جای گذاشت.

دنیاگیری همچنین با اشاره به دستاوردها و تلاش های گسترده وزارت صنعت، معدن و تجارت در ایام شیوع کرونا افزود: شیوع کرونا اتفاقی ناگهانی بود که هیچ کشوری از قبل برای روبروه با آن آمادگی نداشت و در ایران نیز در روزهای نخست حتی برای تأمین تجهیزات حفاظت شخصی کادر درمانی با مشکل روبرو بودیم اما صنعتگران کشور مردانه پای کار آمدند و ظرفیت تولید ماسک و دیگر تجهیزات پزشکی ظرف دو سه ماه افزایش چشمگیری پیدا کرد و این نشان می دهد که ظرفیت های بسیار بزرگی در کشور وجود دارد.

عده ای نمی خواهند واقعیت های جنگ اقتصادی و کرونا را ببینند

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به سخنان مقامات آمریکا مبنی بر اینکه در شرایط کرونا 35 میلیون نفر به بیکاران این کشور اضافه شده است، گفت: متأسفانه عده ای نمی خواهند واقعیت های جنگ اقتصادی و مسایل مرتبط با کرونا را بپذیرند و عملکرد دولت را زیر سوال می برند. تحریم ها قرار بوده اقتصاد کشور را نابود کند اما با اتکا به توان داخلی توانسته ایم روی پای خود بایستیم و مانع از فروپاشی اقتصاد کشور شویم و در بدترین شرایط قفسه ها و طبقات فروشگاه ها مملو از کالاهای مورد نیاز مردم بوده و خوشبختانه با کمبود کالا روبرو نشده ایم. البته منکر افزایش قیمت ها نیستم اما کالاها به وفور در دسترس مردم واقع شده است.

دنیاگیری با اشاره به محدودیت منابع ارزی و کاهش درآمدهای نفتی از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست تمرکزی جدی بر مدیریت واردات داشته باشد و از تشکل ها نیز خواست تمام تلاش خود را به کار گیرند تا نیازهای ارزی کشور کاهش پیدا کند و با افزایش صادرات غیرنفتی درآمد ارزی کشور را بالا ببرند.

وی با تأکید بر ضرورت برنامه ریزی برای نظارت و تنظیم بازار و نیز صیانت از اشتغال کشور شرح داد: ستاد رفع موانع تولید در استان ها باید همواره فعال باشد و باید تلاش کنیم دغدغه های مربوط به تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی که از خارج وارد می شود را مرتفع کنیم تا هم از اشتغال کارگران صیانت شود و هم بخش تولید کشور با آسیب روبرو نشود.

معاون اول رییس جمهوری دوران سخت فعلی و روبروه همزمان با تحریم ها و شیوع کرونا را دوره ای استثنایی توصیف کرد و گفت: در این گونه مواقع و شرایط سخت است که نام نیک از خدمت گزاران واقعی برجای می ماند. در این دوران باید معیشت مردم و منافع کشور را به منافع خود ترجیح دهیم و حتی با سود کمتر به فعالیت اقتصادی و حفظ اشتغال ادامه دهیم.

دنیاگیری با اشاره به مسائل مطرح شده در جلسه از معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی خود خواست موارد مطرح شده را پیگیری و جلساتی را برای حل این مسایل برگزار کند.

در این جلسه تعدادی از اعضای هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت نیز به بیان مهم ترین مسائل و دغدغه های فعالان این عرصه پرداختند و از آمادگی خود برای همراهی با دولت در جهت توسعه بخش صنعت، معدن و تجارت خبر دادند.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1282

به "خبرنگاران جهانگیری: عده ای نمی خواهند واقعیت های جنگ اقتصادی و کرونا را ببینند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران جهانگیری: عده ای نمی خواهند واقعیت های جنگ اقتصادی و کرونا را ببینند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید