موارد مصرف و عوارض جانبی روپیکسون

به گزارش مجله آزات وب، قرص روپیکسون از جمله داروهایی است که برای کاهش سطح کلسترول خون برای بیماران قلبی مورد استفاده قرار می گیرد

موارد مصرف و عوارض جانبی روپیکسون
روپیکسون با نام ژنریک رزوواستاتین دارویی خوراکی برای پایین آوردن سطح کلسترول خون است. که با نام های تجاری کرستور (Crestor) عرضه می گردد و برای تهیه آن حتما به نسخه پزشک احتیاج است. این دارو به دسته ای از داروها به نام مهارنماینده های ردوکتاز HMG-CoA تعلق دارد، که در اصطلاح عام تر به آن استاتین ها می گویند. سایر داروهای این دسته عبارتند از سیمواستاتین (زاکور)، لواستاتین (مواکور)، پراواستاتین (پراواکل)، آتورواستاتین (لیپتور) و فلوواستاتین (لسکل).

عملکرد استاتین هااین داروها با ممانعت از ردوکتاز، آنزیمی که کلسترول کبد را کاهش می دهد، سطح کلسترول را پایین می آورند. روپیکسون و سایر استاتین ها کلسترول کل خون را و بعلاوه کلسترول بد را پایین می آورند. کلسترول LDL نوع بد کلسترول است که خطر بیماری های شریان کرونر و حملات قلبی را افزایش می دهد. پایین آوردن سطح کلسترول بد پیشرفت بیماری عروق کرنر را کند می نماید و حتی ممکن است جلوی آن را بگیرد. استاتین ها بعلاوه کلسترول خوب - که تری گلیسرید را کاهش می دهد - افزایش می دهند.

دانشمندان کشف نموده اند علاوه بر تصلب شرایین، التهاب عروق کرونر ممکن است به بروز حملات قلبی نیز دامن بزند. وجود التهاب را می توان با اندازه گیری مواد شیمیایی خون که پروتئین واکنشی-C (Hs-CRP) بسیار حساس نامیده می گردد معین کرد. به علاوه Hs-CRP را می توان برای پیش بینی وقوع حملات قلبی، سکته و مرگ استفاده کرد. Hs-CRP در واقع، نسبت به کلسترول بد حتی پیش بینی نماینده بهتری برای حملات قلبی است. دانشمندان دریافته اند که استاتین ها سطح Hs-CRP بدن را کاهش می دهند و این کار به وسیله کاهش التهاب عروق کرونر اتفاق می افتد و این ممکن است مکانیزم دیگری باشد که به وسیله آن استاتین ها مانع حملات قلبی، سکته و مرگ می شوند. با این حال پژوهش های بیشتری باید انجام گردد تا اهمیت التهاب و مکانیزم هایی که استاتین ها به وسیله آن ها عمل می نمایند معین گردد. روپیکسون در آگست 2003 به وسیله سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شد.

استفاده ها و کاربردهای روپیکسونرزوواستاتین برای کاهش کلسترول کل خون، کلسترول بد و سطح تری گلیسیرید و افزایش سطح کلسترول خوب استفاده می گردد. این قرص بعلاوه برای کاهش خطر حملات قلبی، سکته، و روش های خون رسانی مجدد به شریان ها در بیمارانی که به لحاظ بالینی بیماری کرنر قلبی مشخصی ندارند اما عوامل خط متعددی برای بیماری قلبی در آن ها وجود دارد نیز استفاده می گردد. 1

عوارض جانبی قرص روپیکسونهمچون تمام دارو ها این دارو هم ممکن است اثرات جانبی داشته باشد اگر چه همه افراد به آن مبتلا نمی شوند. اینکه شما از اثرات جانبی احتمالی مطلع باشید اهمیت دارد. این عوارض معمولا خفیف هستند و بعد از مدت کمی ناپدید می شوند.

در خصوص عوارض این دارو باید گفت که اگر در زمان استفاده از این قرص دچار هر گونه از علائم زیر شدید باید فورا از مصرف آن دست بکشید و به پزشک خود اطلاع دهید. عوارض زیر ممکن است به صورت خیلی خفیف ظهور پیدا نمایند که شامل:

تورم صورت، لب، زبان، گلو که ممکن است منجر به دشواری در بلعیدن گردد.

خارش پوست

تاول زدن پوست

دشواری در تنفس

درد عضلانی

حالت تهوع و استفراغ

سردرد

اختلالات در حافظه

فراموشی

اگر دچار هر گونه درد غیر طبیعی یا درد عضلانی گشتید که بیشتر از آنچه انتظار داشتید طول کشید، مصرف روپیکسون را قطع کنید و فورا به پزشک مراجعه کنید. علایم عضلانی در بچه ها و نوجوانان بیشتر از بزرگسالان شایع است. همچون سایر استاتین ها، تعداد کمی از افراد اثرات ناخوشایند عضلانی نادر را تجربه نموده اند که به عنوان آسیب عضلانی بالقوه و تهدید نماینده (بنام رابدومیولیز) شناخته شده است. 2

دوز مصرفی روپیکسوندوز آغازین برای اکثرا بزرگسالان 5 میلی گرم و یکبار در روز است. بیشترین دوز مصرفی 40 میلی گرم در روز است، و این دوز باید برای بیمارانی که به دوز 20 میلی گرم پاسخ نمی دهند استفاده و تجویز گردد.

آیا مصرف این قرص برای زنان باردار و شیرده بی خطر است؟رزوواستاتین نباید به وسیله زنان باردار مصرف شوند چون خطر آسیب به جنین را افزایش می دهند.

اما درباره اینکه آیا بر روی شیر زنان تاثیری می گذارد یا نه اطلاعاتی در دست نیست. 1

تداخل دارویی روپیکسونقرص روپیکسون ممکن است مانند سایر داروها با بعضی از داروها تداخل دارویی داشته باشد و این بدین معنا است که مصرف همزمان روپیکسون با بعضی داروها ممکن است اثر داروها را افزایش یا کاهش دهد. این تغییر در اثر بخشی می تواند باعث عوارض جانبی گردد.

ممکن است قبل از تجویز روپیکسون شما داروهای دیگری در حال مصرف داشته باشید که می بایست به پزشک خود اطلاع دهید. شاید پزشک شما نیاد بداند که دوزهای سایر داروهای مصرفی شما را تغییر دهد و یا بعضی از داروها را حذف کند.

استفاده بعضی از داروهای خاص به همراه روپیکسون ممکن است خطر ابتلا به مسائل جدی عضلانی را افزایش دهد. بسیار مهم است که تمام داروهایی را که استفاده می کنید به پزشک خود بگویید.

این فهرست کاملی از داروهای در تداخل با روپیکسون نمی باشد، در صورت مصرف هر دارویی می بایست قبل از تجویز با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

نمونه هایی از داروهایی که می توانند باعث تداخل با روپیکسون شوند شامل موارد زیر است:

1- داروهای کاهش دهنده اسیداین داروها زمانی که همزمان با روپیکسون مصرف گردد مانند آنتی اسید های حاوی آلومینیوم یا منیزیم می توانند اندازه روپیکسون را در خون شما کاهش دهند. این کاهش اندازه باعث می گردد روپیکسون اثر بخشی کمتری داشته باشد.

بهتر است داروهای ضد اسید معده را حداقل 2 ساعت پس از مصرف روپیکسون مصرف کنید.

2- داروهای رقیق نماینده خونوارفارین یک رقیق نماینده خون است و مصرف این دارو با روپیکسون می تواند INR شما را افزایش دهد و می تواند عوارض جانبی شدید و جدی به همراه داشته باشد.

3- داروهای کلسترولدر صورت مصرف روپیکسون با داروهایی که برای درمان کلسترول بالا استفاده می گردد می تواند سطح روپیکسون را در خون افزایش دهند. این طر ابتلا به مسائل عضلانی را افزایش می دهد.

بعضی از این داروها شامل:

نیاسین

گلمفیبروزیل

فنوفیبرات

4- داروهای اچ ای ویدر صورت مصرف داروهای اچ ای وی با روپیکسون می تواند سطح روپیکسون را در بدن افزایش دهند. این باعث افزایش خطر افزایش عوارض جانبی روپیکسون می باشد. این عوارض جانبی شامل مسائل عضلانی مانند درد عضلانی، ضعف یا حساسیت می باشد.

نمونه هایی از این داروها شال مهار نماینده های پروتئاز مانند:

آتازاناویر

ایندیناویر

لوپیناویر

5-داروهای هپاتیت Cدر صورت مصرف با روپیکسون با بعضی از داروهای هپتایت C ممکن است سطح روپیکسون را در بدن افزایش دهد که این خطر می تواند خطر ابتلا به عوارض جانبی روپیکسون را بیشتر کند. این عوارض جانبی شامل مسائل عضلانی ، ضعف یا حساسیت می باشد.

6- سایر داروهابعضی از داروها که ممکن است با روپیکسون تداخل داشته باشند شامل:

داروهای ضد قارچ مانند فلوکونازول، کتوکونازول

داروی سرطان مانند دارولوتامید، رگورافنیب

سیکلوسپورین

بعضی از ویتامین ها مانند ویتامین B3 و داروهایی که حاوی نیاسین یا اسید نیکوتینیک هستند. 3

چه دوزهایی از روپیکسون در بازار موجود است؟5، 10، 20، و 40 میلی گرم. 1

پی نوشت:

1.www.bazdeh.org

2.www.harfetaze.com

3.www.shafamag.com

منبع: راسخون
انتشار: 19 فروردین 1401 بروزرسانی: 19 فروردین 1401 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 2125

به "موارد مصرف و عوارض جانبی روپیکسون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موارد مصرف و عوارض جانبی روپیکسون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید