هوک: روسیه و چین از قطعنامه آمریکا حمایت نمایند

به گزارش مجله آزات وب، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران طی مصاحبه ای خواهان حمایت چین و روسیه از تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران شد.

هوک: روسیه و چین از قطعنامه آمریکا حمایت نمایند

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش به نقل از رویترز، برایان هوک نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران روز چهارشنبه از کشور های روسیه و چین خواست تا از قطعنامه ضدایرانی آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه کشورمان حمایت نمایند.

برایان هوک در گفت وگو با رویترز ضمن هشدار به چین و روسیه مدعی شد: در صورت رای ندادن به این قطعنامه روسیه و چین در سازمان ملل منزوی خواهند شد.

محدودیت های تسلیحاتی 13 ساله علیه کشورمان قرار است در ماه اکتبر و بر اساس توافق نامه برجام منقضی گردد. روسیه و چین اعلام نموده اند که مخالف تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران هستند.

در حالی که واشنگتن طی ماه های اخیر اصرار دارد که تحریم های تسلیحاتی علیه ایران نباید برداشته گردد، جامعه جهانی در آستانه اتمام تحریم های تسلیحاتی علیه ایران است.

هوک در مصاحبه با رویترز مدعی شد: ما شاهد شکاف گسترده بین روسیه و چین و جامعه جهانی هستیم.

او گفت: روسیه و چین در آژانس بین المللی انرژی اتمی از جامعه جهانی جدا شده و در صورت ادامه یافتن این فرایند، این دو کشور در شورای امنیت منزوی خواهند شد.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز آدینه از ایران خواست تا اجازه نظارت به دو سایت هسته ای را به آژانس بدهد. تروئیکای اروپا پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی را تنظیم کردند و شورای حکام هم به آن رای مثبت داد. چین و روسیه با این قطعنامه مخالفت نموده و تاکید کردند که ایران میزبان یکی از بیشترین تعداد بازدیدهای هسته ای از سوی آژانس بوده است.

قطعنامه شورای امنیت برای تصویب تحریم های تسلیحاتی علیه ایران به 9 رای موافق نیازمند است. این در حالی است که در صورت استفاده از حق وتو از سوی هر یک از اعضای ثابت شورای امنیت، این قطعنامه تصویب نخواهد شد. آمریکا، چین، روسیه، انگلیس و فرانسه اعضای ثابت شورای امنیت سازمان ملل را تشکیل می دهند.

هوک در این باره مدعی شد: تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران کار صحیح و لازمی است. هر چند که بعضی از اعضای شورای امنیت این موضوع را به زبان نمی آورند.

مسئول ویژه آمریکا در امور ایران گفت: تحریم مانع از تمام جابجایی های اسلحه در ایران نشده، اما تا حد بسیار زیادی محدودیت هایی را در این زمینه ایجاد نموده است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل در اوایل ماه جاری میلادی، ذیل گزارشی مدعی شد که ارتش یمن با استفاده از موشک های ایرانی تأسیسات نفتی و یک فرودگاه بین المللی در عربستان را مورد هدف قرار داده است، بعضی گمان می نمایند که این گزارش تحت فشار آمریکا منتشر شده تا بهانه لازم برای پیش نویس قطعنامه ضدایرانی فراهم گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 31 مرداد 1399 گردآورنده: azatweb.ir شناسه مطلب: 1198

به "هوک: روسیه و چین از قطعنامه آمریکا حمایت نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوک: روسیه و چین از قطعنامه آمریکا حمایت نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید