رضا ملک زاده و علی نوبخت از وزارت بهداشت استعفا دادند

به گزارش مجله آزات وب، به دنبال صحبت ها و نقدها اخیر وزیر بهداشت نسبت به شرایط تحقیقات سلامت، رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و همچنین علی نوبخت حقیقی از سمت خود کناره گیری کرد. نمکی چهار روز قبل علی نوبخت را که در مجلس دهم رییس کمیسیون بهداشت بود، بعنوان نایب رییس و دبیر شورای مشورتی بیماری کرونا منصوب نموده بود.

رضا ملک زاده و علی نوبخت از وزارت بهداشت استعفا دادند

رضا ملک زاده در تبادل نظر با ایسنا، ضمن تائید اینکه نامه استعفای خود را به وزیر بهداشت ارائه نموده است، متنی در اختیار خبرگزاری دانشجویان ایران قرار داد که در قالب آن به نقدها روز گذشته سعید نمکی پاسخ داده شده است.

دکتر رضا ملک زاده در پاسخ به اظهارات اخیر وزیر بهداشت، در متنی با عنوان حمله به تحقیقات نظام سلامت ایران، واقعیت یا فرار رو به جلو؟! آورده است:

اظهارات اخیر جناب عالی درباره تحقیقات علوم پزشکی ایران با ادعا هایی همچون: 98 درصد تحقیقات علوم پزشکی صرف انتشار مقالات در فلان مجله می گردد و طرح سوالاتی مانند تحقیقات علوم پزشکی چه قدر پا به عرصه پرمشکل نظام سلامت گذاشته است؟ ، چنان بی پایه و اساس است که حتی بیگانگان ایران ستیز در فراسوی مرز های کشور، که در قالب پروژه های کلان و صرف میلیارد ها بودجه، درصدد اثبات ناکارآمدی تحقیقات علوم پزشکی در ایران بوده اند، چنین نتیجه عجیب و کاملا مردودی نگرفته اند؛ چرا که همان گروه های متخاصم هم، پس از تحقیقات پرشمار و تعطیل ناپذیر خود، علی رغم اشاره به بعضی اشکالات موجود در سیاست های تحقیقاتی ایران که به اعتقاد ما ریشه در سیاست گذاری های خارج از حیطه وزارت بهداشت و در مرجعی فراتر دارد، نهایتا به پیشرفت های کیفی تحقیقات علوم پزشکی ایران و افزایش چشمگیر استناد به مقالات محققان ایرانی در کنار رشد کمی اذعان نموده اند و اسناد آن ها موجود و منتشر شده است.

ملک زاده در بخشی از متن استعفا خود آورده است: اصولا کسانی می توانند حیطه تحقیقات پزشکی ایران را به نقد و چالش بکشند که خود محقق ملی یا بین المللی بوده، ارکان و نظام تحقیقات را به خوبی بشناسند و با وجود دشواری ها و چالش های سخت این عرصه مهم و تاثیرگذار، همپای تحقیقات پیشرفته جهان حرکت نموده، عمر خویش را صرف تحقیقات نموده یا دست کم یک تحقیق مهم و اثرگذار بین المللی انجام داده باشند. در خوشبینانه ترین تصور ممکن، می توان گفت اظهارات و هجمه شما به تحقیقات علوم پزشکی و کوشش های شبانه روزی شمار زیادی از محققان بی ادعا و سختکوش این عرصه که در سخت ترین شرایط تحریم و فشار های بین المللی و با وجود سهم ناچیز بودجه تحقیقات پزشکی - کمتر از نیم درصد بودجه ناخالص ملی! - دستاورد های بسیار موثر و کاربردی را ارائه نموده اند، می تواند ناشی از عدم شناخت شما از عرصه تحقیقات به طور کلی و پیشرفت های علوم پزشکی در ایران به طور خاص باشد.

متن کامل نامه رضا ملک زاده را اینجا بخوانید

علی نوبخت هم کناره گیری کرد

در همین حال نامه خداحافظی علی نوبخت حقیقی، (برادر محمدباقر نوبخت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه) به سعید نمکی، وزیر بهداشت، منتشر شد .

نمکی چهار روز قبل علی نوبخت را که در مجلس دهم رییس کمیسیون بهداشت بود، بعنوان نایب رییس و دبیر شورای مشورتی بیماری کرونا منصوب نموده بود.

متن نامه علی نوبخت به نمکی بدین توضیح است:

جناب اقای دکتر سعید نمکی

با سلام و احترام

با نهایت تاسف بدینوسیله عدم توفیق همکاری با آن رفیق شفیق را اعلام میدارم.

عدم اجرای پیشنهاد مشفقانه حقیر و دوست بلندپایه ما در جلسه مورخ 16-8-99 و موافقت اولیه جنابعالی که میتوانست باعث وحدت شده واز جو موجود جلوگیری نماید.

اینک بعد از سخنان آنجناب در اصفهان در کوبیدن علم و دانشمندان پزشکی جان بر کف ایران و پاسخ معاونت پژوهشی متاسفانه راهی برای همکاری بنده با جنابعالی و آن وزارتخانه باقی نگذاشته است.

با آرزوی توفیق

علی نوبخت99.8.30

ماجرا از کجا آغاز شد؟

لازم به ذکر است روز گذشته در اخبار وزارت بهداشت به نقل از سعید نمکی، وزیر بهداشت نقدهای نسبت به شرایط تحقیقات سلامت مطرح شد و در بخشی از این نامه با اشاره به معاون تحقیقات و فناوری این وزارتخانه مطرح نمود: نامه بنده به دکتر ملک زاده در روز های اول شیوع کرونا در کشور را مشاهده کنید که 10 آیتم معین شده، اما یکی از آن ها تا به امروز جواب نداده است. کدام وزیر کم خرد با چنین یافته های شکسته ای می تواند بخش سلامت کشور را اداره کند؟ اصلا نباید بر یافته هایی که بر حسب یک تخمین به وزیر داده می گردد، کار و اعتماد کرد. این تخمین ها تا به امروز درست نبوده و 10 مدل اپیدمیولوژیک به من دادند که هیچ کدام صحیح نبوده و برای هیچ اقدامی مناسب نبود.

ادامه دارد...

منبع: فرارو
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1451

به "رضا ملک زاده و علی نوبخت از وزارت بهداشت استعفا دادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رضا ملک زاده و علی نوبخت از وزارت بهداشت استعفا دادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید